Šunys loja dėl daugybės priežasčių, kai kurios yra priimtinos, kai kurios ne. Įprastai šuo turi keletą lojimų tipų:
– įspėjimo lojimas. Šuo loja ir praneša, jog išgirdo ar pamatė kažką neįprasto.
– gynybinis lojimas. Šuo loja ir praneša, jog jis kažko bijo ir nenori atsitraukti.
– dėmesio reikalaujantis lojimas. Šuo nori dėmesio.
– streso lojimas. Šuo jaučia stresą, nerimą.
– nuobodulio lojimas. Šuo loja kad pasismagintų ir nejaustų nuobodulio.
Įvertinkite situaciją
Kai turite reikalų su lojimu, būtina atsižvelgti į visą situaciją. Lojimas kartais būna kitų problemų simptomu: baimės, nuobodulio, streso. Jei išspręsite problemą, simptomų greičiausiai neliks. Jei keičiate tik simptomus (lojimą), gali atsirasti dar gilesnė, kita problema. Keiskite problemą, ne simptomą.
Išmokykite alternatyvaus elgesio
Ne visada lojimas yra problemos simptomas. Dažnai jis yra tiesiog bendravimo signalas: “Lauke kažkas yra”,”Noriu įeiti”, “Aš alkanas”.
Pirmiausia, įsiklausykite į savo šunį. Nustatykite ant ko ir kada jis loja. Tada nustatykite, ar lojimas buvo tinkamas atsakas esamoje situacijoje. Arba galbūt norėtumėte išmokyti šunį alternatyvaus bendravimo būdo. Tai nustatote ir mokote Jūs.
Pvz., šuo loja, kai mašina įvažiuoja į kelią. Pirmiausia, išsiaiškinkite, ant ko šuo loja. Tada nustatykite, kaip norėtumėte, kad šuo elgtųsi ateityje. Galbūt jis loja, kad Jus įspėtų, bet Jūs norite, kad įspėję nustotų loti toliau. Jei to pageidaujate, nutraukite lojimo elgseną su kita stiprinama elgsena.
Išmokykite šunį loti ir nutilti
Išmokę šunį loti pagal komandą, taip pat galite išmokyti jį ir nutilti pagal komandą.
Pašalinkite nepageidaujamo lojimo paskatinima
Lojimas, deja, yra savaime stiprėjanti elgsena, tad beprasmiška laukti, kol ši elgsena išnyks. Čia aš rekomenduoju teigiamos motyvacijos ir neigiamos bausmės kombinaciją.
Jei šuo loja toliau, davus komandą atlikti kitą veiksmą, arba jei šuo loja, kad gautų dėmesio, vienas iš efektyviausių veiksmų yra pašalinti tai, ko jis nori. Pvz., jei jis nori išeiti iš narvo, nustokite judėti link jo arba pasitraukite atgal ir prieikite vėl link jo, kai jis nustos loti.
Stebėkite aplinką
Kol netreniruojate šuns, stebėkite kad aplinka, kurioje jis gyvena, neiššauktų ir nestiprintų lojimo. Pvz., jei šuo loja, kai yra kieme, būkite su juo kartu, išskyrus kol išeisite su juo kartu. Jei šuo loja ant praeivių pro priekinį langą, uždarykite užuolaidas arba pašalinkite šunį iš kambario išskyrus tą atvejį, kai esate šalia ir galite spręsti problemą.
Kai mokote, įsitikinkite, jog neskatinate lojimo. Tokia yra Jūsų pageidaujama reakcija.
Šaltinis: www.clickertraining.com
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/carpe_feline