grandinePradžioje vieno užsiėmimo metu klikeriu mokome tik vienos elgsenos. Taip išmokoma efektyviau nei mokant daug elgsenų per vieną užsiėmimą. Bet praėjus šiek tiek laiko atsiranda noras išmokyti šunį sudėtingesnių pratimų ar triukų. Šie sudėtingi darbai susideda iš keleto vieną kitą sekančių elgsenų. Tokia elgsenų seka vadinama elgesio grandine.

Elgesio grandinė teoriniame lygmenyje yra pakankamai sudėtinga tema, todėl dabar į ją nesigilinsime. Mes sukursime pirmąją elgesio grandinę, kurią galėsite pajausti realiai. Geriausias būdas išmokti grandinių jungimą – sukurti elgesio grandinę.

Jei atlikote namų darbus, Jūsų šuo jau išmoko paliesti pelės kilimėlį letenomis ir atsisėsti pasakius žodinę komandą. Dabar mes sujungsime į vieną šias elgsenas: lietimo ir sėdėjimo.

Jungiant elgsenas į seką, atbulos grandinės principas yra greičiausias. Tai reiškia, jog pradedate dirbti nuo galutinės elgsenos (t.y. sėdėjimo) ir tik vėliau dirbate pridėdami antrą, trečią elgseną ir t.t. Nors mūsų elgesio grandinė susideda tik iš dviejų dalių, tai taip pat gali tapti įdomiu iššūkiu.

Kaip sukurti elgesio grandinę

chain200Pradėkite duodami šuniui komandą sėstis ir spauskite klikerį, kai šuo atsisėda. Pakartokite 3 – 6 ar net daugiau kartų. Labai svarbu, kad galutinė grandinės dalis (šiuo atveju – sėdėjimas) būtų gerai išmoktas, šuo turi jaustis patenkintas gaudamas komandą atsisėsti. Tai pasiekti galima duodant sėdėjimo komandą keletą kartų ir skatinant kiekvieną teisingai atliktą veiksmą.

Tada galime prijungti pirmąją grandinės dalį, pelės kilimėlio lietimą letenomis. Padėkite pelės kilimėlį ant žemės. Šuo užlips ant jo (nes to mokėte praeitą savaitę!). Tačiau, kai tik šuo užlips ant kilimėlio, nespauskite klikerio. Vietoje to duokite komandą “sėdėti”. Kai šuo atsisėda, spaudžiate klikerį ir duodate skanėstą. Sveikiname – išmokėte šunį pirmąją elgesio grandinę !

Pagal atgalinės grandinės principą, sėdėjimo veiksmu Jūs stiprinate kilimėlio lietimo letenomis elgesį. Komanda “sėdėti” šioje situacijoje veiks paskatinančiai kaip klikerio paspaudimas: jei  šią komandą daugybę kartų skatinote duodami skanėstų, šuniui tapo aišku, kad tai yra paskatinimas.

Bet kas nutiktų, jei viską atliktumėte atvirkščiai ? Pvz., pirmiausia 6 kartus klikerį paspaustumėte už pelės kilimėlio palietimą letenomis, o septintą duotumėte komandą “sėdėti” ? Šis principas vadinamas tiesioginės grandinės principu ir jis nėra toks efektyvus. Pagrindinis tiesioginės grandinės principo trūkumas – sėdėjimo komanda efektyviai nebeskatina šuns lietimo elgesio – šuo komandą gauna atsitiktinai, o tai skatindama šuns atsitiktinės komandos laukimą ir vykdymą. Tad šuo laukdamas galutinės komandos dažniausiai iš karto sėdasi bet kur neliesdamas letenomis kilimėlio, taip griaudamas visą veiksmų grandinę.

Kai jungiate kelias elgsenas iš eilės, jei įmanoma, visada jas junkite atbulai – atgaline tvarka. Taip šuniui lengviau dirbti, jis pasitiki savimi ir taip elgsenos grandinės tampa stabiliomis. Tai tampa ypač svarbu, jei ketinate šunį išmokyti ilgesnių elgesio grandinių.

Dviguba funkcija

Elgesio grandinėje sėdėjimo komanda atlieka dvigubą funkciją:

–          stiprina (skatina) taikymo/lietimo elgseną;

–          nurodo šuniui sėsti.

Komandos dviguba funkcija tampa klijais, suklijuojančiais elgesio grandinę. Net jei šuo skatinamas už atsisėdimą, taikinio (kilimėlio) lietimo elgesys taps taip pat paskatintu (sėdėjimo komandos). Taip paveikiamos abi šios grandinės elgsenos, net jei paskatinimas gaunamas visos grandinės vykdymo pabaigoje.

Testavimas

Pagaliau sujungėte dvi elgsenas į grandinę ir pakartojote grandinę 2 – 3 kartus. Viskas sekasi gerai ir manote, jog grandinių jungimą atlikote nesudėtingai. Bet pabandykite grandinę įvykdyti dar keletą kartų ir nustebsite. Įprastai nutinka kelios problemos:

–          šuo pradeda bandyti, ar yra paprastesnis kelias gauti paskatinimą – jis gali pradėti sėstis PRIEŠ paliesdamas kilimėlį ar pan.;

–          šuo nustoja liesto kilimėlį;

–          šuo nustoja reaguoti į sėdėjimo komandą.

Tai ką daryti, jei šuo nustoja reaguoti į komandas ir pradeda daryti klaidas ? Nespauskite klikerio, bet pabandykite dar kartą. Įsitikinkite, kad komandą „sėdėt“ davėte tik tada, kai šuo užlipo ant kilimėlio. Jei komandą duodate ne laiku, rizikuojate, jog šuo nustos liesti kilimėlį (nes neskatinate lietimo).

Penkių kartų testas

Jei Jūsų šuo gali pakartoti elgesio grandinę 5 kartus iš eilės be klaidų, galite būti patenkinti – Jūs sukūrėte teisingą grandinę. Jei ketvirtas ar penktas pakartojimas yra blogesnis nei ankstesnieji, tai reiškia, jog kažką atlikote ne taip arba tiesiog – Jums dar reikia padirbėti.

Pagrindinė silpnos elgesio grandinės priežastis – stipriai neišmokytos elgsenos ar komandos. Pvz., galutinė elgsena neišmokyta tiek, kad skatintų prieš ją einančias elgsenas. Kita priežastis – neteisingas elgesio grandinės jungimas, pvz., ne atgalinės grandinės, o tiesioginės grandinės principu.

 Namų darbai:

Išmokykite šunį atlikti veiksmų grandinę: paliesti letena kilimėlį ir atsisėsti. Ir atminkite: netapkite susierzinęs, jei testuojant šuo neatliks tiksliai. Jei šuo noriai atlieka veiksmus, tai geras ženklas – Jūsų grandinė sudėliota teisingai. Įvertinkite Jūsų keltus kriterijus ir dirbkite toliau !

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.

Titulinė nuotrauka: http://www.flickr.com/photos/leecullivan/