Treniruotė vištų stovykloje

Treniruotė vištų stovykloje, šaltinis: www.cadogbehavior.com

Mūsų kolegė iš JAV, Grisha Stewart, su malonumu pasidalino keliomis mintimis iš neseniai Švedijoje įvykusio seminaro su vienu pasaulyje garsiausiu klikerio specialistu Bobu Bailey. Šis žmogus dažnai organizuoja klikerio stovyklas, kuriose dresūros treneriai moko vištas atlikti veiksmus nenaudodami prievartos. Bobas sako, jog jei sugebi išmokyti vištą, sugebėsi išmokyti ir šunį. Tad pristatome keletą minčių, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, o nuo savęs – pridėsime trumpą komentarą, supažindinantį su situacija.

“Training is simple. It’s just not easy”
Mokyti yra paprasta, tačiau ne lengva.

Kiekvieną dieną ką nors mokome – tiek vaikus, tiek suaugusius. Ir pastebime, jog žmonės aiškiausiai išmoksta, kai dalykai pateikti paprastai, ne sudėtingai. Tačiau net ir paprastų dalykų mokymas turi būti nuoseklus, trunka ilgai, kol įsisavinamas. Kol pasiekiama gyvūno (ir žmogaus) “sklandi” elgsena.

“Animals have been behaving without trainers for a couple million years. We should have some humility doing what we are doing.”
Gyvūnai be trenerių ELGĖSI (rodė elgsenas, gyveno) jau keletą milijonų metų. Darydami tai, ką darome (t.y. mokydami šunis) turime jausti bent šiek tiek nuolankumo.

Iš tiesų, įpročiai ir bloga nuotaika kartais padaro savo. Reikia bent sustoti prieš kiekvieną griežtesnį poelgį ir pagalvoti, kodėl taip elgiatės su gyvūnu, kuris prijaukintas žmonių, kad dirbtų išvien su Jumis.

“If you can’t describe what behavior you’re training in one sentence, you’re asking for too much.”
Jei negali vienu sakiniu paaiškinti, kokią elgseną treniruoji, (iš gyvūno) reikalauji per daug.

Vienas šuns poelgis, pvz., atsisėdimas, susideda iš ilgos grandinės tarpusavyje susijusių veiksmų, kuriuos tiksliai skatindami vieną po kito išmokysite gyvūną taisyklingai atlikti šį veiksmą.  Tačiau, jei norite išmokyti viso elgesio iš karto, pvz., išmokyti šunį sėdėti, rezultatą pasieksite, tačiau jis greičiausiai bus netikslus.

P.S. O vištų treniruotės stovykloje atrodo maždaug taip:

Citatas užrašė: Grisha Stewart. www.ahimsadogtraining.com