flexileash_mediumGrisha Stewart, šių metų vasarą Kaune vyksiančio seminaro lektorė, sutiko pasidalinti savo patirtimi su dresūros mokykla “Reksas” ir www.reksas.lt skaitytojais. Šiandien Grisha pataria, kaip šunų šeimininkai turėtų elgtis su susitraukiančiais pavadėliais, dar žinomais pavadinimu “Flexi”.

Yra kelios susitraukiančius pavadėlius gaminančios firmos, pvz., Flexi Leash, Eddie Bauer, Planet Dog ir Guardian Gear. Šie pavadėliai turi tokių privalumų, kurių neturi įprasti pavadžiai, bet turi ir trūkumų. Šiame straipsnyje išvardinsiu juos visus.

Esu viena iš retų dresūros trenerių, kuriems patinka susitraukiantys pavadėliai. Nors sutinku su kitais treneriais, jog šie pavadžiai gali būti pavojingi.

Pradėsiu vardinti susitraukiančių pavadžių privalumus. Iš esmės, jei niekam šis produktas nepatiktų, greičiausiai nebūtų apie dešimties šio produkto firminių pavadinimų. Štai kokius privalumus turi susitraukiantys pavadėliai:

1. Šuo turi erdvės pasilakstymui ir apsiuostymui;

2. Šuo gali atsitraukti nuo jį bauginančių objektų (štai kodėl aš naudojau Flexi vedžiodama savo šunį Peanut. Jis jausdavosi saugesnis galėdamas atsitraukti);

3. Šunys gauna didesnį krūvį nei šeimininkai. Vaikščiojimas pirmyn ir atgal juos vargina;

4. Šuo tempa silpniau nei su įprastu pavadžiu;

5. Gera praktika mokyti ateiti pas šeimininką vaikščiojant.

Apie šiuos pavadėlius ir jų trūkumus manau taip: tinkamai ir tinkamam šuniui panaudota priemonė nesukelia problemų. Štai keletas trūkumų, kuriuos turi susitraukiantys pavadėliai.

1. Mokina šunį tempti pavadį. Šunys dažnai išmoksta, jog pavadžio tempimas jiems suteikia laisvę. Būdami įsitempę iš užrakintos pavadėlio padėties jie dažnai šeimininkų paleidžiami į laisvą. Todėl vėliau verždamiesi į laisvę pradeda tempti vis stipriau.

Problemos ištaisymas. Pavadį prisekite prie tempimą stabdančių petnešų ar pan. aksesuaro. 

2. Nėra realios kontrolės. Šuo, pririštas susitraukiančiu pavadėliu, jaučiasi kaip didelėje laisvoje teritorijoje. Pavadėlis jo judėjimui daro labai mažą įtaką.

Problemos ištaisymas. Mokytis, mokytis, mokytis ! Jūsų šuo turi klausyti žodinių komandų, mokėti ateiti pas Jus ir sulėtinti judėjimą. Kitu atveju vaikščiodami su šunimi jausitės tarsi vyniodami valą ant meškerės.

3. Erzina ar gąsdina kitus žmones ir šunis. Net jei šuo labai geras nėra mandagu leisti jam neatsiklausus pirmam eiti bendrauti su kitu žmogumi ar šunimi. Šunys gali turėti įvairių problemų, žmonės būna alergiški ar paniškai bijoti, net jei Jūsų šuo – mažas čihuahua.

Problemos ištaisymas. Praeidami pro kiekvieną nežinomą kampą ar matydami ateinant žmones iš karto pasikvieskite šunį ateiti pas Jus ir sutrumpinkite pavadėlio virvutės ilgį.

4. Plonytė virvė – pavojinga. Dresūros grupiniuose užsiėmimuose ne kartą šeimininkai susipainiodavo ir susižeisdavo kojas su plonyte pavadėlio virve.

Problemos ištaisymas. Stebėkite savo šunį, pamatę pavojų pasipainioti po kojomis pasikvieskite šunį pas save. Vaikščiodami stebėkite dviratininkus…

5. Šunys tempdami įgyja didelį impulsą. Temti trumpą pavadį yra sunku, šunys žymiai labai greitai įsibėgėja tempdami susitraukiantį pavadėlį ir gali Jus pargriauti bei susižaloti patys.

Problemos ištaisymas. Laikykitės tvirtai. Išmokinkite šunį ateiti pakvietus, kad galėtumėte sustabdyti jo tempimą. Galite panaudoti prie nugaros prisegamas petnešas.Kartu su susitraukiančiu pavadžiu, nenaudokite griežto, smaugiamo antkaklio, iš priekio prisegamų petnešų – jie šuniui gali sukelti sužalojimų.

6. Nemalonūs garsai numetus ant žemės. Bailus šuo gali išsigąsti krentančios plastmasinės ritės garso.

Problemos sprendimas. Palaipsniui, nuosekliai pripratinkite šunį prie pavadžio garso.

7. Susitraukiantys pavadžiai gali sugesti.

Problemos sprendimas. Visada pasitikrinkite, ar pavadėlis nėra įtrūkęs. Stipresniam šuniui naudokite stipresnius pavadžius. Jei nepavyksta, pasirinkite kitą būdą šuniui išvedžioti.

Kaip matote, susitraukiantys pavadžiai turi daug trūkumų, tačiau, jei juos visus įvertinate ir išmokote šunį elementarių komandų, šios priemonės gali būti naudingos.

Jei šuo nesijaučia 110% pasitikinčiu su paprastu pavadėliu, galite jam duoti laisvės ir naudoti susitraukiantį pavadėlį.

Vietoje susitraukiančio pavadėlio galite naudoti ilgą treniruočių pavadį. Jis turi polinkį susipainioti, bet nemoko šuns tempti ir labiau į mokymo procesą įtraukia šeimininką.

Autorė: Grisha Stewart
Nuotrauka: www.ahimsadogtraining.com