Šiandien mokysime šunį naujo elgesio – paliesti taikinio (dar vadinama targeto) lazdelę. Tai labai naudingas įgūdis: kai šuo išmoksta liesti lazdelę, galite valdyti jo kryptį bet kuria linkme, taip pat taikinio lazdele galite išmokyti daugybę linksmų pratimų.
Pradžiai reikėtų įsigyti taikinio lazdelę. Jei tokios neturite šiuo metu, tiks pieštukas ar bet kokia lazdelė, kurią turite namie.
Štai kaip mokome taikymosi elgesio (targetingo):
1. Parodykite šuniui taikinio lazdelę prieš nosį ir laukite. Pirmą kartą paprastai šuo pauosto iš susidomėjimo, tuomet paspauskite klikerį ir duokite skanėstą.
2. Kartokite šį veiksmą daug kartų. Po kelių kartų šuo gali palaukti truputį prieš paliesdamas lazdelę ir pabandyti gauti skanėstų kitu būdu. Būkite kantrūs ir neskubėkite palengvinti užduoties – pajudinti lazdelę link šuns snukio. Šuo visada bandys įvairius būdus kąsniui gauti, Jūsų tikslas – parodyti, jog kąsnis gaunamas tik už lazdelės palietimą. Jei pastebite, jog šuo be entuziazmo liečia lazdelę, spauskite klikerį ir skatinkite už kiekvieną mažą žingsniuką link lazdelės.
3. Nuo momento, kai šuo supranta, jog lazdelės palietimas nosimi uždirba kąsnį, tolimesnis darbas pagreitėja. Paprastai pakanka 4 – 5 pakartojimų, kad jaunas šuniukas suprastų lazdelės idėją. Tiesa, su suaugusiu šunimi gali užtrukti šiek tiek ilgiau. Po poros minučių treniruočių padarykite pertrauką, kad šuo nepavargtų. Dauguma šunų galutinai supras palietimo esmę po 2 – 3 trumpų užsiėmimų. Tačiau reikia būti kantriems ir leisti šuniui pačiam išsiaiškinti, kaip užsidirbti klikerio paspaudimą. Kai jis išsiaiškina vieną kartą, atsimena tai visą gyvenimą.
4. Kai šuo galutinai supranta lazdelės “veikimą”, pradėkite po truputį keisti veiksmus. Turite išmokinti sekti taikinio lazdelę, kai ji juda žemyn, aukštyn, į puses, kai stovime, vaikštome ar bėgame. Taikinio lazdelė taps tikslu, kurį šuo seks. Pradžioje spausite klikerį ir skatinsite šunį, kai šuo seks lazdelę 1 – 2 sekundes. Tada palaipsniui didinsite laiką, kol šuo seks lazdelę 10 sekundžių neprarasdamas noro. Tada galite šunį kreipti kur tik panorėsite. Jums nereikės visą gyvenimą laikyti lazdelės rankoje: galėsite įbesti ją į žemę, kai mokysite kryptingo ėjimo arba atsitraukimo nuo savęs.
5. Kai tik šuo išmoks liesti vieną objektą, šį įgūdį taps nesunku nukreipti į kitus objektus. Galite išmokti liesti rodomąjį pirštą, nykštį ar lipnų klijavimui skirtą lapelį.
Namų darbai
Išmokykite šunį paliesti taikinio lazdelę su nosimi. Jei pavyks lengvai, išmokykite šunį nosimi paliesti Jūsų nykštį ar rodomąjį pirštą.
Apie pamokų autorius:
Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.
Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.
Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.
Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.
Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.