Klikeris – tai naujas būdas mokyti šunis. Klikerio principas paprastesnis už įprastą klasikinį dresūros principą, pagrįstą komandomis. Klikeriu mokyti galite bet kokios rūšies ir amžiaus gyvūną, tiesa, jie greičiausiai mokosi, kol būna jauni. Bet ir seni šunys išmoksta naujų triukų. Ir ne vien šunys, klikeriu galite išmokyti katinus, paukščius ir kitus naminius gyvūnus.
Štai keletas patarimų pradžiai:
1. Paspauskite ir paleiskite klikerio mygtuką / liežuvėlį , kad jis išduotų dviejų tonų paspaudimo garsą – spragsėjimą (žargonu vadinamą „kliku”). Tada gyvūnui duodate kąsnį. Kąsnius padalinkite mažais gabalėliais. Mokydami duokite pačius skaniausius kąsnius: šuniui ar katinui – mažus keptos vištienos gabaliukus, netinka rupus, birus maistas ar dideli gabaliukai.
2. Klikerį spaudinėkite, kol gyvūnas elgiasi norimai, o ne pasibaigus šiam elgesiui. Labai svarbu klikerį paspausti laiku – nei per anksti, nei per vėlai. Nenusiminkite, jei gyvūnas nustoja elgtis, kai išgirsta spragsėjimą. Spragsėjimas pažymi, kad elgesys baigtas. Po to iš karto duokite kąsnį, jo davimo laikas nėra tiek svarbus (rekomenduojama ilgiausia 5 sekundžių pauzė).
3. Spauskite klikerį, kai šuo elgiasi taip, kaip Jūs norite. Pradėkite nuo lengviausių veiksmų, kuriuos šuo daro pats (pvz., sėdėti, gulėti, eiti pas Jus, paliesti Jūsų ranką nosimi, pakelti leteną, paliesti ir sekti objektą kaip pieštukas ar šaukštas).
4. Spauskite tik vieną kartą. Jei norite paskatinti šunį entuziastiškiau vykdyti veiksmą, duokite daugiau kąsnių, o ne paspaudimų.
5. Praktikuokite trumpai. Daugiau išmoksite per tris penkių minučių užsiėmimus nei per vieną valandą nuobodaus kartojimo. Rezultatai gali labai greitai pagerėti vos kelių spragtelėjimų per dieną dėka.
6. Blogą elgesį koreguokite spragsėdami, kai šuo elgiasi gerai. Spragtelkite, kai šuo jaučiasi atsipalaidavęs. Spragsėkite, kai šuo letenas laiko ant žemės, o nešoka ant svečių. Užuot bartę šunį už lojimo triukšmą, spragsėkite, kai šuo neloja. Pavadžio tampymą koreguokite spragteldami, kai šuo netempia pavadžio, vaikšto laisvas.
7. Spragtelkite ir už atsitiktinius postūmius Jūsų tikslo link. Siekite kantriai, skatinkite girdami, tačiau nestumkite per prievartą, nelaikykite gyvūno įtampoje ir t.t. Leiskite jam pačiam atrasti tinkamesnį elgesį.
8. Nesitikėkit, kad iš karto gyvūnas pradės elgtis norimai. Spragsėkite ir girkite už mažus postūmius teisinga linkme. Jei norite, kad šuo atsisėstų, spragtelkite, kai šuo pradeda trauktis atgal. Jei norite, kad šuo ateitų pas Jus, spragsėkite už kiekvieną žingsnelį Jūsų link.
9. Nepamirškite kelti kriterijų, dalinių tikslų ir galutinio tikslo. Kai tik šuo vykdo veiksmą tinkamai, pvz., guli ant žemės, sėdi ar pradeda lenktis, skatinkite šių veiksmų išlaikymą, greitesnį vykdymą ir pan. spragsėdami tik už ilgai išlaikytus ar greičiau įvykdytus veiksmus.
10. Kai šuo išmoksta gauti maistą už spragsėjimus, jis stengiasi parodyti šį elgesį spontaniškai, tikėdamasis, kad spragtelsite ir duosite kąsniukų. Tada yra laikas įvesti žodinę komandą ar rankos signalą. Girkite, kai šuo atlieka norimą veiksmą po komandos ar rankos signalo. Jei šuo siūlo elgesį pats, ignoruokite.
11. Neįsakinėkite gyvūnui atlikti komandų, darbas klikeriu nėra pagrįstas komandomis. Jei Jūsų gyvūnas nepaklūsta komandai, tai nereiškia, kad jis nepaklusnus. Tai reiškia, jog dar iki galo neišmoko komandos. Raskite daugiau būdų, kaip iššaukti komandą žodžiais ar gestu ir girkite už norimą elgesį. Pradžioje visada dirbkite tylesnėje, ramesnėje aplinkoje. Jei turite keletą gyvūnų, laikykite juos atskirai, kol mokote, kad netrukdytų vienas kitam.
12. Nepamirškite klikerio būdami namie ir spragsėkite už linksmą elgesį, kaip galvos lenkimą, uodegos vizginimą ir letenos „davimą“. Gyvūną galite girti už bet kokį elgesį, kai tik jį pastebite.
13. Jei susierzinate, susinervinate, padėkite klikerį į šoną. Treniruodami klikeriu, pamirškite nervingą rėkimą, diskusijas ir grubų pavadžio tampymą. Gyvūnas gali prarasti pasitikėjimą klikeriu ir Jumis.
14. Jei nėra progreso Jūsų pageidaujamame elgesyje, greičiausiai spragsite per vėlai. Paprašykite klikeri užsiiminėjančio dresūros trenerio, kad pagelbėtų Jums.
15. Mėgaukitės. Klikeris – tai linksmas būdas bendrauti su bet kokiu gyvūnu.
Parengta pagal: www.clickertraining.com
Nuotraukos šaltinis: www.finchester.org