traficlight250Mokydami klikeriu mes per daug nekalbame. Mes nekartojame žodžių priversdami šunį atlikti veiksmą. Vietoje to, pradžioje mokome šunį kuo dažniau siūlyti tam tikrą elgesį. Kai jis taip pasielgia, spaudžiame klikerį ir duodame skanėstą. Šuo tada vis dažniau siūlo elgseną, greitai jo elgesys tampa dažnai pasikartojančiu – “sklandžiu”.

Elgesio formavimas („šeipingas“) yra tik pirmas žingsnis. Kai šuo pradeda elgtis taip, kaip mes norime, laikas susieti tą elgesį su komanda. Mokydami klikeriu galime sukurti iš tiesų patikimas žodines komandas.

Elgesio stiprinimas iki žodinės komandos pridėjimo turi didžiulių privalumų. Jei šunį mokome atlikti veiksmą ir reaguoti į žodinę komandą tuo pačiu metu, šuo dažnai suklysta, kai duodame komandą. Tai komanda paverčia „užteršta“ – ji tampa neefektyvia. Bet jei šuo jau moka gerai sėdėti, atbėgti pas Jus, atsigulti ar liesti nosimi pelės kilimėlį, pridėti komandą yra paprasta. Šuo jau pats nori atlikti veiksmą. Mes jam turime tik pasakyti, kada tai padaryti.

Štai taip mokome susieti veiksmą su komanda (pvz., sėdėjimą su komanda „sėdėt“):

  1. išmokykite, kad šuo dažnai siūlytų sėdėjimo veiksmą.
  2. pasakykite „sėdėt“, kai šuo pasiūlo sėdėjimo veiksmą (pvz., kol sėdasi). Pakartokite 20 – 30 kartų.
  3. pasakykite “sėdėt” prieš pat šuniui atliekant veiksmą (pvz., prieš atsisėdant). Pakartokite 20 – 30 kartų.
  4. Laikas pratestuoti komandą. Pasakykite “sėdėt”, kai matote, jog šuo jau ruošiasi atsisėsti. Kartokite tai įvairiose situacijose, tačiau komandą duokite tik įsitikinę, jog šuo tikrai atliks veiksmą.
  5. Dabar išmokysime šunį laukti komandos. Taisyklės yra tokios: spauskite klikerį tik tada, kai šuniui duodate komandą pirmiau nei jis atsisėda. Jei šuo atsisėda prieš Jums pasakius komandą, nespauskite klikerio. Jūs išmokysite šunį išlaukti komandos palaipsniui vis ilgiau ir ilgiau. Tai padarysite duodami sėdėjimo komandą, kai šuo palaukia akimirką prieš atsisėsdamas. Kitą kartą, kai duosite komandą, šuo turės palaukti dvi sekundes ir t.t. Tęskite su tomis pačiomis taisyklėmis, kol pajusite, jog šuo jau supranta, ko iš jo norite. Kai jis pagaliau supranta, davę komandą šuns akyse pamatysite degantį norą dirbti !

Klikerio treniruotės komandos nereiškia, jog šuo bet kokiu būdu turi jas atlikti, kaip mokoma tradiciniu dresūros būdu. Klikeriu išmokytos komandos yra kaip žalia šviesoforo šviesa. Šuo ieškos būdų, kaip gauti komandą, kadangi ji reiškia klikerio paspaudimą.

Šuo jausis patenkintas gaudamas komandas. Ir girdėdamas klikerio paspaudimus. Klikeriu išmokytos komandos yra panašios į klikerio paspaudimus – šios komandos yra skatinamos klikerio paspaudimo, kuris pats tampa paskatinimu.

Namų darbai:

Išmokykite savo šunį atsisėsti pagal komandą (“sėsk”, “sėdėk”) ir pažiūrėkite, kiek daug galite pasiekti.

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.