422708225_f423bfced5_bGana dažnai šeimininkams, pirmą kartą gyvenime norintiems įsigyti šeimos augintinį, būna neaišku, kaip derėtų elgtis bendraujant su veisėjais ir ar yra „nerašytų“ taisyklių. Taigi, pateikiame patarimus, kaip reikėtų elgtis šuniuko pirkėjams ar bet kam kitam, kas planuoja ateityje kreiptis į veisėją dėl šuniuko. Kiekvienas veisėjas turi savus veislės kriterijus: dydžio, charakterio, darbinių gebėjimų ir pan. Vieno veisėjo „idealus šuniukas“ nebus toks pats kaip kito veisėjo „idealus šuniukas“, todėl nustokite ieškoti šuniuko – ieškokite VEISĖJO. Susisiekite su veisėju, kuris veisia, jūsų manymu, tinkamomis savybėmis pasižyminčius šuniukus ir laukite šuniuko būtent tame veislyne. Galbūt  veislyne yra nauja vada – tai būtų puiku, tačiau gali būti, jog nauja vada neplanuojama dar keletą mėnesių ar metus. Tokiu atveju pasiteiraukite kito veisėjo, kuris teikia panašius prioritetus veislei (ar tokius pačius) kontaktinių duomenų. Nesvarbu, kaip pasiseks, pirmiausiai reikėtų ieškoti veisėjo ir tik tuomet teirautis šuniukų.  Prieš pradedant naujo augintinio paieškas, reiktų atsiminti, jog:

1)    REIKIA NUSITEIKTI LAUKTI ŠUNIUKO.

Klasikinė šuniuko pirkėjų klaida – sakymas, jog „Man reikia būtent tokios veislės šuniuko rudens pradžioje“ (ar kada nors dar). Normalu šuniuko laukti 4-6 mėnesius, LABAI retai tenka laukti mažiau. Patys veisėjai – ne išimtis, jie taip pat laukia šuniuko, kartais netgi metus ar daugiau.

2)    VEISĖJUI REIKIA IŠSAMIAI PRISISTATYTI.

Pirmasis e. laiškas turėtų būti kelių paragrafų ilgio. Kai nuspręsite susisiekti su veisėju, aiškiai papasakokite tris dalykus: kad esate pasiruošęs auginti šuniuką, kad esate pasiruošęs būtent tos veislės šuniuko auginimui ir kad suvokiate kuo šis veisėjas skiriasi nuo kitų. Ypač išsamiai nupasakokite savo planus šuniuko atžvilgiu, būkite sąžiningi. Jeigu negalėsite lankyti dresūros užsiėmimų tais metais arba dalies užsiėmimų, taip ir sakykite. Idealaus pirmojo e. laiško pavyzdžiu gali būti: “Sveiki, mano vardas X, rašau norėdamas pasiteirauti apie Jūsų veisiamus šunis. Daug domėjausi šia veisle [nurodykite veislę] ir manau, jog šios veislės šuo man yra tinkamas dėl šių priežasčių [nurodykite priežastis]. Suprantu, jog šuniukai – tai didžiulis įsipareigojimas ir ketinu [nurodykite, kaip ketinate prisitaikyti.] Kreipiuosi būtent į Jus dėl Jūsų domėjimosi [nurodykite, kuo] – mano nuomone, tai labai svarbu ir ateityje ketinu tai skatinti [nurodykite, kokiais būdais].“ Tai greito atsakymo sulaukiančio laiško pavyzdys. Laiškai, kuriuose tiesiog teiraujamasi, kada bus kita vada ir kiek kainuos šuniukai, dažniausiai ignoruojami. Kainos klausimą kelkite pirmojo kontakto pabaigoje (jei kontaktas buvo sėkmingas ir jums patiko veisėjas) arba sekančio kontakto metu. Mandagu klausti: „Ar galėčiau paklausti, kokios šios veislės šuniukų kainos šiame regione [klauskite apie jus dominantį miestą, regioną ar pan.]? Tiesiog norėčiau pasiruošti.“ Veisėjas dažniausiai suteiks naudingos informacijos: šuniuko kainą bei vidutines kainas konkrečiame regione. Tokiu atveju, jei nuspręstumėte kreiptis į kitus veisėjus, žinotumėte, ko tikėtis. Jeigu kitas asmuo, su kuriuo susisieksite dėl šuniukų, nurodys dvigubai didesnę nei vidutinė kainą, pabandykite diskretiškai išsiaiškinti, kodėl kaina būtent tokia. Labai sudėtingas nėštumas, čempionų titulus turintys tėvai, atliktas cezario pjūvis po kurio išgyveno vos keli šuniukai – tai keletas racionalių priežasčių, kodėl kaina gali būti didesnė nei vidutinė pavyzdžiai. Jei nematote realių aiškių skirtumų tarp veisėjų, išskyrus kainą, – pagalvokite.

