Žmogui mokant šunį sudėtingiausia yra išmokti bendrauti su šunimi. Net trys ketvirtosios „mokymo mūšio” bus laimėta, jei priversite šunį suprasti Jūsų ketinimus, veiksmus ir komandas. Trečdalis priklausys nuo šuns charakterio, veislės savybių ir pan. Tad kaip teisingai bendrauti su šunimi ?
Kardinali taisyklė šunų mokyme – pagarba ir tikrai ne mechaninė prievarta. Jei šuo baiminasi Jūsų, Jūs niekada nerasite su juo kontakto, kuris yra būtinas dresuojant šunį. Jei šuo baiminasi, jis nepasitiki Jumis. Labai gražus pavyzdys apie pasitikėjimą, jo praradimą ir atnaujinimą aprašomas Aušrinės straipsnyje apie jos augintinį Lordį.
Venkite dažnai pasikartojančių ir atšiaurių komandų. Komandos turi būti naudojamos tada, kai esate tikri, kad šuo jas tikrai įvykdytų. Aikštelėje net ir ilgai šunį dresuojantys šeimininkai tą pačią komandą vartoja daugiau kartų nei reikia. Komandos kartojimas ir neišreikalavimas ją silpnina: šuo pradeda arba nenoriai ją vykdyti, arba nustoja vykdyti iš viso.
Savo nepritarimą pakankama perduoti žodžiu NE. Papildomi nepasitenkinimo žodžiai kaip „kodėl taip darai”, „oj tu negeras, begėdis” – tai nereikalingos emocijos, kurios dresuojant šunį tik silpnina darbą.
Naudokite pozityvų principą auklėdami ir dresuodami – leiskite šuniui elgtis teisingai ir užsidirbti pagyrimą ar kąsnelį kaip atlygį. Jei šuo supranta, kad jis negaus pagyrimo ar atlygio, kai jis elgiasi netinkamai, jis netrukus ims daryti tai, už ką galės užsidirbti skanėstą. Maistas ir pagyrimai yra svarbiausia motyvacija šuniukui vykdyti komandas. Atminkite, kad visi pagyrimai ar atlygiai už teisingą elgesį sustiprins ryšį tarp šeimininko ir šuns.
Mokinkitės su savo šuniuku bendrauti ir kūnu, ne vien tik žodžiais. Nuo pat pradžių aiškiai rodykite kūno judesius, išreikšdami pritarimą ir nepritarimą jo veiksmams, ketinimams. Nustatykite gesto ryšį su žodine komanda ir kiekvienu konkrečiu judesiu ranką ar galvą nurodykite jam komanda. Šunims šis bendravimas yra labai svarbus, nes jie su kitais šunimis bendrauja kūno kalba.
Šuniukai – tai labai budrūs, atidūs ir jautrūs gyvūnai, tad netinkami Jūsų veiksmai ar komandos juos gali sugluminti, ir jie nesupras ko Jūs reikalaujate. Naudokite aiškias komandas ir gestus.
Kad pasiektumėte norimų rezultatų dresūroje, šunų sporte turite pastoviai bendrauti su šunimi, nustatyti jam aiškias taisykles namie, pastoviai treniruotis ir duoti šuniui būtino fizinio krūvio. Žinoma, nepamirškite ir mylėti :)