sunu-socializacijaAmžinoje diskusijoje “prigimtis prieš auklėjimą” abudu šie faktai yra svarbūs. “Prigimtis” – tai, su kuo Jūsų šuniukas gimė, o “auklėjimas” – tai, kaip iš anksto apsprendžiate laimingą, sveiką, prieraišų ir geromis manieromis pasižymintį šuns elgesį. Svarbiausia “auklėjimo” dalis yra socializacija. Augindami sveiką šunį negalime neįvertinti socializacijos naudos. Moksliškai įrodyta, jog suteikdami plačios patirties iki 4 mėnesių amžiaus užauginame tvirtą, pasitikintį savimi šunį.

Socializacija – tai šuniuko supažindinimas su galybe naujų patirčių, žmonių, aplinkų ir veiklų. Nors šuniukui neįmanoma parodyti visko, ką jis patirs ateityje, tačiau jo pozityvi naujų dalykų patirtis padeda paprasčiau prisitaikyti gyvenime. Gerai socializuotas šuo neturi baimės niekam, ko nėra anksčiau nepatyręs. Kitais žodžiais, socializuoti šunys jaučiasi saugiau, pasitikintys ir drąsūs.

Šuo turi socializuotis su:
Žmonėmis – nuo kūdikių iki vyresnių. Skirtingų amžiaus, kūno sudėjimo; kepurės, skrybėlės, barzdos ir ūsai, skirtinga apranga – bet kas, ką sumąstote.
Vietomis – naujos aplinkos kaip pievos, laukymės, miesto aikštės, pramonės rajonai ir viskas tarp jų. Niekas daugiau netraukia žmonių, kaip mielas šuniukas, taigi paimdami šuniuką į naują vietą pratinate prie naujų žmonių. Aplankykite draugus namie, pavedžiokite parkuose, miškeliuose.
Objektai – šunims draugiški katinai ir kiti gyvūnai, namų apyvokos daiktai, mašinos, autobusai, medžiai ir gėlės. Šuniukui nauja gali būti bet kas, tad kasdien supažindinkite jį su Jus supančiu pasauliu.
Veiklos – malonūs pasivažinėjimai mašina, liftu ir pan. Taip pat, pamokėlės šuniukų dresūros mokykloje šuniukui nepamaišys.

Saugi socializacija
Labai svarbu naujas patirtis šuniui suteikt teigiamai ir be streso. Keletas patarimų:
– Supažindinkite linksmai su naujais daiktais – šuniukui svarbus Jūsų pozityvus elgesys objekto atžvilgiu.
– Leiskite šuniukui pačiam aptikti naujus daiktus – leiskite šuniukui stebėti naujus daiktus ir duokite jam laiko.
– Atsižvelkite į šuniuko poreikius – nespauskite šuniuko, jei jis nenoriai pažindinasi. Patys paimkite į rankas šuniukui nepažįstamą daiktą ir žaiskite su juo, pasistengdami elgtis linksmai ir neišgąsdinti.
– Užtikrinkite, jog visos šuniuko patirtys bus teigiamos. Venkite vietų, žmonių, daiktų, po kurių kontaktas gali nesukelti silpnesnę nei „laimingą“ pozityvinę patirtį. Pvz., jei vaikas nori pabendrauti su šuniuku, paprašykite vaiko atsisėsti ant žemės, kad nenumestų šuniuko ant žemės.

Jauno šuniuko socializavimas viešose vietose kelia diskusijų – negavus visų skiepų padidėja galimybė užsikrėsti įvairiomis ligomis. Tad socializavimas ankstyvame amžiuje turėtų būti vykdomas kiek įmanoma apgalvotai. Nors įvairios organizacijos (APDT, AVSAB) skatina ankstyvą socializaciją ir teigia, jog ji yra svarbesnė nei retai nutinkantys nevakcinuotų šuniukų susirgimo ligomis atvejai, dėl šuniukų socializacijos jauname amžiuje spręsti Jums – šunų šeimininkai. Jei nežinote, kokį sprendimą priimti ar kaip socializuoti savo šuniuką, kreipkitės į veterinarą ar šunų elgsenos specialistą.

Parengta pagal: APDT. Importance of socialization.
Nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/maculated/