Šiuolaikinėje visuomenėje plintantis šeimos modelis nebeįsivaizduojamas be šuns. Tačiau kaip išsirinkti sau tinkamą iš beveik keturių šimtų skirtingų veislių esančių pasaulyje? Renkantis naująjį augintinį laibai svarbu nesusivilioti vien tik jo išvaizda.

Daugelis mažų šuniukų yra mieli ir stebėtinai panašaus dydžio, tačiau neretais atvejais mažas mielas  mažylis užauga žymiai didesnis nei buvo tikimasi, tuo pačiu užauga ir erdvės poreikis, bei išlaidos skirtos šuns išlaikymui. Tad būtina pasidomėti šuniuko veislės ūgiu, jei tai mišrūnas, pravartu pasidomėti abiejų tėvų ūgiu.

Egzistuoja daugybė kitų veiksnių, kuriuos reikėtų apsvarstyti renkantis idealų draugą. Kiekviena veislė buvo puoselėjama šimtmečius įvairiausioms reikmėms, tad nenuostabu kad veislių temperamentas taip pat kardinaliai skiriasi. Kiekviena veislė turi ne tik savitus sugebėjimus ar išvaizdą, bet taip pat būdo bruožus. Prieš renkantis draugą reikėtų apsvarstyti, ar turėsite kantrybės dresuoti užsispyrėlį, tokį kaip taksas ar basetas, ar mieliau šalia savęs turėsite lengviau dresuojamą aviganį. Jei esate žmogus, kurio namuose nuolat lankosi svečiai, derėtų nesirinkti šuns skirto sargybai. Jei šeimoje yra mažų vaikų, taip pat derėtų paieškoti veislės, kuri puikiai sutaria su mažais vaikais. Renkantis naują šeimos narį reikėtų išsiaiškinti veislės charakterį, nes su juo jums teks praleisti 12-20metų.

Apsvarstyti reikėtų ir šuns fizinio krūvio poreikį. Ramaus temperamento žmogus, susižavėjęs žydromis Sibiro haskio akimis ar griežta dobermano išvaizda, turės rimtų bėdų su tiek daug fizinio krūvio reikalaujančias šunimis. Šuo, neturėdamas kur išlieti savo energiją, ims niokoti jį supančius daiktus. Dėl per didelio energijos kiekio šuo taps nesuvaldomas ar net pradės elgtis agresyviai.

Taisyklė „ kuo didesnis šuo – tuo daugiau krūvio jam reikia“ taip pat nėra visiškai teisinga. Mažo ūgio terjerai (vakarų Škotijos baltieji, škotų, foksterjerai ir pan.), mažo ūgio aviganiai, bigliai taip pat reikalauja didelio kiekio iškrovos. Tad negavus pakankamai veiklos šie mažo ūgio draugai taip pat taps neprastesniais „namų griovėjais“ nei didelių veislių šunys. Ramaus temperamento žmonėms siūloma pasirinkti šunis iš dekoratyvių šunų grupės, tokius kaip Prancūzų buldogas, Mopsas, Maltos bišonas, Pekinas, Ši cu, Bostono terjeras. Jei esate žmogus mėgstantis aktyviai leisti laiką, jums puikiai tiks seteriai, Sibiro haskis, Vengrų vižlas, Biglis.

Tačiau net ir apsvarsčius šuns ūgį, charakterį ir fizinį aktyvumą vis dar išlieka taip pat svarbių, neapsvarstytų kriterijų.

Kiekviena šuns veislė reikalauja skirtingos priežiūros. Tiek kailio, tiek sveikatos. Tad prieš įsigyjant ilgaplaukį šunį reikėtų apmąstyti, ar esate pasiruošęs skirti laiko bei pinigų jo kailio puoselėjimui, jei neketinate užsiimti kailio priežiūra pats, ar esate pasirengę išlaidauti šunų kirpyklose. Daugelis ilgaplaukių šunų reikalauja kassavaitinio maudymo bei iššukavimo, trumpaplaukiams šunims dažniausiai pakanka maudymo kartą į mėnesį. Štai šiurkščiaplaukiai šunys reikalauja trimingavimo bent 2 kart per metus.

Be kailio priežiūros svarbu pasidomėti ir veislei būdingoms ligomis. Vienos veislės yra linkusios labiau tukti nei kitos, tad reikia labai reguliuoti šėrimą. Taip pat yra veislių stipriau linkusių į baltymų alergiją ( pvz. prancūzų buldogas), tad teks atidžiai rinkti pašarą, kuriuo šersite. Yra veislių kurioms būdingos nugaros problemom, kurių norint išvengti teks pasirūpinti, kad jaunas šuniukas neliptų laiptais, nešokinėtų. Didelių veislių šunys dažnai turi problemų su sąnariais, tad taip pat reikės rinktis tinkamus laiko praleidimo, bei šuns iškrovimo būdus.

Būtent šioje apsisprendimo stadijoje ir padaroma daugiausiai klaidų.

Jei jau pasirinkote jums tinkančią veislę, svarbu nesuklysti kitame žingsnyje. Jums teks pasirinkti, kur šuniuką pirkti. Pirmas žingsnis, ką turėtumėte padaryti išsirinkę veislę, tai apsilankyti šunų parodoje ir gyvai susipažinti tiek su šunimis, tiek su juos veisiančias žmonėmis. Šunų parodoje ne tik pabendrausite su veislės atstovais, tačiau ir gausite veisėjų kontaktų. Derėtų pasidomėti apie kiekvieną veislyną, kaip seniai veisia šia veislę, kokie jau įsigijusių šuniukus žmonių atsiliepimai. Žinoma internetas kupinas skelbimų, siūlančių šuniukus už žemesnę kainą, tačiau reikėtų įsidėmėti ,kad tik šuniuko kilmės dokumentai įrodo, jog tai yra grynaveislis šuo ir kad gausite būtent tą veislę, kuriuos tikitės. Tik pirkdami šuniuką iš atsakingų veisėjų gausite garantijas, šuniuko tėveliai bus ne tik surinkę reikiamus eksterjero įvertinimus, tačiau ir turės atliktus sveikatos tyrimus.

Šuniukų pardavėjai turguje, ar internete dažnai pasiteisina tuo jog šuniukų dokumentai labai brangiai kainuoja yra mitas. Šuniuko dokumentų kaina yra apie 50 litų. Taip pat neretas veislės grynumo įrodymas būna šuniukų tėvų dokumentai. Tačiau tai turėtų kelti ne pasitikėjimą, o tik daugiau įtarimų. Dažniausia priežastis, kodėl mažyliams nedaromi kilmės dokumentai yra ta, jog šunų sveikatos tyrimai buvo tiesiog netinkami. Neretai šuniukai pirkti turguje ar iš daugintojų turi ne tik sveikatos, bet ir psichikos problemų. Šiuo metu daugelis šunų šeimininkų kreipiasi į specialistus dėl nepaaiškinamai agresyvaus šunų elgesio prieš kitus šunis ar net žmones ir, jei problemos priežastis yra genetiškai paveldėtas psichikos nestabilumas, problemos yra neišsprendžiamos.

Tikimės, kad ši informacija jums padės išsirinkti draugą tinkamą jūsų šeimai.