SamoedasPirmosios šuniuko dienos naujuose namuose – didelė laimė ir džiaugsmas visai šeimai. Šeimininkus džiugina kiekvinas žavaus padarėlio judesys. Tačiau laikui bėgant pradeda varginti šunelio paliekamos balutės ir krūvelės. Pripratinti gamtinius reikalus daryti lauke įmanoma, tik reikia turėti kantrybės.


Pirmiausia, mažylį reikia reguliariai, kas valandą ar pusantros, išnešti į lauką, kad jis nespėtų priteršti namuose. Kai tik šuniukas pradės tuštintis ar šlapintis lauke, šeimininkas privalo jį kuo aktyviau ir meiliau girti. Reikia stengtis, kad mažylis suprastų, kaip gerai pasielgė ir kaip džiaugiasi jo šeimininkas. „Nelaimė ”namuose dažniausiai atsitinka, kai mažylis sočiai pamaitinamas, ką tik pabudęs ar užsižaidęs. Todėl į tai reikia atkreipti dėmesį ir šuniuką nedelsiant nešti laukan. Jei „nelaimė ”atsitiko šeimininkui matant, negalima leisti šuniukui baigti pradėto darbo – reikia garsiai riktelti. Tiks bet koks žodis:  „ne”, „blogas”ir kt. Svarbu, kad šunelis trumpam ir nesmarkiai išsigastų, krūpteltų – raumenys įsitemps ir jis kuriam laikui nutrauks savo „juodą darbą ”. Kaip tik užteks laiko jį išnešti laukan, kur teks palaukti, kol mažylis atsipalaiduos ir pabaigs, ką pradėjęs. Tada reikia jį būtinai pagirti.

Negalima griebtis fizinių bausmių, stipriai bartis, jei pagavote augintinį atliekant savo reikalus, nes šuniukas supras, kad tai, ką jis padarė, yra sunkus nusikaltimas, todėl jis gali pamanyti, kad šlapintis ar tuštintis matant šeimininkui yra negerai ir stengsis kuo ilgiau kentėti: išvestas į lauką bėgioja, žaidžia, bet gamtinių reikalų „netvarko“, nes į jį žiūri šeimininkas. Grįžus namo, kai iškentėti jau nebeįmanima, atsiras balutės ir krūvelės nuošaliuose kampuose – taip stengiamasi paslėpti nusikaltimą.

Negalima šuniuko bausti tada, kai radote balutę ar krūvelę, bet nematėte, kada jis tai darė, todėl kad bus per vėlu ir gyvūnėlis nesupras už ką yra baudžiamas. Griežtai draudžiama baksnoti šuniuko snukelį į tai, ką jis pridirbo, nes tai neduos jokios naudos.

Straipsnio autorius: Andrej Popov

Viktorija Černova

Trenerė Viktorija specializuojasi jaunų šunų socializavimo ir ringo dresūros srityse, dirba Kaune. Viktorija yra paruošusi daugelį Lietuvos šunų parodų nugalėtojų, turi Šetlando aviganių veislyną "Sielos draugas".

 • Reksas

  Aida, tai priklauso nuo suns. Taciau 4 men mazylis turetu but vedamas maziausiai 5-6 kartus. Dazniau vedamas i lauka suo, greiciau pripranta prie to, kad namai – ne tualetas.

 • Eugenijus

  Laba diena. Turim tokią problemą. Pas mus nykštukinis vokiečių špicas 4 mėnesių, namuose lyg ir viskas tvarkoje visus savo reikalus mažus ir didelius atlieka ant palutės bet išėjus į lauką viskas tarsi užsirakina, kol neišėjes viskas gerai noriai eina šokinėja džiaugiasi bet tik išeina iškarto tempia namo, nieko neuosto tik į namų puse žiūro ir tempia pavadelį, visiškai nenori vaikščioti lauke o tik parėjes namo iškarto padaro savoreikalus ant palytės

 • agnė

  Sveiki , norėjau paklausti , nebežinom ka daryti šunelis beveik 2metų , veislės jorkšyro terjeras , vedam į lauka atrodo atlieka reikalus, namie net palute esame padėje , bet kaip kėlė koja nuo mažens taip ir tebekelia visur ir rimtesnius reikalus namie atlikinėja , baram stengiamies kaip beišmanydami to išvengti , pakeliam ir balsa, jis jau net pats supranta ir bėga slėptis , tai norėtume paklausti ar gauti patarima kaip auklėti kitaip?

