Kiekviena valstybė turi savo testą, įvertinantį šuns psichiką, elgesio socialumą ir šeimininko bendravimą. Kviečiame susipažinti su JAV populiariu AKC Canine Good Citizen (CGC)  testu bei jo sudedamosiomis dalimis, taisyklėmis.

Tiesa, šis testas neparodo ir nevertina šuns darbo tikslumo, greičio, tačiau leidžia pilnai įsitikinti, jog šuo yra valdomas, elgiasi adekvačiai ir jog jo šeimininkas moka jį pilnai kontroliuoti. Pažiūrėkite, kaip testą laiko auksaspalvis retriveris ir jo šeimininkas.

O dabar norime truputį supažindinti su AKC CGC testo pratimais.

1. Nepažįstamo žmogaus pasitikimas

Nepažįstamas žmogus prieina prie šeimininko, su juo sveikinasi, šnekasi, ignoruoja šunį. Šuo neturi parodyti jokių streso, nepasitikėjimo ženklų.

2. Šuns sėdėjimas kol žmogus jį glosto

Testo metu šuo sėdi ir ramiai priima nepažįstamąjį, jo palietimą, šeimininkas stove šalia. Atestuotojas glosto šuns galvą ir kūną. Šeimininkas gali bendrauti su šunimi. Glostomas šuo turi stovėti vietoje. Šuo neturi parodyti jokių streso, nepasitikėjimo ženklų.

3. Šuns veterinarinė apžiūra ir grožio procedure apžiūra

Įvertinama, ar šunį gali apžiūrėti veterinaras ir kirpėjas. Atestuotojas apžiūri šuns  kūną, kad įsitikintų, ar kailis švarus, oda sveika. Šuo turi būti sveikos būklės (ūgis, svoris). Šeimininkas duoda atestuotojui  šukas, kuriomis šukuoja šunį, tuomet atestuotojas švelniai šukuoja kiekvieną šuns  leteną. Šeimininkas gali bendrauti su šunimi, duoti jam skanėstų, girti.

4. Pasivaikščiojimas su laisvu pavadėliu

Vertinama, ar šeimininkas valdo šunį. Šuo gali eiti kurioje tik nori pusėje, tačiau turi natūraliai sekti šeimininko judėjimą, judėti su šeimininku kartu, kur tik šeimininkas judės. Kai šeimininkas sustoja, near būtina sodinti šuns. Atestuotojas sako šeimininkui, kuria kryptimi judėti.

5. Vaikščiojimas minioje

Testas parodo, kaip šuo moka vaikščioti tarp pėsčiųjų ir ar yra valdomas viešose vietose. Šeimininkas su šunimi turi praeiti pro mažiausiai tris žmones. Šuo gali parodyti minimalų susidomėjimą, bet ne vengimą, baimę, atsargumą ar per didelį norą bendrauti.

6. “Sėdėt”, “gulėt” su pasilikimais vietoje.

Ką daryti nurodo atestuotojas. Pasilikti vietoje gali prireikti bet kiek laiko, maksimalus atstumas – 6  m. Draudžiama šunis pasilikti vietoje griežtai verčiant, tačiau leidžiama liesti, parodant kryptį, tikslą.

7. Komanda “Pas mane”

6  m. nuėjimas nuo šuns ir kvietimas.

8. Teigiama reakcija į kitą šunį

Testas parodo, kaip šuo elgiasi su kitais šunimis. 6 m. atstumu privedami kiti šunys, šeimininkai pasisveikina, atestuojamas šuo turi parodyti įprastą susidomėjimą kitais šunimis, nieko daugiau.

9. Reakcija į trikdžius

Raktų, puodo kritimas. Šuo gali susidomėti, tačiau neturi supanikuoti.

10. Šuns palikimas kitam žmogui.

3 minutėms šeimininkas palieka šunį kitam žmogui, pvz. atestuotojui. Šuo neturi nuolat loti, cypti, turi pakankamai ramiai išlaukti.

BENDRI NURODYMAI

  • Visi šunys pririšti pavadžiais, gali būti uždėtos petnešos;
  • Smaugiami, dygliuoti, elektriniai antkakliai draudžiami testo metu;
  • Šeimininkas atsineša suns šukas.
  • Leidžiama duoti maisto ir glostyti, girti testo metu;
  • Negalima naudoti žaislų, pelių ir t.t.
  • Bet kuris šuo, kuris išsituština ar nusišlapina testo metu, neišlaiko testo. Išimtis taikoma 10 testui, jei jis laikomas ne dresūros aikštelėje.
  • Bet kuris šuo, kuris urzgia, kanda, kandžioja, atakuoja ar bando atakuoti žmogų ar kitą šunį, diskvalifikuojamas.