Labradoras retriverisAgresyvių šunų sąrašai dabar gana populiarūs. Atrodo, įrašei šunį, apribojai jo savininką tam tikrais įstatymais – ir problemos nebėra. Patenkinti visi – tiek būsimi bei esantys nukentėjusieji, norintys matyti kokius nors veiksmus šioje srityje, tiek valdžia, parodanti, kad aktyviai dirba bei rūpinasi liaudies gerove. Lietuvos agresyvių šunų sąraše, darniai vienijančiame dešimt veislių ir patvirtintame 2002 metų kovo mėnesį, koviniais šunimis laikomi amerikiečių pitbulterjerai ir bandogai. Pavojingųjų jau daugiau – tai amerikiečių Stafordšyro terjerai, anglų Stafordšyro bulterjerai, amerikiečių buldogai, Argentinos dogai, brazilų mastifai, kangalai, Kaukazo aviganiai ir Pietų Rusijos aviganiai.

Didžioji dalis sąraše išvardintų veislių Lietuvoje nėra populiarios, o paprastai mirtingieji iš jo įsidėmėję tik stafus ir pitbulius. Kokiais kriterijais reminatis sąrašas sudarytas, sunku pasakyti. Kangalą ar brazilų mastifą mūsų krašte tikrai sunku pamatyti. Bandogus pavadinčiau paprasčiausiais mišrūnais, kažin ar kas nors juos Lietuvoje protingai veisia. Stebina ir Pietų Rusijos aviganiai – kuo valdžiai jie pasirodė tokie išskirtinai agresyvūs. Pitbulterjerų tipo šunys tik JAV kai kuriais tyrimų duomenimis pirmauja tarp letalių baigčių – tačiau tai ne visai tas pats, kaip visa apkandžiojimų statistika. Visame pasaulyje labai išplito teiginys, kad pitbulterjerai sudaro vos 2 procentus JAV šunų populiacijos, bet atsako už daugiau kaip pusę žmonių mirčių – man teko skaitinėti šio taip neteisingai interpretuoto tyrimo rezultatus. Jis taip pat buvo susijęs su letaliomis baigtimis ir viso jame dalyvavo keliolika šunų, tad keli jų tarpe pasiteikę pitbulterjerai tikrai turėjo sudaryti didelį procentą.

