Didžioji dauguma šunų šeimininkų yra susipažinę su gyvūnų socializacijos terminu bei girdėję apie jos svarbą kokybiškai jauno šunelio gyvenimo pradžiai. Tačiau kiek žinių šiuo, ypatingai svarbiu, klausimu iš tikrųjų turi naujieji šeimininkai? Galbūt ši sąvoka spėjo tapti per daug vartojama mūsų žodyne, o tikroji jos reikšmė ir svarba tapo nebe tokia aiški? Ar mokame atskirti gerą socializaciją nuo blogos?

Kodėl socializacija yra tokia svarbi?

Vienu svarbiausiu elgesio vystymosi periodu yra laikomas socializacijos tarpsnis. Jos metu šuniukas yra supažindinamas su pasauliu, kad gyvenimas, būnant apsuptam žmonių, įvairių vietų ir daiktų, jam nekeltų papildomo nerimo. Pagrindinis socializacijos laiko tarpas yra 3-14 šunelio gyvenimo savaitė, kurios metu mažasis augintinis susipažįsta su suaugusiųjų elgesiu ir suformuoja stiprų ryšį su žmonėmis – todėl šio laikotarpio metu svarbu nepamiršti reguliariai paimti šunelį į rankas, liesti letenas, ausis, uodegą, jį apkabinti, patikrinti dantis, nagus ir t.t. Tai yra laikas, kuomet vyksta atitinkamas susipažinimas su savo rūšies atstovais bei žmonėmis. Teigiama, jog šunų augintojai, kurie nestokoja laiko savo augintinio socializacijai, tokiu būdu padeda jam ateityje lengviau išgyventi įvairias patirtis, lanksčiau prisitaikyti prie aplinkos. Tuo tarpu šeimininkai, atmestinai socializuojantys savo augintinį, patys to galbūt nesuprasdami, veda jį link perdėto nerimo išgyvenimo ir kitų socializacijos stokos sukeltų problemų.

Kas turėtų būti įtraukta į socializacijos procesą?

Tam, kad augintinis taptų pilnai socializuotas, svarbu į šį procesą įtraukti ne tik jus kasdien supančius šeimos narius, bet ir supažindinti jį su kuo įvairesniais žmonėmis – vyresniais, jaunesniais, kitaip atrodančiais, įskaitant įvairias šukuosenas, barzdas, etniškumą, akinius, kepures, aprangas ir kita. Taip pat svarbu nepamiršti šuniuko supažindinti su įvairiais gyvūnais, ne tik šunimis, bet ir tais, kuriuos dažniai gali sutikti savo kasdieniame gyvenime ateityje. Prieš įvykstant pilnai imunizacijai po skiepų, galima šunelį nešti rankose ir taip supažindinti jį su aplinka.

Kitas svarbus dalykas yra habituacija. Paprastai tariant, tai – mokymosi forma, paremta pripratimu, kai pirminis atsakas į stimulą sumažėja po pakartotinio susidūrimo su tuo pačiu stimulu. Tai padės išvengti nerimo ir streso ateityje, susidūrus su atitinkamais aplinkos dirgikliais. Ką svarbu įtraukti į sąrašą veiksnių, su kuriais jaunasis augintinis turi susidurti? Begalę dalykų! Įvairūs žmogiški garsai (šaukimas, verkimas, juokas), aplinkos garsai (griaustinis, dviračiai, beldimas į duris, automobiliai, fejerverkai, sirenos), įvairūs paviršiai (laiptai, eskalatoriai, plytelės, asfaltas, žolė, smėlis). Iš esmės, svarbu pagalvoti apie viską, su kuo susiduriate savo kasdienybėje, nes su tuo susidurs ir jūsų augintinis.

