Įsivaizduokite, jei bandytumėte išmokti kaip atlikti naują užduotį darbe, tačiau niekas jums nepasakytų, ar tai darote gerai, ar ne. Tikriausiai jautumėtės sunerimę, sumišę ar susinervinę, nes nesuprastumėte, ar tikrai jūsų pastangos neina veltui. Mes, kaip žmonės, jei kažko nežinome, turime galimybę klausti klausimų ir gauti atsakymus į juos, tačiau tuo tarpu mūsų šunys dažniausiai yra priversti mokytis bandymų būdu tol, kol supranta, kuris būdas yra teisingas. Mūsų šunims bus daug lengviau suprasti ko iš jų prašome, jei jiems duosime tikslias elgesio gaires, o jei neduosime jokio grįžtamojo ryšio – greičiausiai jie tiesiog pasiduos ir nebesistengs. I
škart suteikiamas grįžtamasis ryšys yra ypatingai svarbi dalis, norint augintinį išmokyti tinkamo ir norimo elgesio. Tai taip pat padeda sustiprinti šuns ir šeimininko ryšį, pagreitina mokymosi procesą bei leidžia augintiniui suprasti, jog mes mokame, norime ir galime su jais komunikuoti. Pirmasis žingsnis teikiant atsakomąją reakciją augintiniui – atkreipti dėmesį į šuns kūno kalbą. Galbūt jis atrodo suglumęs? Pabandykite savo norus išreikšti aiškiau. Galbūt jūsų augintinis sunerimęs ar išsiblaškęs dėl jį supančių žmonių ar šunų, triukšmo? Tokiu atveju, nusiveskite jį į ramesnę aplinką, tokią, kurioje būtų lengviau išlaikyti susikaupimą. Komunikuodami visada naudokite ramų balso toną ir aiškius rankų bei kūno signalus, kadangi šunys puikiai supranta mūsų balso toną ir neverbalinį bendravimą.
Antras žingsnis pradedantiems – nedaryti pamokų per ilgų. Tai vienodai svarbu ar mokytumėte augintinį nešokinėti apsilankius svečiams, atsisėsti, kai to paprašote, ar mokantis socialinių įgūdžių su kitais šunimis. Kaip ir žmonės, taip ir šunys gali lengvai prarasti susidomėjimą ir pradėti nuobodžiauti, kai pamokos trunka per ilgai ir pakartotinai prašote darytis tuos pačius dalykus.
Teigiama reakcija
Kai augintinis atlieka komandą tinkamai, iškart tai pažymėkite žodžiu “taip!“, o po jo – apdovanokite šunelį skanėstu, paglostymu arba trumpu pažaidimu su žaislu (atsižvelgiant į tai, kas geriausiai veikia jūsų augintiniui). Tinkamai pademonstruotą elgesį žymėkite kiekvieną kartą, iki kol augintiniui jis taps automatiškai suprantamas išgirdus atitinkamą komandą. Po to, galite palengva mažinti apdovanojimų skaičių, tačiau kartas nuo karto visgi šunį apdovanokite skanėstais tam, kad jis neprarastų susidomėjimo. Juk kad ir kaip mylite savo darbą, negalėtumėte jo visą likusį gyvenimą nudirbti be jokio užmokesčio. Apdovanokite atsitiktinai atsirinktus, ar geriausius atvejus, kuomet šuo demonstruoja jūsų pageidaujamą elgesį. Paprastai tariant – skanėstai turėtų būti duodami pakankamai, kad paskatintų norimą elgesį, bet nepakankamai, kad elgesys priklausytų tik nuo duodamo skanėsto.
Nepageidaujamo elgesio šalinimas
Gali būti sunku susilaikyti, tačiau tam, kad pašalintumėte nepageidaujamą elgesį, tiesiog jį ignoruokite. Mūsų dėmesys šunims yra labai didelė motyvacija elgtis vienaip ar kitaip. Pavyzdžiui, jei jūsų šuo loja, o jūs tuo tarpu keldami balsą prašote nustoti tai daryti, šuo pasiekia savo tikslą, turi pilną jūsų dėmesį ir bus motyvuotas loti toliau. Kai šuo loja, ignoruokite jo elgesį ir išlaukite akimirkos, kai jis sustos tam, kad atsikvėptų – tai bus jūsų šansas išaukštinti šią tylos akimirką ir ją apdovanoti skanėstu, pagyrimu ar žaidimu. Taip jūsų augintinis supras, jog nelodamas sulauks apdovanojimo. Tokiu būdu apdovanojate augintinį už tylą. Po kurio laiko galite prie pauzių pridėti signalą ranka, pavyzdžiui, atsukti ranką delno puse į augintinį. Tai gali greitai tapti nauja komanda jūsų šuneliui, kurią atlikus, žinoma, augintinis turi būti gausiai apdovanotas mėgstamais prizais.
Stebuklingas raktas – akys
Galbūt nuskambės savaime suprantamai, tačiau nepamirškite šypsotis girdami savo augintinį! Šunys turi ypatingus sugebėjimus skaityti mūsų emocijas veido išraiškų ir kūno kalbos pagalba, taip jie lengvai supranta kaip tuo metu jaučiamės. Tačiau taip pat atminkite, jog net jei iš tiesų nejaučiate teigiamų emocijų, bet bandote šypsotis – šuo tai taip pat pajaus.
Būkite įdomūs
Mokantis naujų dalykų, svarbu išlaikyti augintinio susidomėjimą. Turite būti įdomūs, linksmi, aiškiai reikšti emocijas, taip augintiniui daug lengviau išlaikyti susikaupimą, kurio taip reikia mokymosi metu. Turite būti jo koncentracijos taškas ir įdomesnis už bet ką kitką, kas jį supa. Nepamirškite suteikti šuneliui grįžtamojo ryšio už jo atliktas užduotis, paįvairinkite apdovanojimų pasirinkimą. Bus daug įdomiau, jei augintinis negalės nuspėti, ar už kitą atliktą užduotį gaus vištienos, ar sūrio, ar žaisliuką, o gal visą pažaidimą kartu su šeimininku. Tai yra puikus būdas paįvairinti treniruotes ir išlaikyti šuns susidomėjimą.
Autorė: Lisa Tenzin-Dolma
Vertė: Agnė Tamašauskaitė