Pavojingų šunų sąrašai svetur

Pavojingų šunų įstatymas Jungtinėje Karalystėje priimtas 1991 metais. Jam priklauso pitbulterjerai, Argentinos dogai, brazilų mastifai ir tosa inu. Daugelis aktyviai murma dėl šio sąrašo, kadangi daugiau problemų anglams pridaro rotveileriai, vokiečių aviganiai, dobermanai, bulmastifai, akitos, bulterjerai ir Stafordšyro bulterjerai.
Vokietijoje agresyvių/pavojingų šunų sąrašui priklauso bet koks 20 ir daugiau kg masės bei 40 ar daugiau cm aukščio ciucikas. Žinoma, pavojingiesiems tradiciškai priskiriami pitai ir stafai, o iš įdomesnių vertėtų paminėti boseronus, briarus, komondorus, kuvasus, Vidurio Azijos aviganius, Rodezijos ridžbekus bei Tibeto mastifus. Į sąrašą pateko ir vokiškos veislės (dobermanai, rotveileriai).
Ukrainoje (tiksliau, Kijeve) pavojingais laikomi ne tik pitbulterjerai, bet ir Berno zenenhundai, belgų aviganiai… Archangelske (Rusija) agresyviems priskirtini ne tik „tradicinių“ sąrašų veislių atstovai, bet ir ryzenšnauceriai bei foksterjerai. 2006 metais Maskvoje agresyviems šunims priskirti bokseriai, buldogai, bulmastifai, bulterjerai, aviganiai, dogai, laikos, Maskvos sarginiai, mastifai, pitbulterjerai, ryzenšnauceriai ir pan.
Australijoje apribojimai taikomi pitbulterjerų, tosa inu, Argentinos dogų ir brazilų mastifų savininkams. Taip pačiu papildomai reikalaujama, kad antsnukius dėvėtų ir kurtai. Nuo 2003 metų į Naująją Zelandiją draudžiama įsivežti amerikiečių pitbulterjerus, Argentinos dogus, brazilų mastifus ir japonų tosas. 2008 metais prie baisuoklių pridėti ir Kanarų dogai, nors greičiausiai toje Zelandijoje jie išvis nebuvo auginami.
Izraelyje draudžiama veisti pitbulterjerų tipo šunis, bulterjerus, Argentinos dogus, tosas, brazilų mastifus ir rotveilerius. 
Ispanijos agresyvių šunų sąraše puikuojasi amerikiečių pitbulterjerai, rotveileriai, Stafordšyro bulterjerai, amerikiečių Stafordšyro terjerai, Argentinos dogai, brazilų mastifai, tosa inu, akitos, dobermanai (tik Andaluzijoje) ir šiaip visi aukštesni kaip 50 cm ir daugiau kaip 20 kg sveriantys šunys, be to, jiems įstatymuose paskirtas specialus aprašymas (plati krūtinė, tvirtas kūnas, energingumas, gili krūtinės ląsta, trumpas kaklas ir t.t.).
Įdomios žinios neseniai atkeliavo iš Italijos – ten visus sąrašus nuspręsta siųsti po velnių. Nuo šių metų balandžio mėnesio atsakomybė dėl šuns kris ant gležnų šeimininko, o ne jo šuns pečių. Anksčiau Italijoje pavojingomis buvo laikytos keliolika  veislių (tarp jų pitbulterjerai, rotveileriai, amerikiečių buldogai bei bulmastifai). 2003 metais išradingųjų italų „juodąjį sąrašą“ jau sudarė virš 90 veislių, tarp jų vokiečių aviganiai, niūfaundlendai, senbernarai, borderkoliai bei korgiai. Atrodo, vėliau italai suprato, kad neegzistuoja pavojingos veislės ir kad tokie įdomūs skirstymai negali būti suvokiami sveiku protu. Naujai priimtas įstatymas skelbia, kad bet koks šuo gali būti potencialiai pavojingas.
PetsDo komanda (10), remdamasi įvairų tyrimų duomenimis, pavojingiausiais šunimis skelbia dalmatinus, bokserius, Kanarų dogus, čiau čiau, dobermanus, Aliaskos malamutus, Sibiro haskius, vokiečių aviganius, rotveilerius ir pitbulterjerus. 2004 metais CDC parengė labai panašų pavojingiausių pasaulio veislių sąrašą, jis papildytas vokiečių dogais, akitomis ir senbernarais.  Dog Bite Legal Center (11) sąrašą papildo vilkų ir šunų mišrūnais.

Ką kalba statistika?