3)     GALITE IŠGIRSTI „NE“.

Ne kiekvienas žmogus tinkamas visoms veislėms. Tai tiesiog faktas. Skirtingų veislių šunys pasižymi skirtingais poreikiais, kai kurie šunys tiesiog netiks jums dėl jūsų gyvenimo būdo. Jei veisėjas atsisakys parduoti šuniuką, paklauskite, kodėl. Jei atsakymas logiškas, nustokite ieškoti veisėjo, kuris jums parduotų būtent tos veislės šuniuką. Tokiu atveju tiesiog sąžiningai pergalvokite, koks gi šuo išties būtų tinkamas jums ir jūsų šeimai.

4)     NEREZERVUOKITE ŠUNIUKO KELIOSE SKIRTINGŲ VEISĖJŲ VADOSE VIENU METU.

Nebent esate šiuo klausimu LABAI nuoširdus. Supraskite, jog kiekvienas veisėjas tikisi, kad potencialūs šuniukų pirkėjai yra tokie pat atsidavę, mylintys ir svajojantys apie šuniuką kaip ir jie patys. Žinia, jog tas pats pirkėjas laukia šuniuko keturiose skirtingose vadose, bus nemaloni ir parodys, jog šuniuką vertinate tik kaip eilinę prekę, kuri visur yra vienoda. Taip pat atminkite, jog, kai rezervuojate šuniuką, veisėjai nebepriima kitų rezervacijų tam šuniukui. Įsivaizduokite, kaip jaustųsi veisėjas, jei tektų atsakyti 10 prašymų įsigyti šuniuką, o jūs netikėtai pareikštumėte, kad šuniuką įsigijote kažkur kitur. Taigi, tiesiog būkite NUOŠIRDŪS. Veisėjai tikrai supras situaciją, jei nuoširdžiai pasakysite, kad norite įsigyti šuniuką kitur, tačiau tai mažai tikėtina dėl kokių nors priežasčių, todėl norėtumėte turėti galimybę įsigyti šuniuką ir kitoje vietoje

5)     NESITIKĖKITE PATYS IŠSIRINKTI ŠUNIUKO.

Ši taisyklė šuniukų pirkėjus tiesiog veda iš proto. Dažna situacija, kai pirkėjui atėjus pas veisėją susipažinti su 8 savaičių amžiaus šuniukais, vienas šuniukas pribėga prie pirkėjo, o pirkėjas apimtas emocijų iškart teigia „čia būtent tas šuniukas, jis mane išsirinko!“. Realybėje gali būti, jog tas pats šuniukas taip elgėsi su kiekvienu tą savaitę atėjusiu potencialiu pirkėju, o pastarasis kiekvieną kartą šūktelėdavo, kad čia tas vienintelis šuniukas. Atminkite, kad tai, ką matote, nėra realybė. Pirkėjai dažniausiai pastebi aktyviausią šuniuką arba turintį kažkokį išskirtinį bruožą (daugiau baltos spalvos, kitokia spalva nei kitų šuniukų vadoje), kartais geidžia to, kurio nuotraukų (atsitiktinai) daugiau veisėjo internetinėje svetainėje. Veisėjo atsakomybė nėra padaryti pirkėją laimingu. Veisėjo pagrindinė atsakomybė – tai veislės puoselėjimas. Dėl šios priežasties veisėjai perspektyviausius šuniukus bus linkę parduoti žmonėms, susipažinusiems su šunų parodomis arba ketinantiems jose dalyvauti. Taip yra ne todėl, kad jie veisėjui patinka labiau nei jūs, taip elgiamasi dėl siekio ir toliau puoselėti veislę ir veisti tik genetiškai geriausius bruožus turinčius šunis. Kita ne mažiau svarbi atsakomybė – atsakomybė prieš šuniuką. Veisėjas stengsis kiekvienam šuniukui suteikti namus, kuriuose jis turės galimybę laimingai gyventi. Taigi, nors veisėjas ir stengsis atsižvelgti į jūsų norus ir prioritetus, tačiau nesitikėkite atvykę ir pamatę vadą išsirinkti labiausiai patinkantį šuniuką. Taip pat nemanykite, jog atvykus pirmam – gausite „geriausią“ šuniuką, o jei atvykote su veisėju pasikalbėti paskutinis – gausite „prasčiausią“ šunytį. Pasitaiko atvejų, kuomet žmogui, kuris paskambina šuniukams esant septynių su puse savaičių amžiaus, atitenka perspektyviausias šuniukas ir taip nutikti gali dėl įvairių priežasčių (pavyzdžiui, kažkas paskambina ir praneša, jog šunelį įsigijo kitur, žiūrėkite 4 taisyklę). Kiekvienas veisėjas stengsis kuo objektyviau „paskirstyti“ šuniukus potencialiems šeimininkams.

