Supratimas apie dominavimą ir įvairios teorijos apie gaują po didelių diskusijų, stebėjimų ir tyrinėjimu keičiasi. APDT, tarptautinė kinologų asociacija, nori informuoti apie galimas pasekmes, kurios būna aiškinant šuns elgesį šiomis teorijomis. ”Reksas” yra APDT organizacijos narys, todėl dalinasi šiuo straipsniu su savo skaitytojais.
Agresija – nėra atsakymas
Veiksmai, tokie kaip “alfa rolės parodymas” ir “pakarpos pakratymai” iš tikrųjų neturi jokio pagrindo. Studijuodami vilko ir šuns elgesį, specialistai priėjo prie išvados, kad tokie santykiai mūsų šunis priveda prie baimės. Jie bijo, ir galų gale tai gali privesti prie agresijos todėl, kad išgąsdintas šuo nežino kaip kitaip apsisaugoti, išskyrus kandimą. Mes visi turėtume bandyti suprasti savo šunis, stebėti pasaulį „šuns akimis“, tam, kad sukurtume harmoningesnį ryšį tarp savęs ir geriausio savo keturkojo draugo. Nesvarbu, į ką mes žiūrime – į šunį ar vilką, veiksmai, tokie kaip griebimas, šuns spaudimas prie žemės, urzgimas ir kitos agresyvios elgsenos, parodytos gyvūno atžvilgiu, tiktai prives prie elgesio, kuris bus “kova arba atsitraukimas” ir sukurs gyvenimą baimėje. Šioje situacijoje, šuo sustings iš baimės, pabėgs toli nuo grasinančio gyvūno ar asmens, jei tai įmanoma, arba kovos, kad išgelbėtų save. Kai mes elgiamės su šunimi agresyviai, šuo nesupranta, kad mes esame “bosas”, jis galvoja, kad šeimininkas tampa pavojinga būtybe, kurios reikia išvengti arba atsikratyti. Šiame scenarijuje nėra jokio dominavimo, tai tik instinktas, kuriuo siekiama apsaugoti save.
Jei tai ne dominavimas, tai kaip mums derėtų elgtis?
Laimei, daugelis trenerių ir elgesio specialistų jau pradeda pristatyti idėjas, kurios pagrįstos rūpestingų ir laimingų, nepagrįstų dominavimu santykių su šunimis kūrimu. Šie treneriai nori paaiškinti efektyvius, nekonfliktiškus ir humaniškus būdus, gelbstinčius sėkmingai sutarti su šunimis. Šie metodai sustiprina ryšį tarp šeimininko ir šuns, taip pat moko šeimininkus efektyvesnių bendravimo su „kita rūšimi“ principų. Šunims su elgesio problemomis treneriai naudoja programas, tokias kaip “Niekas gyvenime negaunama už dyką“ , kurios vykdomos tokiu principu, kad šuo turi “padaryti” kažką, kad užsidirbtų tai, ko jis nori“ ( pavyzdžiui, sėsti, kad gautų pietus, netempti pavadžio, jei nori judėti toliau ir pan.). Šios programos yra efektyvios todėl, kad šuniui yra formuojamos taisyklės, kurios yra nuolatos stiprinamos, ir šuo mokosi to, ką jis turi padaryti, tam, kad gautų daiktus, kurių jis nori: maisto, glostymų, pertrauka, ir t.t. Kadangi šunys negali šnekėti ir neturi „žodžio valdžios“, elgesio problemos ir nerimas gali atsirasti tuomet, kai jiems leidžiate daryti savarankiškus sprendimus.
Mitai, kurie sukurti pagal dominavimo teorijas, tokie kaip šuniui draudžiama miegoti ant lovos, ėsti anksčiau nei šeimininkas, ar pirmam praeiti pro duris, neturi jokios prasmės tuo atžvilgiu, jei norime tinkamai vadovauti šuniui. Humaniški, išsilavinę treneriai turi mokyti šeimininkus, kaip teigiamai ir švelniai daryti įtaką ir priversti jų šunis atlikti norimus veiksmus, kurie yra tinkami namuose ir sukurti “taisykles” kiekvienam asmeniui individualiai. Nėra jokių moksliškai patvirtintų duomenų, kurie palaikytų teorijas, teigiančias, kad jūs turite maitintis anksčiau nei jūsų šuo, neleisti jam miegoti ant jūsų lovos, ar eiti pro duris greičiau nei jis. Šeimininkai neturėtų galvoti, kad jei šuo elgsis priešingai, jis taps lyderiu šeimoje, bei „užlips ant galvos“. Iš tikrųjų, dauguma žmonių turi nuostabius santykius su savo keturkojais draugais, net tada, kai šuniui leidžiama miegoti ant lovos, maitintis šalia žmogaus, ir daryti daug kitų dalykų, kurie laikomi dominavimu.
Galutiniai pamąstymai
Pasirinkdamas trenerį ar elgesio konsultantą, kuris dirbs su jumis ir jūsų šunimi, turėkite galvoje, kad filosofija ir metodologija tarp trenerių keičiasi. APDT rekomenduoja pirmiausiai pasišnekėti su potencialių trenerių tam, kad sužinotumėte, ką jie mano apie dominavimo ir fizinės jėgos bei įbauginimo naudojimą. Paklauskite, kokiais metodais yra mokinami šunys. Išsilavinę specialistai turėtų būti susipažinę su naujausia mokymo technika ir turėtų noriai bei atvirai Jums papasakoti apie auklėjimo technikas savo dresūros mokykloje.