Šiandienos pamokoje išmoksime naują elgseną ir sužinosime svarbią klikerio dresūros sąvoką – “sklandus” elgesys. “Sklandumas” paverčia klikerio dresūrą  efektyvia. Arba kitaip – klikerio dresūra be “sklandaus” elgesio nėra efektyvi.

rotveilerisBet kol išsiaiškinsime tiksliau, kas tiksliai yra tas “sklandumas”, išmokykime šunį kelių elgsenų. Šiandienos tikslas –  išmokyti šunį užlipti ant kompiuterinės pelės kilimėlio (ar bet kokios kitos ant žemės padėtos medžiagos) priekine letena.

Tai taip pat taikymosi elgesio (targetingo) forma. Kai išmokysite šunį paliesti pelės kilimėlį su priekine letena, šį įprotį galėsite išnaudoti sudėtingesniuose pratimuose. Šis pratimas taip pat praverčia obedience ir agility sportuojantiems šunims.

O dabar svarbiausia, kad šuo susipažintų su nauju elgesiu. Mes pasinaudosime šio elgesio aprašymu, kad tiksliai apibrėžtume sklandumo sąvoką.

Kaip išmokyti letena paliesti kilimėlį (letenos taikymosi elgesio)

Jūsų kelias turėtų atrodyti taip:

1 žingsnis

Padėkite taikinį (kilimėlį, kurį šuo lies) tarp šuns ir Jūsų. Jei šuo iš karto uždės priekinę leteną ant kilimėlio, paspauskite klikerį ir duokite skanėstą. Jei šuo nesupranta, ko norite, pajudėkite truputį aplink taikinį, šuo Jus sekdamas retkarčiais uždės leteną ant taikinio, už ką spauskite klikerį ir duokite skanėstą. Šuo taip pat gali uostinėti pelės kilimėlį, už ką taip pat galite spausti klikerį. Bet nespauskite klikerio už kilimėlio uostinėjimą daugiau nei 2 – 3 kartus, kitu atveju atsiras problemų (šuo uostinės kilimėlį, bet nedės letenų). Jūs norite, kad šuo išmoktų dirbti letenomis, o šis elgesys užsitvirtina pamažu, todėl Jums gali tekti palaukti, kol jis atsiras. Paprastai šuo pakankamai greitai supranta, ko iš jo norima, tad Jums neprireiks daugybės papildomų klikerio paspaudimų.

2 žingsnis

Dabar Jums reikia pakeisti taikinio (kilimėlio) poziciją, kad šuo mokėtų užlipti ant jo būdamas kairiajame, dešiniamaje taikinio šone ir priešais jį, už jo. Palaipsniui patraukite taikinį nuo 1 iki 5 metrų atstumu, kad šuo iki jo turėtų paeiti. Štai tiek pakaks šiam kartui.

Elgesio sklandumas

Jei atlikote namų darbus, išmokote keletą puikių elgsenų. Iki šiandien šuo turėjo išmokti:

–          paliesti taikinio lazdelę;

–          užlipti su letena ant pelės kilimėlio;

–          ir greičiausiai prieš dirbdamas moka atsisėsti (jei ne, padirbėkite 5 minutes mokindami šio įpročio ir tik tada skaitykite toliau)

Nesvarbu, kokio elgesio mokome šunį, mus svarbus taip vadinamas „sklandus“ elgesys. Mes turime pasiekti, kad šuo elgtųsi „automatiškai“ arba „sklandžiai“. Kai šuo žino ir išmoksta elgseną, jis ją siūlo „negalvodamas“. Jei truputį pagalvotumėte, greičiausiai, Jūsų repertuare surastumėte daug tokių elgsenų. Pvz., manau, jog tikrai mokate vairuoti dviratį ar vairuoti mašiną ypatingai nesikoncentruodami ir negalvodami apie tai. Jei grojate pianinu, žinote, koks jausmas apima, kai labai gerai atliekate išmoktą kūrinį – pirštai patys sklandžiai lekia klavišais ir išgauna garsus. Šitoks elgesys yra sklandus !

Aš sakydavau, jog klikerio treneriams nereikia smaugiamų antkaklių ar elektrinių antkaklių kad užtvirtintų šuns elgesį – mums tik reikia siekti elgesio sklandumo !

Taigi, kaip sužinoti, kada elgsena yra sklandi ? Tai paprasta – suskaičiuokite, kiek kartų elgesys pasikartoja per 30 – 60 sek.

Ir štai šiandienos namų darbai.

Namų darbai:

Suskaičiuokite, kiek kartų šuo pasiūlo elgsenas (savo noru, be jokių komandų):

–          atsisėdimą;

–          taikinio palietimą nosimi;

–          užlipimą ant pelės kilimėlio

per 30 sekundžių. Jei manote, jog galite padaryti geriau, pabandykite dar keletą kartų. Surašykite, kiek daugiausiai veiksmų per 30 sek. pavyko pasiekti. Nepamirškite už kiekvieną atliktą elgseną paspausti klikerį ir paskatinti šuns (tai reiškia, jog Jūsų klikerio mechaniniai įgūdžiai šiandien jau turi būti pakankamai stiprūs).

Mano nuomone, šie tikslai yra realūs ir pasiekiami per 30 sek.:

–          sėdėjimas – 10 – 15 kartų;

–          taikinio palietimas nosimi –  12 – 18 kartų;

–          užlipimas ant kilimėlio – 8 – 12 kartų.

Bet kokia yra prasmė mokintis atlikti veiksmą kuo daugiau kartų per tą patį laiko intervalą ?

Atsakymas yra labai svarbus, todėl prašau perskaityti jį dukart:

1. Kai elgesys pasiekia tam tikrą “sklandumo” lygį, šuo NIEKADA nepamirš šuo elgesio, net jei netreniruosite keletą metų.

2. Kai elgesys yra sklandus, jis neprarandamas net pridedant naujų trikdžių. Sklandus elgesys paprastai suveiks realiose gyvenimiškose situacijose (nesklandaus elgesio šuo paprastai nepakartos nutikus naujai situacijai).

Geriausias būdas išmokti naują elgesį – kartoti elgesį ir taikyti praktiškai daug kartų. Vietoje to, jog mokytumėte keletos elgsenų, vieno užsiėmimo metu susikoncentruokite į vieną elgseną.

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.