Treneris Egidijus dalinasi savo patirtimi ir patarimais apie šunis, ruošiamus apsaugai.

“Dažnai sulaukiu pageidavimų iš klientų išmokyti šunį saugoti teritoriją ar pulti žmogų. Apie tai norėčiau pasidalinti savo patirtimi, nes anksčiau daug dirbau ruošdamas šunis asmens, turto, namo, buto, teritorijos apsaugai, per kurią įgavau patirties.

Visų pirma, norėčiau papasakoti apie metodikas ruošiant šunį apsaugai:

1. Kai šuo ruošiamas per grobio instinktą, paprastai tariant, kai šuo mokomas kąsti į pelę arba rankovę (bet jis negali būti agresyvus figurantui – tariamam nusikaltėliui) paprastai šuo įsikanda į rankovę ir figurantas ją atiduoda šuniui kaip grobį, kurį šuo nusineša. Šiuo mokymu šuniui neskatinamas agresyvumas, o patenkinamas šuns grobio instinktas. Galima pavadinti tai sportu. Tai reikalinga šunims, laikantiems IPO egzaminą ir kurie turi grobio instinktą. Tai vokiečių aviganiai, belgų malinua, rotveileriai. Aišku būtų labai neprotinga šiam reikalui ruošti tokius šunis kaip retriveriai, samojedai, haskiai, labradorai, kurie neturi šio instinkto. Šio metodo minusas, kad šuo realioje situacijoje retai kada įkanda nusikaltėliui, nes nemato rankovės ir dažniausiai tik aploja arba išvis nereaguoja.

2. Kai šuo ruošiamas dirbti realiose situacijose. Grobiu tampa žmogus, o ne rankovė. Čia jau skatinama agresija ant žmogaus, kuri labai pavojinga, nes šuo pratinamas kaip karys. Skirtingose vietose modeliuojamos situacijos, kurios pasitaiko realiame gyvenime. Slepiama rankovė, kad šuo neįprastų kąsti tik į ją, o mokoma griebti su perkandimais į įvairias kūno dalis. Ir net labiausiai treniruotas šuo gali nesusivaldyt ir griebti nekaltą žmogų. Pavyzdžiui, jei šis atliks staigesnį judesį ar žmogus parke sportuos. Jūs vedžiosite savo šunį, o šis ims ir užpuls. Arba pas Jūsų vaiką užsuks draugas, o šuo palaidas bėgios lauke ir jį užpuls.

Tuo noriu pasakyti, kad net už gerai paklusnumo komandų treniruotą šunį vis vien negalite būti garantuoti, kad paruošus apsaugai, Jūs jį suvaldysite. Todėl manau, kad užtenka šuns dydžio ir grėsmingos išvaizdos, kad jaustumėtės saugūs. Daugelis šunų ir taip aploja girdint kažką artinantis. Tad norėdami ruošti apsaugai – gerai apgalvokite, ar tikrai to reikia ir kokios gali būti pasekmės.”