Žymus JAV veterinarijos mokslų daktaras, kinologas ir lektorius Ian Dunbar apie šuns rankų kandžiojimą yra sakęs taip, jog šunį nekąsti žmogaus rankų būtina išmokyti būtina iki trečiojo jo gyvenimo mėnesio. Deja, bendraudami su klientais labai retai susiduriame su pradedančiais lankyti dresūros mokyklą šuniukais, kurie žinotų, jog tai daryti nevalia. Tad ką daryti, kai šuo kandžiojasi ?
Šuo – fiziškai aktyvus gyvūnas, gamta jį išmokė šitaip pažinti daiktų tvirtumą, skonį ir, galiausiai, pakeisti savo dantukus tvirtesniais. Šuns gyvenimo pradžioje yra periodas, kai jis grauždamas, kandžiodamasis ir visaip kitaip pažįsta aplinką ir mokosi gyvenimo taisyklių. Nepaisant, koks gražus šuniukas ir kai jį mylite, neišmokius jo negraužti baldų, jis grauš, neišmokius nekandžioti rankų, jis kandžios. Ir visos ydos – kuo toliau tuo vis labiau stiprės.
Šuns kandžiojimosi prevencija
Kandžiojimosi, drąskymo prevencija – efektyviausias būdas norint išvengti šio elgesio susiformavimo ateityje. Šuns kandimas žmogui dažniausiai būna tik pasekmė to, kaip šeimininkas elgiasi su šuniu. Nuolaidžiavimas, meilikavimas šuniui ir leidimas kąsti jį moko kąsti ir stiprina šį įgūdį. Taip pat negalima nuo mažens žaisti su šunimi naudojant rankas vietoje žaislo – šiuo atveju šuo rankas matys kaip potencialų žaislą ir jo sieks. Šuo neskirs, ar tai suaugusio, ar vaiko rankos, ir ateityje gali pradėti žaloti vaikus.
Jei jaunas šuo drąsko namus, kandžioja baldus, tai pirmiausia reiškia, jog šuo negauna tinkamos priežiūros iš šeimos narių ir tinkamo užimtumo. Toks šuo pirmiausia turi būti prižiūrimas ! O kad nustotų domėtis neleistinais objektais ir juos draskyti, geriausia duoti jam griaužti tam skirtą žaislą arba kietesnį skanėstą. Taip šuo pripranta, jog graužimas yra siejamas tik su Jums tinkamais objektais. Toliau, jei nesate namie, jauną šuniuką galite palikti narvelyje ir pridėti keletą žaisliukų.
Kadangi šuns pomėgis kandžioti rankas yra specifinis, yra kelios geros metodikos, skirtos mokinti šunį nekandžioti rankų ir kelios, kurių geriau netaikyti.
Garsiniai signalai
Jei šuo žaisdamas įkanda kitam šuniui, šis apie pernelyg skausmingą įkandimą praneša cypdamas. Taip pirmasis reaguoja ir atsitraukia nuo antrojo šunelio. Pažiūrėkite, kaip žaidžia jauni šuneliai ir Jums viskas paaiškės, kaip reikia elgtis.
Tai kaip išmokyti šunį nekąsti ?
Pilna mokymo nekąsti seka atrodo šitaip:
1. provokuojame šunį žaisti;
2. jei kanda, cyptelite ir nueinate palikę jį vieną.
Taip mokindami visiško nekandimo sulauksite ne iš karto. Iš pradžių šuniukas kąs švelniau, po to dar švelniau. Tai pasieksite rodydami vis žemesnį skausmo barjerą, t.y. cypteldami momentu, kai šuo įkanda silpniau nei praeitą kartą. Po kažkiek laiko šuo pripras nebesikandžioti ir nebekels Jums problemų. Tai gali užtrukti savaites, tačiau rezultatas užtikrinantis. Taip išmokytas šuo nekąs nei Jūsų, nei Jūsų kitų šeimos narių rankų.
Žodinė disciplina
Šuns auklėjime šeimininko perduodama žinia turi būti svari. Svari – tai energinga komanda, nepasitenkinimo žodis, kurio nekartojate daug kartų. Jei šuo įkando, griežtai ir vieną kartą ištarkite komandą „negalima“ ir nueikite nuo šuns visai į kitą kambarį, kiemo pusę ar pan. Nežaiskite su šunimi, nes jis supras, jog kąsdamas jis užsidirbo žaidimą.
Didžiausia problema su disciplina yra ta, jog jos laikytis turi ir šeimininkas. Žmonės neretai sugalvoja priežasčių, dėl kurių nepasitenkinimas šuns elgesiu būna parodomas arba netinkamu metu, arba kartais parodomas – kartais ne. Nereikia šunų gasdinti ir ant jų rėkti, kad jie daro negerai, jei būsite tinkamas šeimininkas, nepasitenkinimui parodyti gali pakakti Jūsų žvilgsnio.
Auklėjimas kratant keterą, kaip daro kalė ?..
Buvo manoma, jog jei šuniukas kanda jį auginančiai kalei, ji pakrato mažylį už keteros. Ketera – tai vieta viršutinėje kaklo dalyje. Tačiau toks pamokymas nėra savaime geras: ir dėl to, jog nėra jokio įrodymo nei kad kalės taip elgiasi su savo šunimis (tai dar vienas mitas, sukurtas agresyviau nuteikti žmones), nei kad tai veiksminga (deja, anksčiau mokydavome taip šunis, šuo iš skausmo sucypdavo ir nustodavo ydingai elgtis iki kito karto).
Neauklėkite šuns kaip kalė, auklėkite šunį kaip turėtų auklėti atsakingas šeimininkas.
Laikraščio arba snukio trankymo metodas
Metodas N-14. Jei šuo kanda, reikia susisukti laikraštį arba net be laikraščio duoti su ranka šuniui per nasrus. Jei taip darysite, šuo trauksis vengdamas Jūsų, bet ne dėl to, jog išmoko nesikandžioti. Toks šeimininko elgesys dažnai tampa preliudija į didesnes šunų elgesio problemas. Mes griežtai pasisakome prieš šį metodą, nors, deja, jis šalyje propaguojamas. Toks žmogaus elgesys žaloja ir gąsdina šunį.
Suaugęs šuo kanda skaudžiai
Deja, šią taisyklę pamiršta dauguma. Kaip išmokyti šunį nekąsti, jei jis didelis ir susigriebėte per vėlai? Tai tikrai nemaža problema, nes ne kiekvienas elgesio specialistas rizikuos savo sveikata dėl uždelsto veikimo problemos. Žvelgiant statistiškai, dažniausiai problema slypi šuns temperamento nesuderinime su šeimininko temperamentu ir šuns fizinio krūvio stygiuje. Tokio elgesio prevencijai rekomenduotume nuosekliai stiprinti fizinį krūvį ir šuniui rasti užsiėmimą.Tam reikia kreiptis konsultacijos į profesionalus ir neeksperimentuoti namie. Labai svarbu tai padaryti kuo anksčiau, kitu atveju, pagalba būna neįmanoma.
Gero darbo mokant savo augintinį gerų manierų !