suns-demesysGrisha Stewart, šių metų vasarą Kaune vyksiančio seminaro lektorė, sutiko pasidalinti savo patirtimi su dresūros mokykla “Reksas” ir www.reksas.lt skaitytojais. Šiandien Grisha pataria, nuo ko galima pradėti šuns mokymą dar iki apsilankant pirmoje dresūros pamokoje ir kaip sustiprinti šuns dėmesingumą.  

Ar Jūsų šuo tempia vaikščiodamas ir neateina pakviestas? Ar norėtumėte išmokyti savo šunį elgtis kitaip? Prieš pradėdami treniruotis su šunimi atlikite keletą esminių pratimų. Jie nepavers Jūsų šuns paklusniąja Lese, tačiau Jūs gausite daugiau dėmesio, šuo taps dėmesingesnis Jums. Dėmesys – tai bazė, kurią šuo turi įgyti prieš treniruojant kitas elgsenas.

Šiam pratimui mums reikės klikerio arba žodžio, pvz., „taip“, kuriuo iš karto pažymėtume momentą, po kurio šuo gauna paskatinimą. Kiekvieną kartą Jums pažymėjus elgseną (spaudžiant klikerį ar tariant „taip“), privalote šuniui duoti paskatinimą, kaip maistas ar žaislas. Pažymėjus elgseną maistą reikia duoti per keletą artimiausių sekundžių.

DIENA 1 – 2
Pažymėkite kiekvieną kartą, kai Jūsų šuo į Jus pažiūri

Idėja – pagauti šuns dėmesį ir už jį maloniai atsilyginti. Pažymėkite iš karto, kai jis pasuka į Jus galvą – tai skatina dažnesnį galvos atsisukimą link Jūsų.

Patarimas nr. 1. Kol nemokote šuns dėmesingumo pratimų arba įleiskite jį į narvą, arba pasakykite komandą „Viskas“. Kai pasiruošite vėl mokinti šuniuką ištarkite jo vardą ir jam atsisukus pažymėkite sėkmingą veiksmą, duokite skanėstą. Rekomenduoju to nedaryti kol valgote pusryčius. Tai puikus laikas pasakyti „Viskas“ – ir tai reikštų, jog paskatinimai baigėsi iki kito užsiėmimo.

Patarimas nr. 2. Skatinimui ramiose vietose, pvz., namie, naudokite įprastą šuns maistą, o geresnius paskatinimus (žaidimą, itin aukštos vertės skanėstus) – kai aplinkui atsiranda trukdžių.

Patarimas nr. 3. Nepamirškite pagirti savo šuns žodžiu !

DIENA 3 – 4
Pažymėkite beveik kiekvieną kartą, kai Jūsų šuo į Jus pažiūri

Po truputį mažinkite skatinimo kartų skaičių. Skatinkite didžiąją dalį galvos atsukimų ir akių kontaktų.

Patarimas nr. 1. Šuo būtinai turi gauti maistą, kai pažymite Jums tinkamą elgseną. Tiesiog žymėkite šiek tiek mažiau.

Patarimas nr. 2. Pradėkite atsirinkti tinkamesnes elgsenas – spauskite/žymėkite greitesnius galvos posūkius ar bet ką, kas Jums pasirodys „geriau“.

DIENA 5 – 7
Atpratinimas nuo maisto

Būkite nenuspėjami. Neskatinkite tik už kas antrą ar už kas trečią žvilgsnį. Darykite tai atsitiktinai: iš pradžių žymėkite ir apdovanokite šunį 1/3 iš praleidžiamo laiko kartu, po to 1/4, vėliau – 1/5. Darykite tai palaipsniui, kad šuo neįtartų, jog skatinimo laiko tarpai mažėja.

Keiskite ir paskatinimo tipą bei vietą, iš kur ištraukiate skanėstą. Pvz., žaisdami lauke pažymėkite sėkmingą kontaktą ir ištraukite paslėptą žaislą iš už medžio, kambaryje – iš lentynos. Pažymėkite ir pažaiskite su šunimi tampymo žaidimą.

Po to tęskite užsiėmimą su žaislais, kad šuo nesusietų, jog nesant maisto paskatinimų iš viso nebūna.

Dėmesingumas yra pagrindinė šuns mokymo dalis, bazė, kurios būtina išmokyti prieš mokant bet kokios kitos elgsenos. Pasinaudokite šiuo 7 dienų planu ir padėkite šuniukui išmokti daugiau dėmesingumo.

Autorė: Grisha Stewart
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/aarondoades/