Ar dramblys užmiršta, ką išmokę ? Ar kiti gyvūnai dažnai užmiršta, ką išmoko ?
Atminties testas drambliams
1964 m. Leslis Skvajaris (Leslie Squier) pasitelkė operandinį sąlygojimą mokydamas Portlendo zoologijos sodo dramblius. Tais pačiais metais savo atradimus pristatė Amerikos Psichologų Asociacijos susitikime. Dėl zoologijos sodo politikos tyrimas buvo nutrauktas. Po 8 metų mokslininkas gavo leidimą atlikti tuos pačius testus su tais pačiais gyvūnais, kuriuos mokė 1964 metais. Tyrinėtojų komanda norėjo sužinoti, ar gyvūnai tiksliai atliks užduotis, kurių neatlikinėjo aštuonerius metus.
Ar drambliai prisiminė, ką išmoko treniruotėse ?
Markovicas, Šmitas, Nadalas ir Skvajaris (Markowitz, Schmidt, Nadal, Squier) (1975) atliko ilgalaikės atminties testus trims suaugusioms dramblių patelėms: jos turėjo atlikti spalvų atskyrimo veiksmus: po 8 metų pertraukos naudojant tas pačias procedūras ir įrangą šie drambliai vėl turėjo atskirti tamsų ir šviesų diską. Dramblys darydavo testą, kol veiksmą pavykdavo atlikti 20 kartų teisingai iš eilės. Šis rezultatas buvo laikomas sėkmingu.
Vykdydama šį testą viena dramblio patelė Tuy Hoa, pasiekė sėkmingą rezultatą po 6 min. 43 kartus kartodama užduotį ji suklydo tik 2 kartus. Kiti drambliai sunkiau atsiminė užduotis: vienam testą teisingai atlikti prireikė 3.5 valandos, kitam – beveik 12 valandų.
Kodėl drambliai “pamiršo” išmoktus dalykus ?
Pirmiausia pasirodė, jog pirmas dramblys prisiminė dalykus, kurių mokėsi anksčiau, o kiti du pamiršo. Tolimesni tyrimai parodė, jog „pamiršę“ drambliai sirgo rimtais tinklainės susirgimais ir sunkiai matė. Sudėtinga atlikti vizualinį testą, jei gerai nematai.
Kodėl zoologijos sode treniruotės yra svarbios ?
Dauguma modernių zoologijos sodų vykdo treniruočių ir elgesio tyrimų programas. Šios programos duoda daugiau žinių apie egzotinius gyvūnus ir šiems gyvūnams suteikia daugiau žmogaus priežiūros. Jei gyvūnas negali atlikti kasdienių veiksmų, tai gali byloti apie medicininį susirgimą.
Ar Jūsų gyvūnas pamiršo, ką buvo išmokęs ?
Daugelį kartų, kai žirgas, šuo ar kitas gyvūnas neatlieka komandos, treneris pyksta, jog gyvūnas „pamiršo“ komandą. Yra lengva kaltinti gyvūną pamiršus komandą. Vietoje to, kad vadinti gyvūną užsispyrusiu, vertėtų peržvelgti savo treniruočių programą. Kaip paukščių treneris Steve Martin sako, turime prisiimti atsakomybę už gyvūnų elgesį.
Kokios yra dažniausios priežastys, dėl kurių gyvūnas gali pamiršti , kaip atlikti darbą ?
1. Medicininiai ar fiziniai apribojimai.
Gyvūnas, neatliekantis Jūsų pageidaujamo veiksmo, taip elgtis gali dėl susirgimo ar traumos.
2. Sąlygų pasikeitimas.
Atrodo, jog prašėte atlikti tą patį veiksmą naujoje vietoje, bet gyvūnas jaučia skirtumą. Gali prireikti ilgai praktikuoti, kol gerai svečių kambaryje išmoktą veiksmą gyvūnas noriai atliks virtuvėje. Kai sąlygos pasikeičia, atsiranda trukdžių, gyvūnas gali klysti kol pripranta prie pasikeitimų. Kartais reikia iš naujo išmokinti visą ar dalį elgsenos.
3. Per greitas kriterijų kėlimas.
Kartais manome, jog turime puikiai valdomą elgesį ar kad gyvūnas supranta, ko prašome. Tačiau, kai pakeliame kriterijus ar kažką truputį pakeičiame, elgsena subyra. Tai gali nutikti dėl to, jog gyvūnas nesuprato, ko iš jo norima.
4. Motyvacijos stoka, bausmės.
Žirgas, nenorintis eiti į gyvūnų vagoną, nepamiršo komandos „lipk“. Dažniausiai jis savo nenoru parodo, jog iki šiol 3 valandas vairavęs žmogus vairavo baisiai. Gyvūnas, atlikdamas veiksmus patyręs bausmes, neturės noro atlikti šių veiksmų ateityje.
Gyvūnai turi nuostabią atmintį, juos galima išmokyti daug sudėtingų elgsenų. Jei gyvūnas neatliko, ko prašėte, nemanykite, jog jis jį pamiršo. Vietoje to, nustatykite, kas jam trukdo tą veiksmą atlikti.
Šaltinis: www.stalecheerios.com
Nuotrauka: www.advance.org