Šuo kasaŠunys kasa duobes dėl įvairių priežasčių: slėpdami kaulus, kad vėliau juos vėl galėtų išsikasti, kad atsivėsinti karštą vasaros dieną arba kad sušilti šaltą žiemą. Šunys taip pat kasa žemę, kad pasislėptų, tačiau neretai taip elgiasi, nes jiems linksma !

Šunys kasdami nemato Jūsų problemų

Šunims kasimas yra visiškai normalus ir natūralus užsiėmimas. Netgi terjerų veislių šunims žemės rausimas yra labai svarbus. Dažnai neįmanoma visiški sustabdyti šunį nuo pomėgio rausti. Tačiau rausimas turi būti kiek įmanoma daugiau valdomas: uždrauskite savo šuniui rausti viešose vietose, pasistenkite jam leisti mėgautis šiuo pomėgiu tik tam skirtose vietose.

Neleiskite rausti Jūsų kieme

Jei šuniukas graužia baldus, batus ir visus kitus daiktus, dažna priežastis – hiperaktyvus temperamentas. Kieme toks šuo įpranta elgtis kaip pats nori, dažni atvejai, kai jis išsisuka ir nuo Jūsų auklėjimo: šuo greitas, turi daug energijos, nepagaunate, subarus pabėga ir t.t. Tos pačios problemos pasireiškia ir namuose. Todėl labai svarbu mokinti šunį tinkamo elgesio žaislų ir teigiamos motyvacijos pagalba. Šuo už gera elgesį gauna žaislą, šeimininkas su juo žaidžia, už netinkamą – žaidimas nutraukiamas, šuo ignoruojamas.

Patartina aktyvų šunį išmokyti būti ramiu, sėdėti ramiai, kai sveikinatės su svečiais. Kai Jūsų nebus namuose, šuo taip pat bus ramesnis. Kai jūs esate darbe, šunį – „rausiką” laikykite namie. Kai grįžtate namo, pasistenkite kuo daugiau su juo būti kieme ir stebėti jo elgesį.

Kai kurie šunys kasa dėl to, kad pabėgtų nuo diskomforto esančio kieme. Jie kasasi duobes, kad pasislėptų nuo karštų saulės spindulių arba šalto oro. Tačiau šuns sveikatai tai gali būti pavojinga. Taigi, jeigu nusprendėte palikti savo šunį lauke, pasistenkite, kad kieme jis rastų sau užsiėmimą. Taipogi, įsitikinkite, kad šuo rastų vėsią poilsio vietą karštą vasaros dieną ir šiltą – žiemą.

Padėkite šuniukui atsikratyti rausimo energijos kitais užsiėmimais. Įsitikinkite, kad šuniui pakanka fizinio krūvio – tada jūsų šuniui nekils noro rausti urvų. Stenkitės šuniukus sudominti žaislais: jei bus užsiėmę jais, turės mažai laiko rausti. Šuo žaislų turi turėti tiek kieme, tiek namuose. Ir turbūt gerai žinote apie pagrindinį ginklą nuo šuns nuobodžiavimo (kramtymo, laužymo, draskymo ir .. rausimo)  – kasdienis struktūrizuotas pasivaikščiojimas.

Skirkite duobę rausimui

Jei šuo vis dėlto negali atsikratyti pomėgio rausti, pasirinkite jums tinkamesnę ir nepridarančią žalos vietą ir mokykite šunį kasinėti ten. Šioje kiemo vietoje galite pastatyti šuniui kasinėjimo dėžę (panašiai kaip vaikų smėlio dėžę).

Išmokykite kasinėti dėžėje. Čia užkaskite žalią jautienos kaulą ar kokį skanėstą. Jūsų šuniukas apsidžiaugs, kai jį ten ras. Ši paprasta procedūra galbūt neprivers šuniuko kasinėti kitur, bet jūsų šuo bus labiau susidomėjęs savo naująja kasinėjimų duobe. Kai šuo rans gerą radinį, toje pačioje vietoje ieškos „lobio” ir kitą kartą.

Kiemo taisyklės

Paskyrę erdvę kasinėjimui, apsaugokite kitas kiemo  vietas. Ten galite pasodinti gėlių, krūmų ar medelių. Šiose vietose mokinkite šunį nerausti.

Stenkitės atskirti šuns žaidimo vietą nuo vietos, kur šuo turi elgtis pagarbiai. Nepykite ant šuns, jeigu jisai sulaužo kiemo taisykles – jis juk gyvūnas, kurį elgtis mokinate Jūs. Tiesiog skatinkite šunį elgtis taip, kaip norite.

Parengta pagal www.dogstardaily.com

Komentarai

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.