Paklusnumas, kai šį terminą vartojame kalbėdami apie šuns gebėjimus, reiškia besąlygišką žmogaus komandos vykdymą. Tai vienas iš šuns įgūdžių, kuriems įgyvendinti reikia itin artimo ryšio tarp žmogaus ir šuns. Praktišką paklusnumo pavyzdį šiuo metu viešose vietose matome retai. Dažniau paklusnius šunis išvystame per televiziją ar internetą pas pasienio, policijos kinologus, sekančius pėdomis, ieškančius prapuolusių žmonių ar sulaikančius nusikaltėlius. Paklusnius šunis matome ir paklusnumo sporto varžybose, nors jame sudaromos tik panašios į realias situacijos ( kai vedlys eina vienas su šunimi ir atliekamos įprastos sportinės figūros ). Visi šie šunys nėra kažkuo ypatingi (nebent turintys darbinį genofondą), ypatinga tai, jog jie atlieka šiuos veiksmus KASDIEN kaip darbą ir to KASDIEN mokosi kartu su juos mokančiais, auklėjančiais šeimininkais. Tačiau, net ir tarnyboje nedirbančiam šuniui, net ir nesportuojančiam IPO reikalingas tam tikras paklusnumas dėl jo paties ir dėl visuomenės, kurioje jis gyvena, gerovės ir saugumo.
Bendras paklusnumas – taip Lietuvoje vadinasi populiariausia šunų paklusnumo programa. Ji nėra standartizuota, nors Lietuvoje bendro paklusnumo treniruotėse mokoma panašių dalykų. Tiesa, skrtingose šunų dresūros mokykloje galite aptikti esminių skirtumų: ne tik tarp pratimų, bet ir mokymo sistemose. Šiame straipsnyje siūlome susipažinti, ką mokydami bendro paklusnumo akcentuoja “Rekso” mokyklos treneriai.
Bendro paklusnumo dresūros pradžia – ne pratimai
Esame įsitikinę, jog bet kuriam šeimininkui privalu žinoti; a) kodėl jo šuo mokosi ir b) ką šeimininkas pasiekia skatindamas ir bausdamas šunį. Tik suprasdamas savo elgesį ir jo pasekmes šeimininkas gali sąmoningai mokyti šunį. Pratimai – tai tik vienas iš kelių link sėkmės, bet svarbiau yra suvokti sėkmės priežastį, kad būtų galima pratimus ne tik panaudoti, bet ir sukurti dar efektyvesnius.
Antras žingsnis – teisingų lūkesčių formavimas. Šeimininkai dažnai iš nedarbinės veislės tikisi darbinės veislės paklusnumo per trumpą laiką. Tai yra klaida, kurios neištaisius ir nepaaiškinus priežasties, žmogus gali greitai nusivilti ir net gi sustoti mokytis. Kaip sako, Suzanne Clothier, žymi JAV paklusnumo trenerė, šuns paklusnumas atsiranda tik tada, kai žmogaus lūkesčiai sutampa su veislės gebėjimu ir noru atlikti šį darbą.
Kitas mokymas, kurį išgirsite aikštelėje arba asmeninėje konsultacijoje bus šis: šuo dirba dėl tikslo ir motyvo, kuriuos pateikia šeimininkas. Taip kuriasi ryšys, kurio reikia abiems – gyvūnui ir žmogui. Motyvų kūrimu, o ne kova su gyvūnų, turi būti jau grįstas bendras šuns ir žmogaus gyvenimas.
Dėmesio stiprinimas
Itin daug dėmesio treniruotėse skiriame dėmesingumo lavinimo pratimams. Ką pastebėjome, jei abu – ir šuo, ir šeimininkas yra motyvuoti, dėmesys lavinasi abipusiai. Taip, šeimininkas taip pat pradeda pastebėti ir atrasti daugiau šuns gyvenimo detalių.
Stiprinimo pratimai, panaudojami realiose situacijose, yra neįkainojami. Jais galima stabilizuoti šuns elgesį viešose vietose, sustiprinti gyvūno kontrolę ir stabilizuoti emocinę būklę.
Dresūros pratimai – kasdieninis darbas
Ir pati ilgiausia dalis – pratimai, kuriais šeimininkai siekia išmokyti šunį elgtis įvairiose situacijose. Jie paprasti, nesudėtingi, tačiau kad gerai valdytų šunį, žmogus turi praleisti ne vieną mėnesį, atkreipdamas dėmesį į pratimų detales. Komandos kaip “sėdėti”, “gulėti” nėra vien paklusnumą, bet ir šuns psichiką lavinantys pratimai. Juos savo klientus mokome skatindami tobulinti šuns elgesį bei tobulėti patiems.
Dalyvavimas parodomojoje grupėje
Dalyvavimas viešuose renginiuose – pats naudingiausias raktas, šuniui atveriantis visuomenės pažinimą. “Rekso” parodomoji grupė ir jos programa, jau ne kartą parodyta įvairiuose renginiuose. Kalbant apie šunų elgesio rezultatus, jie labai įspūdingi: baikštesni šunys, dalyvaujantys šioje programoje, pasiekė ne tik geresnio paklusnumo rezultatų, bet ir labiau pradėjo pasitikėti žmonėmis; sunkiau iškraunami šunys po pasirodymo grįžta namo ramūs. Ar tai ne puiki veikla ?
Vienas dažnų mums užduodamų klausimų – per kiek laiko išmokysite šunį bendro paklusnumo ? Mokymo rukmė priklauso nuo trijų šeimininko komponentų: lūkesčių, kantrybės ir nuoseklumo. Linkime Jūsų augintinius mokyti, lavinti ne trumpai, o visą gyvenimą: tik taip šuns mylėtojo kasdienybę lydės darna ir malonios emocijos.