14 savaičių svarba

Gali kilti klausimas, kodėl pažymima būtent 14-os savaičių tarpas? Maži šuneliai auga neįtikėtinai greitai, taip pat greitai vystosi ir formuojasi jų pasaulio suvokimas bei neurologiniai veiksniai. Todėl būtent tarp 3 ir 14 savaitės, mokymasis būtinai turi būti sudarytas iš sąveikos su žmonėmis, savo rūšies atstovais ir juos supančia aplinka. Šuniukai tame laikotarpyje nagrinėja sutinkamas naujoves ir visą informaciją sugeria kaip kempinės. Jei būtent šiuo svarbiu laikotarpiu dėl kažkokių priežasčių šuneliam yra ribojama socializacija, tai gali apsunkinti tolimesnį gyvenimą su augintiniu, kadangi po 14-tos savaitės vystymasis ženkliai sulėtėja. Tai tikrai nereiškia, jog šunelio socializacija čia yra baigta ir toliau šis procesas nebevyksta, tačiau nespėjus šuns socializuoti šiuose laiko rėmuose, vėliau tai padaryti bus gerokai sunkiau.

Gera ir bloga socializacija

Socializacija ne visada būna tinkama.Tai, ką šuo patiria 14 savaičių socializacijos procese, gali suformuoti jo vienokį ar kitokį elgesį ateityje. Kiekvienas socializacijos metu patirtas išgyvenimas turėtų būti atsakingai prižiūrimas. Svarbu suprasti, kad socializacijos procesą modeliuoja žmogus, todėl, pavyzdžiui, supažindinant savąjį šunelį su kitais šunimis, negalima jų palikti vienų – visas procesas turi būti griežtai stebimas. Viso proceso metu būtina atkreipti dėmesį į tai, kaip jaučiasi kiekvienas šunelis, ar mažesni nėra užgauliojami didesnių. Jei versite augintinį daryti tai, kam jis dar nepasiruošęs, ar jį perkrausite, tai taip pat gali iššaukti baugštų ar agresyvų elgesį, taip pat jau ankstyvame amžiuje bus sudaromos neigiamos asociacijos kitų šunų atžvilgiu.

Kaip turėtų atrodyti tinkama socializacija? Šis procesas turėtų būti linksmas bei praturtintas pozityvių emocijų – tai yra raktas į geros socializacijos kelią. Pripildykite augintinio aplinką ir potyrius linksmybėmis, geromis emocijomis. Tokiu būdu leidžiate savo augintiniui formuoti teigiamas asociacijas su jį supančia aplinka, užprogramuojate jo smegenis taip, jog pasaulį jis matytų kaip saugią ir linksmą vietą. Nepamirškite stebėti savo augintinio kūno kalbos ir jo siunčiamų signalų – tai gali pasufleruoti, ar yra mėgaujamasi veikla ir kitais stimulais. Streso signalais gali būti laikomas fizinis šalinimasis nuo atitinkamo aplinkos dirgiklio, lūpų laižymas, žiovulys, apatija ir kt. Pastebėjus šiuos ar panašius požymius, išsiaiškinkite, kas konkrečiai kelia nepatogumus jūsų šuniukui, tuomet kuriam laikui atsitraukite nuo šio stimulo. Pasistenkite sukelti pozityvias asociacijas su nerimą keliančiu stimulu pasitelkdami kažką, kas šuneliui teikia džiaugsmą (skanėstus, pagyrimus ar kt.)

Pabaigai svarbu atminti, jog nemažai šunų problemų, dėl kurių žmonės vėlesniame augintinio amžiuje kreipiasi į specialistus, kyla dėl neteisingos socializacijos. Baimė ir nerimas yra itin dažni socializacijos stygiaus požymiai. Po šių požymių gali sekti agresija, vokalizacija (kaukimas, lojimas), destruktyvus elgesys. Būtent dėl to socializacijos svarba yra taip stipriai akcentuojama, o visas šis procesas turi būti atliekamas atsakingai ir taisyklingai. Taip pat, nebijokite pagalbos kreiptis į šunų dresūros specialistus – jie apie visa tai gali papasakoti plačiau ir padėti proceso eigoje. Tos kelios ankstyvojo formavimosi savaitės gali jums padėti užsiauginti tokį šunelį, kokio labiausiai norite ir įsivaizduojate.

Autorė: Anna Francesca Bradley

Vertė: Agnė Tamašauskaitė