Ką veikti su augintiniu karantino metu? Nors Lietuvoje įvestas karantinas, o pasaulinė pandemija smarkiai mažina mūsų veiklų ratą, tai tikrai nėra priežastis nieko neveikti tiek patiems, tiek jūsų augintiniui. Priimkite tai kaip galimybę atrasti naujas veiklas ir užsiėmimus. Kelis variantus aptarsime šiame straipsnyje.

Bėgiojimas su augintiniu

Užsidarius visiems šalies sporto klubams, užsiimti sportine veikla tapo kiek kebliau, tačiau nepaverskite šios situacijos dar vienu argumentu pradėti sportuoti kažkada vėliau. Pradėkite bėgioti gryname ore jau šiandien! O šalia į kompaniją pasiimkite ir savo keturkojį draugą. Bėgiojimas ne tik sutvirtina žmogų bei jo keturkojį fiziškai, tačiau taip pat ir pakelia nuotaiką, mažina stresą bei depresijai būdingus požymius. Tai veiksminga iškrovos forma bei puiki pramoga stiprinti tarpusavio ryšiui. Tačiau, nors bėgiojimas ir yra visapusiškai naudingas užsiėmimas, yra keli svarbūs dalykai, į kuriuos būtinai turime atkreipti dėmesį prieš pradėdami.

Nors bėgiojimas ir turi begalę sveikatai naudingų savybių, prieš pradėdami turite įvertinti savo augintinio sveikatą, sudėjimą, veislę ir fizinį pasirengimą – šis sportas tikrai nėra tinkamas visiems. Vyresnio amžiaus šuneliams, ypač turintiems sąnarių problemų, bėgimas gali būti sudėtingas ir net žalingas. Trumpesnių kojų savininkams gali būti kiek sunkiau pasivyti savo šeimininką ir išlaikyti norimą bėgimo ritmą. Taip pat, jei auginate tokių veislių šunelius kaip prancūzų ar anglų buldogai, mopsai, pekinai ar kitos suplotasnukės veislės atstovai, bėgimas nebūtų pats tiksliausias pasirinkimas – tai gali būti kiek per sunki fizinė veikla, dar labiau apsunkinanti jų kvėpavimą. Taip pat atkreipkite dėmesį į jaunus šunelius – jei su šuneliu pradėsite bėgioti per anksti, gali pažeisti sąnarius ar kaulus, kurie dar iki galo nesusiformavo. Dėl kiekvieno individualaus šunelio bėgiojimo starto rekomenduojame pasitarti su veterinarijos gydytoju.

Kitas svarbus patarimas – nepradėkite iš karto bėgioti ilgų atstumų. Kaip ir žmonėms, taip ir šunims rekomenduojama pradėti lengvai, mažesnėmis atkarpomis. Taip pat, atsižvelgiant į pasaulinės pandemijos sąlygas, rinkitės nuošalesnes vietas gamtos apsuptyje. Taip ne tik išliksite saugūs, bet ir palepinsite savo augintinio letenėles išvengdami bėgiojimo per kietą miesto asfaltą, o taip pat leisite pasimėgauti gamtos vaizdais, kvapais bei garsais.

Ne ką mažiau svarbus ir tinkamų priemonių bėgiojimui pasirinkimas. Jei išbėgdami nepamirštate apsiauti savo patogiųjų bėgimo batelių, pasirūpinti vandeniu, tai nepamirškite ir tinkamai aprūpinti savo augintinį patogiu pavadėliu ir petnešomis. Bėgiojimui augintiniui nerekomenduojame rinktis paprasto antkaklio, kuris bėgimo metu gali kelti diskomfortą kaklo srityje, taip pat sudaryti lengvesnes sąlygas šuniui susižaloti. Vietoje to, rinkitės kokybiškas bei patogias petnešas, tokias kaip Kurgo Journey Air. Šios petnešos leis jums turėti didesnę šuns kontrolę bėgimo metu, dėl to visiškai neaukojant patogumo. Petnešos paminkštintos krūtinės dalyje, todėl nespaus ir netrins, taip pat neribos šuns judesių. Šios petnešos taip pat turi net keturis reguliavimo taškus, todėl yra universaliai pritaikomos įvairiems šunims, o pavadėlį galima pasirinktinai tvirtinti tiek krūtinės, tiek nugaros srityse.

