20141015-IMG_0576-2Vienas bjauriausių šuns įpročių yra išmatų valgymas. Galite pagalvoti, kad šis dalykas yra susijęs su maistinių medžiagų trūkumų arba nepakankamai maisto, tačiau išmatų valgymas (kitaip, koprofagija) yra šunims įprastas ir  gyvybiškai svarbus – dar maitinančios kalės išlaižo šuniukų pilvukus ir po uodega tam, kad stimuliuoti tuštinimasi. Normalu, bet vis tiek bjauru. 

Dauguma šunų niekada neįnyksta į šį įprotį. Tačiau namuose, kur gyvena šunys ir katės, šeimininkai turėtų patikrinti šuns burnos kavpą prieš leizdami jam save laižyti, nes kačių išmatos jiems yra kaip saldainiai vaikams. Kai tik šuo sužino, kad kačių dėžutėse yra „panaudoto kačių maisto“, jie gali pradėti jas tikrinti reguliariai.

Kodėl atliekos tampa tokiu geidžiamu dalyku šunims? Tai prasidėjo prieš tūkstančius metų. Naminiai šunys nors ir kilo iš medžiotojų, dauguma jų buvo maitėdos. Toks elgesio modelis gali būti iliustruojamas valkataujančių arba laisvai gyvenančių kaimų šunimis. Nors nemažai šunų šiais laikais turi tokias privilegijas, kaip jaukūs namai, nemokamas maistas ir reguliarūs veterinariniai patikrinimai, trys ketvirčiai pasaulio šunų yra laukiniai, dauguma kurių tiesiog gyvena šalia žmonių. Jie ieško vagia maistą ir ieško jo likučių, kartais tenkinasi švairiomis atliekomis bei išmatomis. Jie jaučiasi gerai gyvendami šalia žmogaus ir yra neišrankūs maistui, svarbiausia, kad jis būtų maistingas.

Kai kurie naminiai šunys turi stiprų maitėdžių instinktą. Jie rausiasi šiukšliadėžėse ir besimėtančiose šiukšlėse. Noras esti išmatas priklauso nuo galimybės pasiekti jas, šuns užimtumo bei skonio. Daugelio šeimininkų džiaugsmui, kaip ne kiekvienam žmogui patinka sraigės, taip ir ne visiems šunims patinka išmatos.

Taigi, ką daryti, jeigu jūsų šuo vis dėlto turi šį įprotį? Galima bandyti panaudoti parduodamus maisto priedus, kurie turėtų padaryti išmatų skonį nemaloniu. Arba net barstyti jas pipirais kelias savaites iš eilės. Tačiau, iš kitos pusės, kas gali būti bjauriau už šuns kakučius? Geresnė išeitis yra tiesiog neleisti šuniui to daryti. Kuo greičiau surinkti, padėti kačių dėžę nepasiekiamoje vietoje. Negaiškite laiko bausdami šunį, kai jūs pamatote jį tai darant. Jis vis tiek tai darys jums nesant. Geriau iš karto pakvieskite ir pagirkite už gerą komandos pas mane įvykdymą.

Dar apie išmatų valgymo įprotį

Nepaisant to, kad priežastis yra tiesiog užkoduota šuns genose, reikia turėti omenyje, kad gali būti ir kitų. Pavyzdžiui, tam tikrų mineralų ar maistinių medžiagų trūkumas, nuobodulys, stresas, nerimas. Taip gali elgtis pririšti šunys arba šunys uždaromi mažoje teritorijoje, kuri nėra pakankamai dažnai išvaloma. Taip pat šuo gali pradėti ėsti išmatas, jeigu jis buvo baudžiamas už tuštinimąsi namie. Tokiu būdu jis bando paslėpti įkalčius.

Taigi, jeigu jūsų šuniukas pradėjo domėtis visai neskanių dalykų skoniu, pagrindinis sprendimas yra prevencija. Maksimaliai venkite ir nesuteikite jam galimybės tai daryti, kad nesusiformuotų įprotis.

Jeigu suaugęs šuo, kuris niekada nerodė susidomėjimo šiais dalykais, staiga pradeda taip elgtis, visada yra naudinga apsilankyti pas veterinarą ir peržiūrėti gaunamo maisto kokybę.

Ir niekada nereikia pamiršti, kad šuns užimtumas, tinkamas krūvis ir dresavimas gali padėti išvengti arba kontroliuoti šį bjaurų įprotį.

Straipsnį pagal Sophia Yin straipsnį parengė trenerė Marina.