 • Reksas

  Agne, paskaitykite dar kartelį šį straipsnį http://www.reksas.lt/suns-gamtiniu-reikalu-atlikimas-namuose/

 • Agnė

  Ačiū, bandysime šitokiu būdu kažką pakeisti , gal pavyks ;)

 • http://google gabija

  aciu uz patarima

 • Vanesa

  Sweiki, norejau paklausti mes neseniai nusipirkome sunyte Vokieciu Nykstukini Spica, ir mes visa seima nezinome ar galima 4. men vesti i lauka? :)

 • Reksas

  Galima.

 • Vanesa

  Aciu :)

 • Aurelija

  Laba diena,
  Pries gera savaite isigijau Vokieciu nykstukini spica (kalyte) jinai 4menesiu. ir ji labai mazai valgo, duodam sauso maistelio nes kai pirkom sake geriau sausa duoti, tai nupirkom jai sausu, ir jinai nevalgo, labai retai pakramto o siandien nieko nevalge kiek maciau, as labai del to jaudinuosi.. :(

 • Julija

  Labas vakaras,
  Nusipirkau Nykstukini spicuka mergaite, ir ji labai megsta viska kramtyti, kramto apsoliuciai viska, ir dar ar tiesa kad jiems reikia ir i maistuka imaisyti kosyte ??

 • Evita

  Mano šuniukui (Jorkšyro terjerui) 10 mėnesių, bet kada išvedu ją jį nieko lauke nepadaro… Grįžus namo viską padaro…

 • http://rekas.lt Arturas

  sveiki ka daryt jai sibiro haskis tuštinasi laukia ,bet kai palieki viena bent keliom valandom po išvedimo i lauka randi ir kruvele nemaza ir balute ?

 • Reksas

  Arturai, suo tikriausiai stresuoja del jusu isejimo. Del konsultacijos kreipkites kontaktuose nurodytu telefonu.

 • http://265 juodoji roze

  Sveiki , mano suniui jau 1metai su puse ,bet jis arba neiskencia arba negali iprasti nakti nesisioti,bijau netiesti laikrascio nes gali tada ant zebesbuti bala.jis yra n.pincerio misrunas.gal galita patarti?

 • http://Reksas Lina

  sveiki,turiu tokia problema.Suniukui apie 1 metai,paimtas is prieglaudos pries 3 savaites-pudeliukas.gamtinius reikalus atlieka tvarkingai lauke,bet man isvykus is namu kelioms valandoms ir sugryzus suniukas taip dziaugisi,sokineja kad net “apsisiusioja”.O siandien tik man paemus pavaduka kad ji isvesti i lauka -ir vel tas pats…,nors lauke buvo pries 2 valandas.Kaip man elgtis kad ji atpratint nuo tokio jausmu protrukio .

 • Reksas

  Lina, mūsų puslapyje yra nemažai informacijos. Vienas iš straipsnių, kuris turėtų jums būti naudingas – http://www.reksas.lt/nevalyvas-suns-slapinimasis/

 • Hugis

  Sveiki noreciau puslapio administratoriaus patarimo. Turiu beveik 4 men. borderterjera kai iseni i lauka su juo truputi pabegioji jis pradeda drebeti ir prasosi ant ranku.

 • Toma

  Prašau patarimo. 4 metų Jorkšyro terjeras pakeitė namus (gal tai turi kokios reikšmės). Reikalus tvarkingai atlikinėja lauke, bet pradėjo namuose žymėtis… Po keletą lašų, bet visus kampus “sužymi”… Kai namuose būna ne vienas tokia veikla neužsiima, o kai tik paliekamas namuose vienas, grįžus visuomet randame “siurprizą”. Gal pasiūlytumėte išeitį..? Iš anksto ačiū.