Aš esu žmogus, šiek tiek mėgstantis statistiką. Galbūt taip buvo dėl to, kad daug kas man kiauksint vietoje ir ne vietoje vis sakydavo – „o tu statistika pasidomėk“. Na, aš ir pradėjau domėtis (daugelio liūdesiui ir nusivylimui). Dabar su ta statistika netgi akis galima draskyti. Tiesą sakant, jos duomenys apie agresorius tokie įdomūs, kad visi tie sąrašai kuo toliau tuo labiau stebina…
Štai rimtų tyrimų duomenimis žmonėms (vaikams) didžiausią pavojų kelia nekastruoti vokiečių aviganių ir čiau čiau patinai (1 – 6), o neretai pitbulterjerus lenkia ir tokie visų mylimi šunys kaip Labradoro retriveriai (5), haskiai, senbernarai ar vokiečių dogai (7). 
Australijos Ostino ligoninės traumatologijos skyriaus duomenimis, žmonės dažniausiai nukenčia nuo vokiečių aviganių, australų bandganių, niūfaundlendų, dobermanų, terjerų, čiau čiau, borderkolių, senbernarų, airių seterių ir mišrūnų.  Pietų Australijos Sveikatos Komisijos duomenimis, daugiausiai bėdų tuose kraštuose pridaro vokiečių aviganiai, bulterjerai, dobermanai, rotveileriai, australų bandganiai ir koliai. Brisbeno Municipalitetas (taip, mes vis dar Australijoje) sako, kad pavojingiausi yra bulterjerai, vokiečių aviganiai, rotveileriai, stafordšyro bulterjerai bei borderkoliai, taip pat ir jų mišrūnai (prie baisiausiųjų mišrūnų priskiriami ir Labradoro retriverių ar kelpių mišiniai).
Vienas įdomesnių tyrimų buvo atliktas Merritt Clifton. Tirti letalių baigčių po apkandžiojimo JAV bei Kanadoje atvejai nuo 1982 iki 2006 metų. Daugiausiai žmonių nužudė pitbulterjerų tipo šunys, rotveileriai ir vilkų bei šunų hibridai. Daug (žiūrėjau tuos, kur nužudė 30 ir daugiau žmonių) bėdų pridarė ir akitos, bokseriai, čiau čiau, vokiečių aviganiai ir jų mišrūnai, haskiai, 26 žmones papjovė Labradoro retriveriai…
CDC (Center for disease control) atlikto nuo 1976 iki 1996 metų trukusio tyrimo duomenimis, dažniausiai žmones žudė pitbulterjerai, rotveileriai, vokiečių aviganiai, Sibiro haskiai, Aliaskos malamutai, dobermanai, čiau čiau, vokiečių dogai, senbernarai ir akitos (8). Mirtinose atakose Kanadoje 1990 – 2007 metais „geriausiai“ pasirodė rotveileriai, haskiai ir mišrūnai. O štai amerikiečių Stafordšyro terjerai „konkurentams“ labai smarkiai nusileido ir nudaigojo tik vieną žmogų (9).

Daugeliu atvejų skaitant statistiką ir žiūrinėjant agresyvių šunų veislių sąrašus kažkas „nesijungia“. Pavojingoms priskiriamos vienos, o bėdų daugiau pridaro kitos veislės. Gali būti, kad dalį populiarių veislių valdžia bijo „pajudinti“, tačiau daugelyje kraštų sąrašai vis ilgėja. Kai kuriose valstybėse tai padaroma aplinkiniu keliu – pavojingu paskelbus sunkesnį kaip 20 kg šunį, nebereikia sudarinėti ilgo sąrašo, o savininkai patys atsirenka, kokią pabaisą augina. Galbūt dabar reikėtų atidžiai stebėti tokių sąrašų atsisakiusius italus ir mokintis iš jų patirties – šiaip ar taip, šunininkų pasaulis jau seniai šneka, kad atsakomybę reikėtų permesti ne ant kokios nors veislės, o ant savininko pečių.

Informacija nepatikliems ar šiaip smalsučiams:

1. Which dogs bite? A case-control study of risk factors. Pediatrics 1994 Jun;93(6 Pt1):913-7;
2. Dog bites in children. Epidemiologic and clinical study of 144 case An Esp Pediatr 1992 Oct;37(4):287-90,
3. Dog bites in urban children, Pediatrics 1992 Feb;89(2):356-7),
4. Which dogs bite?Arch Emerg Med 1991 Mar;8(1):33-5,
5. Palm Beach County Comparision of most severe bites by dog breed 1993;
6. Article about children being bitten by dogs November 95 iissue of Pediatrics, a journal put out by the American Academy of Pediatrics
7. From Dekalb County Georgia An Ordinance for Dogs dated 1987done by a study group appointed by the county
8. Dog-Bite–Related Fatalities — United States, 1995–1996, MMWR, Vol. 46 / No. 21, 463 psl.
9. Fatal dog attacks in Canada, 1990–2007, Malathi Raghavan, Can Vet J. 2008 June; 49(6): 577–581.
10. www.petsdo.com
11. www.dogbitelegalcenter.com