Niūfaundlendo ir belgų malinua žaidime nėra dominavimo

Niūfaundlendo ir belgų malinua žaidime nėra dominavimo

Grisha Stewart, šių metų vasarą Kaune vyksiančio seminaro lektorė, sutiko pasidalinti savo patirtimi su dresūros mokykla “Reksas” ir www.reksas.lt skaitytojais. Šiandien Grisha dalinasi esmine informacija, galinčia pakeisti žmogaus ir šuns santykius.

Mokslas nuolat tobulėja ir keičiasi. Tyrimo tikslu neretai būna atrasti arčiausiai tiesos esantį dalyką ir nustatyti, ar šis tyrimas buvo įvykdytas tiksliai. Taigi, pasirodo, jog tarp vilkų atliktas tyrimas, kuriuo pagrįsta dominavimo dresūros technika, nevisiškai tiksliai atspindi, kas vyksta vilkų gaujoje. Net Deividas Mechas (David Mech), mokslininkas, anksčiau parašęs vieną iš pagrindinių veikalų apie vilkų dominavimą, šiuo metu dirba keisdamas visuomenės nuomonę. Dr. Deividas Mechas yra vyriausias biologas JAV Vidaus reikalų ministerijoje ir studijavo vilkų elgesį jau 40 metų. Ir ne vien jis. Daugybė mokslininkų tikisi, jog visuomenė supras ir priims šią informaciją.

Esmė tokia: laukinėje gamtoje „dominuojanti“ vilkų pora iš tikrųjų yra tik vyresni tėvas ir motina. Iš kitų vilkų nėra jokios kovos dėl pozicijos, siekiant nurungti tėvus. Tiesiog būnant vyresniu ir protingesniu nei kiti šunys tampama tikrais lyderiais. Kvaila įrodinėti, kad esame greitesni ir stipresni nei šunys, kai lengviau būtų įrodyti, kad esame gudresni. Jei neramu, jog Jūsų šuo gudresnis už Jus ir pradedate spausti, guldyti šunį ant žemės, turite didesnių nei dresavimo problemų.

Jei to nežinojote iki šiol, tai ne Jūsų kaltė. Aplink nemažai klaidingos informacijos ir žmogaus smegenys sunkiai priima priešingą, paneigiančią informaciją. Tačiau dabar pats laikas pažvelgti į Jūsų ir šuns santykius iš naujos perspektyvos ir nustoti treniruoti pagal pasenusį dominavimo požiūrį. Dominavimas yra pasenęs terminas, bet Jums taip nedera elgtis.

Pažvelkite į paskatinimais pagrįstą mokymą. Jei norite reabilituoti šunis su agresija, pasidomėkite BAT (angl. Behavior Adjustment Training) elgesio keitimo metodu. Pradžioje gali būti sunku pripažinti, jog darėte klaidų. Tačiau Jūsų šuo turės naudos iš Jūsų tokio elgesio. Kyla klausimų apie BAT ? Apsilankykite rugpjūtį Kaune vyksiančiame seminare, kur Grisha Stewart Jums patars, kaip elgtis su problematiniu šunimi.

 O pabaigai prof. Adam Miklosi ir jo nuomonė apie šunų dominavimą:

Watch the full episode. See more Through a Dogs Eyes.

Autorė: Grisha Stewart, www.ahimsadogtraining.com