 • Rugile

  Turiu suniuką 2m. veislė rusų zaisliukas.Lauke gamtinius reikalus atlieka labai gerai,bet namie kur tik paziuresi pilma balucių.Nežinau ka daryti,mama ant jo labai pyksta nori ismest i lauką ir palikti,kad jis sušaltu i ledą.As jai neleidziu to padaryti.Noriu suzinot kaip priversti ji nedaryti gamtinių reikalų,nes tai jau igriso iki gyvo kaulo.Prasau padekyte :)

 • Reksas

  Rugile, dazniau veskite suniuka i lauka.

 • nese

  Norejau pasiklausti. Auginu haski kalyte jei 4 men pasiimem 1.6 men. Niekaip negalime pripratinti lauke daryti reikalu. Paskutini karta prisisiojo vaikui i lova o mum prikakojo i lova. Nebezinome ka daryt. Ji tikrai yra mylima ir lepinama. Gal ka patarumet. Aciu

 • Maja

  Sveiki, turiu erdelio terjero kalytę 4 mėnesių, jau mėnesi bandome pripratinti atliktu savo reikalus lauke, bet ji lauke tai daro jei tuo momentu ji yra ten, bet daržniausiai po ilgo pasivaikščiojimo ji grįžusi namo pridaro, jau nežinome ką daryti.

 • Sveta

  Sveiki,
  Mūsų nykštukiniam Špicui jau 10 mėnuo, o jis nenustoja daryti visus reikalus namie. Vedame atsikėlę ryte 6val. ir grįžę iš darbo 16,30val. Tačiau paryčiais jis nubėga į vonią kur palutė patiesta ar virtuvę ir padaro balą ir didelį reikalą ir jį dar bando valgyti, dėl to man tenka miegoti pusiau prabudus ir bėgti paryčiais tikrinti ar ką pridarė, kad spėčiau sutvarkyti kol nesuvalgė. Kol būname darbe jis gali pridaryti tų pačių reikalų, o gali ir nepridaryti, kaip jam šauna į galvą. Bet kantrybė trūksta, kai jis vidury dienos pakelia koją ir apšlapina lyginimo lentos koją, kol lyginu skalbinius. Smarvė nuo jo šlapimo jau įsiėdė į laminato plyšius ir vonios plytelių tarpus, nes patiesiame jam palutę, o jis nesivargina ant jos net pataikyti kartais, tik priekines letenas pastato ir gana. Barame jį balsu, kai pridaro ne ant palutės, būna ir su šlepete per pūkuotą užpakalį suduodame nestipriai, bet jis tik bėga slėptis, o kai valau balas – jam viskas atrodo toliau kaip žaidimas. Ką darome ne taip?

 • Reksas

  Nelaikykit namie paluciu! Suniukas turi buti vedamas kuo dazniau i lauka. Kol bus palutes, tol jam bus sudaroma galimybe gamtinius reikalus atlikti namie.

 • Silvija

  Turiu 5men bigliuka,ir noriu suzinoti ar ne per anksti yra tiketis kad jis islaikys slapima per nakti? Gyvename nuosavame name i kiema iseina daznai,prasos i kiema duris braizo kai nori rimtam reikalui,o kai nori sisioti nueina prie duru ir sedi laukia atidarys kasnors ar ne,jeigu niekas nepastebi kad jis lauke prie duru tada jis nueina ir toliau zaidzia arba atsigula i savo guoli. As jau beveik 3 savaites miegu ne savo lovoj salia draugo,o apacioj su suneliu vienam kambari kad pajutus kaip jis prasosi i lauka galeciau ji isleisti,nes virsuj buvo per viena nakti ir prisisiojes ir prikakojas 2 kartus.As gana velai einu miegoti apie 12:00 nakties ir isleidziu i lauka paskutini karta tokiu metu,o draugas keliasi i darba 6:00 ryto,siulo jam i lauka bet jis nenori eiti. Kada galimka tiketis kad jis iskes visa nakti nesislapines?