Pasirinkus tinkamas petnešas, negalima pamiršti ir pavadėlio. Bėgiojant reguliuoti ilgą pavadį, ar jį laikyti rankose, gali būti nepatogu. Būtent tokioms situacijoms yra skirtas Quantum 6-in-1 pavadėlis, suteikiantis galimybę pavadėlį apsijuosti aplink juosmenį. Pavadėlis yra itin universalus, jo ilgis lengvai reguliuojamas, galima dėvėti tiek juosmens srityje, tiek per petį. Taip pat, vienu metu galite bėgti net su dviem šunimis! Tai itin aktualu šeimininkams, su daugiau nei vienu šunimi savo namuose.

Šuns smegenų stimuliavimas

Be fizinės iškrovos, šuniui taip pat itin svarbu ir protinė veikla. Tai padeda palengvinti daugelį problemų, kurios gali susidaryti, kai keturkojui namuose pasidaro nuobodu. Neturėdamas pakankamai veiklos namuose, šuo tikrai susiras, ką jam veikti. Deja, paties augintinio sugalvotos veiklos šeimininkų dažnai nedžiugina – šuo gali pradėti kaukti, niokoti namus ir panašiai. Protinis šuns užimtumas taip pat padeda spręsti nemažai kitų problemų. Jis gali pagerinti augintinio nuotaiką, o taip pat lėtina smegenų senėjimą, mažina agresijos tikimybę, nuima stresą, o taip pat padeda augintiniui sėkmingai išleisti visą per dieną sukauptą energiją. Tinkamai parinktas žaislas taip pat padės kovoti ir su daugumai šeimininkų gerai pažįstamu išsiskyrimo nerimu. Keli pavyzdžiai žaislų, kuriuos galite naudoti namuose ir jų nauda augintiniui:

Klasikinis KONG žaislas

Vienas geriausių ir universaliausių žaislų, kuriuos galite parūpinti savo augintiniui. Klasikinis KONG žaislas gali pasitarnauti kaip kamuoliukas, skirtas atnešimui. Išskirtinės ir dinamiškos formos pagalba, šuniui metamas KONG žaislas nenuspėjamai šokinėja į įvairias puses, taip žadindamas augintinio instinktą vytis ir gaudyti – kiekvieną kartą žaidimas gaunasi išskirtinis.

Dėl savo patvarumo ir natūralios sudėties, KONG žaislas puikiai tinkamas jauniems šuneliams, kuriems taip smarkiai reikia patenkinti kandžiojimo ir graužimo poreikį. Vienas didžiausių šio žaislo išskirtinumų yra tai, jog jį taip pat galima naudoti ir augintinio maitinimui. Žaislo viduryje esanti skylė, leidžia ją pripildyti šuns maistu. Tai garantuoja lėtesnį valgymą (ypač aktualu šunims, kurie, gavę maistą, jį tiesiog susiurbia). Jei šunelį maitinate sausu maistu, jo maisto porciją galite pabrinkinti vandenyje, masę sudėti į KONG vidų ir visa tai per naktį palikti šaldiklyje. Šuo išmoks ne tik lėtai valgyti, tačiau ir iškrausite jį tiek fiziškai, tiek protiškai, nes maistą iš vidaus reikės išsilaižyti – toks maisto pateikimas jūsų augintiniui bus tikras iššūkis! Jei nepasiruošėte iš anksto, ar skubate, sausą maistą taip pat galite įdėti į KONG žaislo vidų ir apačioje esančią skylę užkimšti su morka ar gabalėliu brokolio. Tokiu būdu augintinis taip pat turės pasistengti, kad pasiektų savo maistą. 
Be įprasto maisto, žaislą taip pat galite pripildyti kitu augintinio mėgstamu maistu, skanėstais, šunims sveikomis daržovėmis ar vaisiais – maistą galite sutarkuoti, sutrinti, užšaldyti ir taip paįvairinti kasdienį augintio maisto racioną. 

Renkantis KONG žaislą, nepamirškite išsirinkti tinkamo dydžio ir specifikacijos – įprastas raudonasis KONG žaislas kasdienai, KONG puppy jauniems šuneliams bei KONG Extreme itin destruktyviems šunims.

Uostymo kilimėliai

Uostymo kilimėliai yra pagaminti iš medžiagos skiaučių, kurios yra sujungiamos kartu ant kietesnio paviršiaus. Tarp medžiagos skiaučių slepiame šuns sausą maistą ir leidžiame jam ieškoti! Kilimėliai padeda skatinti augintinio protinę veiklą bei sureguliuoti valgymo tempą, kadangi šuo turi uostyti ir taip ieškoti maisto – tokiu būdu atimame iš šuns galimybę maistą ryti per greitai ir dideliais kąsniais. Šuns uoslė jam yra pats svarbiausias pojūtis, kurio pagalba jis gauna tiek daug informacijos iš aplinkos. Uoslės pagalba šunys tyrinėja visą pasaulį, todėl nesunku nuspėti, kodėl uostymo kilimėliai jiems taip patinka. Jūsų augintiniui tai bus vienas geriausių užsiėmimų namuose!

