Ar Jums teko girdėti apie šunis-didvyrius, gelbstinčius neįgaliųjų žmonių gyvenime, o kartais tampančiais ir pagrindine atrama žmogui ? Tai šunys, kurie padeda akliesiems orientuotis gatvėse, pėsčiųjų perėjose, o kurtiesiems tampa antru klausos aparatu namie ir lauke. Tai gyvūnai-terapeutai, su kuriais net po didžiulių gyvenimo stresų žmonės pasveiksta dvasiškai. Šie gyvūnai užpildo neįgalaus žmogaus gyvenimą ne tik materialia nauda, bet visiškai atiduoda savo meilę ir pasitikėjimą. Nesiryžtu įvardinti šių šunų vedliais, nes su šiuo žodžiu jaučiamas šuns vienpusiškumas. Nevisai atitiktų ir terapinio šuns terminas, nors šie šunys būna panašaus temperamento.

Angliškas atitinkantis terminas – “service dog” arba “assistance dog” pažodžiui išsiverčia “paslaugų/tarnybos šuo” ir “pagalbos/asistuojantis šuo”. O kaip su lietuvių kalba ? Tarnybinis šuo ? Lietuvių kalboje žodis “tarnyba” turi karinio prieskonio, kyla klausimas, kam šis šuo tarnauja ? Pagalbinis šuo ? Galbūt šuo – pagalbininkas ? Geriau paliksiu šį klausimą Lietuvių kalbos komisijai ir pereisiu prie esminio klausimo – kaip paruošti tokį šuniuką.

Šuniui – pagalbininkui būtina ankstyvoji socializacija ir ramus pasitikintis temperamentas. Taip pat didžiulis noras dirbti dėl kąsnio ar žaidimo.  Jei šuo atitinka šiuos kelis kriterijus, profesionalai pradeda dirbti su tokiu šunimi namie – patalpoje, kur niekas netrikdo. Po to darbas papildomas trikdžiais – pašaliniais žmonėmis. Toliau dresuotojai keičia darbo vietas: ofisuose, miesto aikštėse, supermarketuose (kur Lietuvoje dar negalima įeiti su šunimi…). Beje, skaitytojų smalsumui patenkinti, tokio šuns paruošimas šiais laikais Amerikoje kainuoja apie 30 000 dolerių ir tai trunka apie metus laiko.

Kaip toks šunelis gali konkrečiai pagelbėti žmogui ? Pvz., Anglijoje šunų pagalbininkų centras šunis gali išmokyti:
– atverti, uždaryti duris;
– padėti asmeniui apsirengti ir nusirengti;
– loti pranešant apie nelaimingas situacijas;
– atnešti telefoną, pamestus raktus ar vaistus;
– ištuštinti skalbyklę;
– išjungti ar įjungti šviesą;
– parnešti pieno ar spaudą, laiškus;
– pervesti pėsčiąjį per pėsčiųjų perėją;
– tempti vežimėlį prekybos centre;
– padėti žmonėms vaikščioti, remiantis stabilia šuns eisena.

Tokie šunys gatvėse ryši specialius raištelius su užrašu “Service dog” arba neša skiriamosios spalvos krepšelius su reikalingais šeimininkui daiktais. Kaip atrodo vokiečių aviganiai ir kitų veislių šunys, dirbantys šį darbą, galite pasižiūrėti šioje svetainėje.

O vaizdelis, kaip ruošiamas toks šuniukas, vėlgi iš Youtube tinklapio. Labai gražus pavyzdys, kaip galima paruošti šuniuką  žadinti šeimininką, kai tik suskamba žadintuvas. Ši komanda ypač reikalinga kurčiam žmogui. Klikerio technika padeda šuniui lengvai suprasti pagyrimą per atstumą, o maistas stiprina refleksą. Malonaus žiūrėjimo.