Šį straipsnį parašė sertifikuota, profesionali kinologė Grisha Stewart iš JAV. Jame autorė išsamiai parašė apie BAT (elgesio keitimo metodika).  Jei norėtumėte apie šią techniką išgirsti plačiau bei gyvai pabendrauti su Grisha Stewart, prašome registruotis į jos rengiamą seminarą Lietuvoje, Kaune, “Rekso” mokykloje.

Funkcinis paskatinimas

Kaip šunys išmoksta urgzti, pulti ?

Šunys supranta, kad šių veiksmų rezultatas tenkina jų norus. Urzgimas ar puolimas tam tikru metu šuniui formuoja jausmą, kad po tokio elgesio jie pradės jaustis saugiau. Kai šuo suurzgia – „grėsmė“ atsitraukia. Dažniausiai šuns agresijos priežastis yra saugumo ir kontrolės stygius.

Jūs galite panaudoti tą saugumo jausmą ir kontroliuoti jį, kaip funkcinį paskatinimą už geresnį šunų, kurie rodo agresiją ar paniką, elgesį. Kai jūs keičiate šuns probleminį elgesį, funkcinis paskatinimas sutampa su jo elgesio rezultatu. Pavyzdžiui,
1. dėmesys yra funkcinis paskatinimas už tai, kad šuo šokinėja,
2. judėjimas priekyje yra funkcinis paskatinimas šuniui, kuris tempia,
3. šuniui, kuris urzgia, funkcinis paskatinimas  yra žmonių atsitraukimas.

Jūs galite panaudoti funkcinius paskatinimus, mokydami šunį pakeisti elgesį. Pavyzdžiui, šuniui leidžiama eiti priekyje, atsilyginant už ėjimą šalia, kai pavadėlis yra neįtemptas. Taip pat, šuns atsitraukimas nuo „grėsmės“ gali sustiprinti tinkamą elgesį, tokį, kaip žemės uostymas ar žvilgsnis į tolį.

Per pastaruosius kelis dešimtmečius buvo naudojami metodai, kurių esmė – didinti atstumą tarp šuns ir dirgiklio tam, kad pakeisti agresiją ir baimę. Nors dresuotojai ir naudojo teigiamą dresūrą auklėjime, taikant šiuos metodus, buvo naudojamos ir bausmės, šuniui buvo sukeliamas stresas. Dirbant šiais principais šuo turi išlikti pasyvus dirgikliui. BAT naudoja funkcinį paskatinimą už agresiją ir baimę, nestatydama į pavojų trenerio ir atitinka teigiamos motyvacijos dresūros principus.

Kas yra elgesio keitimo metodika ?

BAT yra humaniškas metodas, susiejantis funkcinius paskatinimus su klikeriu tam, kad šuo galėtų pats save nuraminti, susidoroti su problema ir tam, kad visas baimę keliantis procesas pradėtų jam patikti. Šunys pradeda pasitikėti savimi ir po truputį teigiamai reaguoti į įvairius dirgiklius, tokius kaip žmonės, šunys,dirgli aplinkai, agility įranga ir pan. Mes nežinome, ką šuo galvoja ir negalime paklausti jo, kaip jis jaučiasi, bet mes galime stebėti jo elgesį. Žmonės, praktikuojantys BAT metodiką, pamatė didžiulius šuns elgesio pasikeitimus, kurių buvęs elgesys svyruodavo nuo panikos iki agresijos. Kai šuo po truputį atsipalaiduoja bei geba kontroliuoti savo emocijas, jis pradeda dažniau siūlyti tokį elgesį, tuo pačiu po truputį mažėja distanciją tarp šuns ir dirgiklio. Trumpai tariant, šunys po truputį atsipalaiduoja ir pradeda domėtis aplinka.

BAT gali būti naudojama dresūros aikštelėje, taip pat kasdieniškose situacijose, tokiose kaip pasivaikščiojimas ar žaidimas. Dirbant su agresyviais ar bailiais šunimis ir naudojant BAT techniką, reikėtų naudoti šiuos pradinius žingsnelius:

  1. Pamatyti reakciją į dirgiklį;
  2. Laukti tinkamos elgsenos;
  3. Klikeriu pažymėti norimą elgseną;
  4. Paskatinti.

Galvokite apie šunį kaip apie elgesio įrankių komplektą. Pavyzdžiui, jūs nemėgstate vieno iš įrankių. Tuomet galite padėti įrankį toliau (nubausti ar prislopinti elgesį), bet šuo vistiek jį turės. Jei jūs bandote tai ignoruoti, gali nutikti taip, kad šuo gaus kitą įrankį, kurio jūs taip pat nemėgsite, pavyzdžiui, buvo tik urzgimas, o paskui prisidėjo ir puolimas. Taip pat klikerio pagalba jūs galite pakeisti įrankį nauju, t.y suformuoti pageidaujamą šuns elgseną. Pavyzdžiui, kai šuo nori išvengti nepažįstamojo demėsio, BAT technika naudoja “pasisuk ir nueik” įrankį vietoj seno “urzgimo ir įkandimo” įrankio. Šuo išmoksta teisingai panaudoti elgseną ir užtai yra paskatinamas.