Naudojant uostymo kilimėlį pirmą kartą, galite pradėti nuo kelių skanėstų padėjimo matomesnėje vietoje, tuomet savo šuniui pirštu rodydami į skanėstus ir sakydami “ieškok!”. Kai šuo susipažins su žaidimu, skanėstus pakeiskite šuns maistu ir sauso maisto gabalėlius išslapstykite po visą kilimėlį. Tai jam suteiks tiek džiaugsmo! Maitinimas taps ne tik pasisotinimo akimirka, tačiau ir pažaidimu, ir ramia iškrova namuose.

Taip pat, nepamirškite tapti šio proceso dalimi. Neapsiribokite kilimėlio padėjimu ir nuėjimu – kurkite ryšį su augintiniu, tapkite žaidimo dalimi skatindami šunį pagyrimais ir savo entuziazmu – “super! Geras šuo! Šaunuolis!”.

Maistu užpildomi interaktyvūs žaislai

Dar vienas nesunkus būdas, kaip užimti savo augintinį ir kaip prailginti maitinimo laiką yra interaktyvūs maistu užpildomi žaislai. Šis variantas ne tik padės augintiniui išvengti nuobodulio, bet ir privers pajudėti norint ištraukti gardesnį kąsnelį. Kad maistas iškristų iš žaislo, šuneliui teks pasukti galvą, kol išsiaiškins, kaip reikia judinti žaislą. Toks užsiėmimas tinkamas ir vyresniems šunims, ir jauniems šuneliams, kuriems taip reikia patenkinti fizinio užimtumo, protinės stimuliacijos, graužimo, uostymo bei laižymo poreikius. Keli puikūs tokių žaislų pavyzdžiai yra Starmark Bob-A-Lot bei jau anksčiau minėto gamintojo Kong Wobbler žaislas. Žaislai yra lengvai užpildomi skanėstais ar sausu maistu, o juos pastūmus su letena ar nosimi – nenuspėjamai supasi į šonus paskui save mėtydamas skanėstus, taip skatindamas šunį tęsti žaidimo procesą iki kol talpa ištuštėja.

Svarbu paminėti, jog tokio tipo žaislai neužtikrina pilno šuns dienos poreikio judėjimui ir žaidimams, tačiau tai yra itin lengvas būdas praturtinti šuns kasdienybę naujais potyriais ir įprastą maitinimą paversti didele švente.

Priemonės šunų treniruotėms

Nors kartais gali pasirodyti, jog karantino metu gyvenimas sustojo, tačiau norime jus nudžiuginti –  gyvenimas tiesiog persikelia į internetinę erdvę! Nuo šiol savo augintinio dresūra galite užsiimti ir internetu nekeliant kojos iš namų. Dresūros treniruotės ne tik padės jūsų augintiniui išmokti pagrindinių elgsenos taisyklių bei komandų, bet ir paskatins artimesnį ryšį su šeimininku bei užims šunį tiek protiškai, tiek fiziškai. Šiai veiklai jums reikės tik šiek tiek erdvės namuose, interneto ryšio ir kameros. “Rekso” dresūros mokykla taip pat siūlo galimybę prisijungti prie dresūros kurso E-SUPERŠEIMININKAS. Tai – 8 savaičių online kursas pradedantiems šunų šeimininkams. Kurse mokysitės pagrindinių gyvenimo su šunimi įgūdžių, kaip pasikvietimas, pavadžio netempimas, laukimas, nelojimas, nešokinėjimas ant žmonių ir t.t. Pagrindinis kurso tikslas – sukurti harmoningus santykius su savo keturkoju draugu.
Daugiau informacijos: https://www.reksas.lt/sunu-dresuros-paslaugos-vilniuje/internetiniai-dresuros-kursai-e-superseiminkas/.

Tai, kaip karantiną praleisite su savo augintiniu, priklauso tik nuo jūsų. Neabejotinai šį laikotarpį galima naudingai išnaudoti atrandant naujas veiklas, mokantis naujų dalykų ar tobulinant jau turimas žinias. Neleiskite savo keturkojui draugui nuobodžiauti ir eiti iš proto tarp keturių sienų – bendraukite, žaiskite, skanaukite, sportuokite ir būkite kartu su savo šuneliais!

Visas straipsnyje paminėtas prekes ir dar daugiau galite įsigyti Rekso internetinėje parduotuvėje: https://www.reksas.lt/shop/.