baimes-agresijaKaip nustatyti patirtį, šuniui darančią žalą? Ką daryti, kai šuo išsigąsta pirmą kartą ar kai baimę jaučia nuolat? Tai svarbūs ir dažnai skaitytojų užduodami klausimai. Baimę ar agresiją sukelti galite net ir Jūs patys to nežinodami. Tad kaip elgtis su šunimi, agresyviai besielgiančiu iš baimės ? Tęsiame straipsnį.

Šunys elgiasi agresyviai dėl įvairių priežasčių: apsaugodami maistą, teritoriją, saugodami savo palikuonis. Bailūs šunys gali tapti agresyviais išmokę, jog urzgimas ir kandimas priverčia žmones atsitraukti.

Agresija – tai ketinimas sukelti žalą.  Tai nereiškia, jog šuo iš prigimties yra žalojantis, taip pat nereiškia, jog, būdamas didžiu mąstytoju, keturkojis apsisprendė Jus sukandžioti. Agresijos momentu dėl neurocheminių reakcijų šuo gali įkąsti, nes tuo metu jis yra „kovinėje“ būsenoje. Nesvarbu, koks geras buvo iki šiol.

Agresija gali atsirasti pas bet kokio amžiaus šunį, dažniausiai baimė virsta agresija, kai šuo būna tarp 1 – 3 metų amžiaus.

Kaip atpažinti agresiją ?

Profesorė Beaver teigia, jog agresija turi daug skirtingų ženklų. Šuo, šiepiantis dantis, urzgiantis, akylai stebintis, pakėlęs visą uodegą į viršų (jei normali uodegos pozicija yra tiesi ar nuleista), dažniausiai taip parodo agresiją. Tarsi gąsdindamas  sakytų – „aš esu piktas“.

Kai kurie šunys nerodo agresijos ženklų, jie tiesiog puola ir kanda. Tai pavojingesni agresijos atvejai.

Ieškokite pagalbos

Kadangi agresija gali sukelti pavojingų įkandimų, ieškokite profesionalios pagalbos. Jums reikės rasti, kas šunį nuramina ir apsaugoti tuos, kuriems šuo rodo agresijos ženklus.

Pradėti reikėtų pasitariant su veterinaru. Jei jis negali išspręsti šios problemos, naudinga kreiptis į elgesio specialistą. Taip pat galima kreiptis į šunų dresūros trenerį, kuris moko šeimininkus, kaip auklėti šunis teigiamos motyvacijos pagrindu. Tai būtina kiekvienam šuniui, kuris yra bailus ar rodo agresiją.

APDT viešųjų ryšių vadovė Michelle Blake teigia, jog dažnai žmonės televizoriuje ir internete prisižiūri pasakojimų apie šuns dominavimą, pradeda dominuoti, šiurkščiau elgtis su savo šunimis. Tai dažnai baigiasi dar padidėjusia agresija.

Bausmės gali duoti priešingą rezultatą

Prof. Beaver teigia, jog, jeigu nubausi šunį, rodantį agresijos, baimės ženklus, šuo nustos juos rodyti ir tiesiog pradės pulti be įspėjimo.

Agresyvaus šuns kūno kalba yra naudinga tokio šuns šeimininkui. Šunį, rodantį daug įspėjimo ženklų, galima nesunkiai paveikti priešpriešinio sąlygojimo principu (kai šuniui reaguojant agresyviai, Jūs elgiatės priešingai  – didinate atstumą ir su juo žaidžiate ar pan.).

Štai kaip atrodo šuns, su kuriuo buvo grubiai elgiamasi, elgesys po priešpriešinio sąlygojimo elgesio keitimo užsiėmimų:

 

Kai šuo negali nustoto elgtis bailiai ar agresyviai, gali pagelbėti medikamentai nuo nerimo ir depresijos. Kai kuriems šunims gyvenimas yra pilnas baimių, todėl tam tikra vaistų programa gali numalšinti šuns nerimą ir leisti jam pradėti mokytis.

Parašyta pagal: pets.webmd.com

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.