6)     KAI TURĖSITE ŠUNIUKĄ – TAI BUS VIENINTELIS ŠUNIUKAS PASAULYJE.

Jeigu tikėsitės konkretaus šuniuko, o veisėjas jums pasiūlys kitą – greičiausiai jausitės nusivylęs. Tačiau praleiskite šiek tiek laiko su pasiūlytu šuniuku, pažaiskite su juo ir nustebsite supratę, kad jūsų nuomonė keičiasi. Po metų prisiminsite, jog tas kitas šuniukas, kurio norėjote iš pradžių, buvo gražesnis, tačiau jūsų šuniukas daug protingesnis, o ir snukelis užaugus tapo daug gražesnis ir pan.

7)     UŽBAIKITE SUSITARIMĄ SU VIENU VEISĖJU PRIEŠ PRADĖDAMI KITĄ SUSITARIMĄ SU KITU VEISĖJU.

Jeigu su veisėju susitikimą baigsite sakydami, kad turite pasitarti su šeimos nariais ir paskambinsite patvirtinti rezervaciją, o iš tiesų imatės skambinti kitiems veisėjams – tai nėra gerai. Jeigu jums veisėjas nelabai patiko arba norite dar pasidomėti veisle ir pasikalbėti su kitais veisėjais – taip ir sakykite, tokiu atveju veisėjas netgi duos naudingų rekomendacijų ir nedės tuščių lūkesčių į jūsų pažadus. Jeigu rezervavote šuniuką, tačiau persigalvojote (dėl vienokių ar kitokių priežasčių) – paskambinkite veisėjui kai tik priimsite tokį sprendimą ir įspėkite, jog dėl pasikeitusių sąlygų ar situacijos negalite įsigyti šuniuko. Tuomet situacija bus aiški abiems pusėms.

8)    VEISĖJAI PAŽĮSTA VIENI KITUS.

Be abejo turima omenyje nedidelė nuolatos parodose ir renginiuose dalyvaujančių veisėjų bendruomenė, kuri dažniausiai yra nedidelė ir labai artimai bendraujanti. Įsivaizduokite, jog veisėjas tris mėnesius bendravo su potencialiu pirkėju, galvojo, kad jis bus vieno iš šuniukų šeimininkas, intensyviai svarstė, kuris šuniukas šiam žmogui būtų tinkamiausias, o atėjus metui, kai šuniukas turi keliauti į naujus namus, gavo laišką: „atleiskite, nusipirkau šuniuką Kaune, ačiū už viską“. Veisėjo reakcija nebus: „ak, kaip gaila“, jis iškart supras iš kokio veislyno buvo nupirktas šuniukas – be abejo susisieks su tuo veisėju ir aptars negražų potencialaus pirkėjo poelgį. Pamažu visi veisėjai žinos, kad būtent tas žmogus yra nepatikimas. Taigi, supraskite, jog šuniukas – tai ne prekė, tai gyvenimo draugas, kompanjonas, kuriam veisėjas nori surasti kuo geresnius namus. Bendraukite su veisėju kaip su geru draugu, o ne pardavėju ir jūs tikrai laimingai įsigysite šuniuką, skirtą būtent jums.

Parengta pagal Joanna Kimball straipsnį.