Užduosiu Jums tris klausimus. Pamėginkite į juos atsakyti sau mintyse ir tik po to paskaityti mano žodžius.

vokieciu-aviganisKas yra jis – šuns dresuotojas? Dažniausiai, tai įdomi, sunkiai nuspėjama asmenybė, persismelkusi griežtu, realizmu kvepiančiu humoru, nenusakomai lengvai bendraujanti su šunimis ir jų šeimininkais.

Kas esate Jūs – šuns šeimininkas? Vienas iš daugelio Žemės gyventojų, įsigijęs keturkojį augintinį, gyvenantis su juo viename žemės sklype, galbūt name, bute, bet neabejotinai – kasdien skiriantis jam pakankamai dėmesio.

Kas yra šuo? Atsakymas vienas – šuninių šeimos žinduolis, o lotyniškai – canis lupus familiaris.

Kas turi jungti šias tris dedamąsias? Atsakytumėte, dresūros užsiėmimai! Neblogas atsakymas, tačiau ne visiškai tikslus. Dresūros užsiėmimai – tai tik tam tikroje vietoje konkrečiu laiku vykstantis Jūsų ir šuns bendros komandos mokymas, kurį po to turite kartoti kasdien, kad galėtumėte pritaikyti praktiškai. Patikslinsiu, minėtas dedamąsias jungia vienos prigimties tarpusavio sąveika – bendravimas. Turbūt sutiktumėt, jog malonu būti dresūros treniruotėje, kai su Jumis ir Jūsų šuniui maloniai bendrauja dresuotojas. Taip pat ir dresuotojui malonu dirbti, kai Jūs ir Jūsų šuo susikaupę pristatote atliktus namų darbus ir treniruotės metu užduotus pratimus. Šis ryšys yra labai svarbus tiek dresuotojo ar dresūros instruktoriaus praktikai, tiek šeimininko ir šuns tandemui.

Gana įvado, dabar – prie esmės. Greičiausiai, ne kartą girdėjote apie dresuotojų siūlomas paslaugas – dresūra Jūsų namuose ar dresūra išsivedus šunį ilgesniam laiko tarpui pas dresuotoją į namus. Abi šios paslaugos gali būti skirtos TIK kritiniam momentui, kai žmogus nebegali pats mokyti šuns. Pirmu atveju, dresuotojas ateina pas Jus į namus ir moko pats šunį dresūros komandų. Antru atveju, specialistas išsiveda šunį pas save į namus ar į spec. patalpas. Abiem atvejais – su šunimi bendrauja Jis. Šio bendravimo rezultatas gali būti pagerėjusi šuns kontrolė, bet dažniausiai toks darbas baigiasi Jūsų dresuotojo ir Jūsų šuns suokalbiu! Jūsų šuo klauso tik dresuotojo, jis neklauso Jūsų!

Jei yra tekę pasinaudoti tokiomis paslaugomis, greičiausiai, pastebėjote, jog į dresuotojo kūno gestus šuo reaguoja greičiau ir noriau nei į Jūsų. Jei naudojotės šiomis paslaugomis, žinote, jog Jūsų šuns valdymas gali tapti geru tik tada, kai išmoksite pakartoti šunų dresuotojo judesius su menkiausiomis detalėmis. Ir kai iš šuns išreikalausite ne mažiau nei reikalavo dresuotojas. Taip pat, kai aiškiai jį disciplinuosite. Dresuotojas, išmokęs šunį tapti „geru“, „paklusniu“, turėtų Jums pateikti „šuns naudojimo“ instrukciją, vartotojo vadovą. Kitu atveju, šuo Jūsų neklausys. O kam reikalingas neklausantis šuo?

Ne kiekvienas žmogus patiki, kad šuns „instrukcija“ yra svarbi, net jei dresuotojas ją pademonstruoja, pristato. Šis žmogiškas „žinojimas“ dažnai tampa gyvūno tragedijos priežastimi. Kai lankome šeimininkus namie, neretai tenka išklausyti jų sužmoginto augintinio – „žmogašunio“ – gyvenimo istorijų. Tokios istorijos temperamentingesniam šuniui pasibaigia liūdnai – jį kamuoja nuolatiniai stresai, įtampos.

Dresuotojo į namus paslaugos dvilypės: a) gali lengvai peržengti (ir taip neretai nutinka) dar neparašytos dresuotojo etikos ribas, b) taip pat gali pagelbėti kritinėje situacijoje. Praktikoje,  „b“ punktas pasiteisina labai retai. Šuns dresuotojas individualiam darbui su šunimi dažniausiai samdomas žmonių, neturinčių laiko šuniui. Jie neturi laiko dabar, neturi ir vėliau – niekada neturi laiko šuniui. „A“ atveju dresuotojo darbas tampa laiko švaistymu: šuo pripranta prie dresuotojo manierų, komandų, auklėjimo ir pan. Tačiau šuniui iš dresuotojo darbo jokios naudos neatnešama. Jis lieka vienas.

Ar etiška vesti individualias dresūros pamokas namie ar savo aikštelės teritorijoje ? Taip, bet tik dviem atvejais: a) kai šuns šeimininkas pats mokosi dirbti su šunimi, o dresuotojas moko dirbti, užduoda užduotis ir namų darbus, b) kai koreguojamos elgsenos problemas, kai šuo dėl savo agresijos ar baimės negali dirbti grupėje. „B“ atveju dažnai netinkamos elgsenos priežastimi būna pačių šeimininkų elgesys, todėl prieš darbo pradžią visada būna sąžininga susitarti „žaidimo taisykles“ arba darbo tęsimo sąlygas. Pvz., aš, pirmiausia, susitariu, kad šeimininkai keistų savo bendravimo su šunimi manieras, antra, jog visi šeimos nariai vykdytų disciplinavimo pratimus. Jei sąlygų įvykdyti neįmanoma, tada darbas namuose niekuo negali padėti šuniui ir jis nutraukiamas. Tokios taisyklės, kol Lietuvoje nėra gyvūnų psichologinių reabilitacijos centrų.

Visi kiti pagalbos ir šuns išsivedimo pas dresuotoją atvejai nepatikimi. Jūs nežinote, kokią metodiką dresuotojas naudos mokindamas ir kaip bendraus su šunimi, kokiose sąlygose šuo bus auginamas ir kas blogiausia – Jūs nesukursite ryšio su šunimi.

Jei nenorite užsitarnauti šuns ir dresuotojo suokalbio, dirbkite kasdien su šunimi ir pritaikykite dresūros treniruotėse sukauptas žinias praktiškai.