Cezaris Milanas (Cesar Millan) – turbūt vienas garsiausių pasaulio zoopsichologų, savo vaikystę praleidęs pietų Amerikoje, didžiąją dalį gyvenimo skiria JAV gyventojams ir jų augintojų problemų sprendimams. Jo motto – “aš reabilituoju šunis ir mokau žmones” – patvirtina dabartinius pasaulio gyventojų poreikius – mokytis auginti šunį. Cezaris išleido nemažai knygų, kuriose pastebi, kad žmonės skiria mažai laiko savo augintiniams. Juk šuo – tai gyvas įsipareigojimas, o ne žaislas, su kuriuo vieną kartą per dieną pažaidus gali palikti likimo valiai.

Cezario elgesio koregavimo metodas pagrįstas dominavimo principu. Šeimininkas privalo tapti autoritetingu šuns lyderiu vadovaudamasis tam tikromis griežtomis taisyklėmis. Nors šis principas dabar labai diskutuojamas, o kai kurios gyvūnų teisių organizacijos net gi jį skundžia teismuose, Cezaris ir toliau sėkmingai pristato savo laidas “Dog Whisperer” National Geographic televizijoje JAV, Kanadoje, kitose šalyse, o jo populiarumas kyla.

Koreguojant gyvūno elgesį praktiškai nėra vieno metodo, tinkamo nuo visokių šuns psichikos sutrikimų. Dabar šunų psichologai jau pripažįsta, jog geriausias būdas keičiant šuns įpročius – maišyti įvairiausius auklėjimo principus: dominavimo ir pagrįstą pozityviu tinkamo elgesio skatinimu.

O šiame filmuke matote ištrauką iš Cezario laidos. Problema: šuo šokinėja ant klientų parduotuvėje ir verčia juos jaustis nejaukiai. Cezaris pirmiausia šeimininkei liepia koreguoti šuns elgesį pavadžio pagalba, o lankytojams – nereaguoti į keturkojį. Nereaguoti – tai yra nežiūrėti į akis, neliesti ir nekalbinti. Ignoruodami šunį žmonės parodo abejingumą ne šuniui, o jo elgesiui ir šuo nusiramina. Šiame filmuke – per 20 seanso minučių. Tai nereiškia, jog kitą kartą šuo taip pat nesielgs ir kad Cezaris padarė stebuklą “išgydydamas” šunį. Šeimininkė turės kiekvieną kartą iš šuniuko ir klientų reikalauti to paties, jei norės stabilaus šuns elgesio.

“Rekso” dresūros mokykloje Cezario Milano principai taip pat taikomi šunų auklėjimo užsiėmimuose ir koreguojant šuns elgesį.

Komentarai

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.