Berno zenhundasJau tvirtai apsisprendėte pirkti šunį, nuvažiuojate pas pasirinktos vados šeimininkus ir pamatote daugybę mielų, linksmų padarėlių. Jums iškyla klausimas:kurį gražuolį pasirinkti?

 
Patartina rinktis jums patinkantį, pasirinktos lyties, stipriausią, maždaug 2 mėn. mažylį.Pabandykite jį pakelti. Sveikas šuniukas tai mėgsta, jis tampa tvirtesnis, sunkesnis nei atrodo. Jei atsipalaiduoja, galima tikėtis, jog ateityje bus ramaus būdo. Stebėkite, kaip elgiasi su kitais vados mažyliais, gali paaiškėti jo temperamentas.

Taip pat dar yra keli būdai, kaip pačiam pažiūrėti, ar  išoriškai šuniukas sveikas.

1. Ausys turi neturėti nemalonaus kvapo, pūlingų išskyrų. Pažiūrėkite, ar jos kabo lygiai.

2. Laikykite šuniuko galvą ir patikrinkite, ar akys aiškios, skaidrios, ar netraiškanoja, neturi būti paraudimo, žvairumo.

3. Švelniai praskirkite lūpas, apžiūrekite dantis ir dantenas.Dantenos ir liežuvis turi būti rausvi ar su juodais taškeliais, be jokio kvapo.  Daugumos veislių šunų sukandimas turi atitikti žirklių principą (pasidomėkite apie savo pasirinktą veislę).

4. Apžiūrėkite, ar oda neriebi, neatšerpetojusi, ar nėra opų, gumbelių. Plaukas turi būti tvirtas, neturi slinkti (slenka tik šeriantis).

5. Išangės sritis turi būti švari, sausa, be viduriavimo žymių, likusių išmatų, ar išskyrų.

Parengta pagal Bruce Fogle, “101 essential tips caring for your dog”