 • Di

  Pakeiskit maitinimo grafika, neduokit valgyti po 20 val, dazniausiai suo pavalgo ir po to daug geria valdens, turetu susitvarkyt mano nuo 5 men nakty nesiprase

 • http://www.reksas.lt/suns-pripratinimas-atlikti-gamtinius-reikalus-lauke/ Akvilina

  Ką daryti mano šuniukui(Jorkšyro terjerui) 2 mėnesiai(berniukas). Vakar buvo pirmą kartą lauke. Kaip jį išmokyti vaikščioti, nes jis bijo, atsisėdą ant asfalto ir dreba.O namuose žaidžia,bėgioja…..

 • Reksas

  Akvilina, daugiau vaikščiokite su šuniuku į lauką.

 • Cola

  Sveiki. Cola 5 men prieglaudos kalyte. Nemoka niekaip reikalu daryti lauke. Laiko daznai vedzioti nera kada. Lauke isejus laksto, kad ir valanda, bet ne reikalai galvoje. Pareina namo ir tada bega ant palutes. Kaip jai padeti?

 • Reksas

  Sveiki, raskite jai laiko, nes kitaip beda nesusitvarkys. Reik daznai vedziot i lauka.

 • Johne226

  I think you have observed some very interesting details , appreciate it for the post. ffgbeefbbebd

 • Ieva

  Sveiki, auginam 7 mėn, ilgaplaukio takso kalytę Karamelę,
  pas ji dar tik antrą mėnesi. Tačiau jau buvo apsipratusi ir visus reikaliukus atlikdavo tik lauke, tačiau pastaruoju metu pradėjo palikinėti “dovanėles” ant lovų,ir visiškai nesuprantam kodėl, nes tikrai vedžiojam(4 kartus per diena mažiausiai) ir atlieka viską lauke, bet grįžus namo, (ar palikus ja vieną), po kiek laiko randam tų “dovanėlių”. Net neįsivaizduojam kaip elgtis, prašau padėkit:)

 • Reksas

  Ieva,kreipkites kontaktuose nurodytu telefonu del konsultacijos.

 • http://www.reksas.lt/suns-pripratinimas-atlikti-gamtinius-reikalus-lauke/ Perla

  Sveiki, šiandien vežėme 2mėn. Šuniuką pas veterinarą, ten buvo didelis šuo, o mūsų šuniukui dar negalimas kontaktas su kitais šunimis, jo ir nebuvo, bet po to šuniuką paleido ant grindų, kur prieš tai sėdėjo tas šuo, ar čia nieko blogo?

 • Reksas

  Nieko blogo.

 • Judita

  Sveiki, norėčiau Jūsų patarimo. Ieškojau visokios informacijos ir pasimečiau…ryt į mano namus atkeliauja 7sav. prancūzų buldogas, jo atvykimui su draugu ruošiamės jau porą savaičių, skaitau įvairius straipsnius apie auklėjimą, priežiūrą, maitinimą ir pan…Kaip supratau, jaunus šuniukus reikia maitinti 4-5k per dieną nustatytu laiku. Kadangi abu dirbame nuo 8-17val, nusprendžiau pirmą mėnesį šuniuką neštis į ofisą (kabinete dirbame keliese, kolegos draugiškai sutiko). Perskaičiusi Jūsų patarimui nebežinau, ar verta įrengti palutes namuose ir ofise, jeigu aš noriu, kad šuniukas kieme reikalus atliktų…bet kai paaugs jis namuose bus vienas nuo 8-17val, tada jis neturės vietos, kur atlikti reikalus ir visur pridergs… Klausimų turiu kelis:
  1. Ar galima tokį jauną šuniuką 7sav. dar neturintį visų skiepų vesti į lauką? Bjau, kad neužsikrėstu kokiomis ligomis nuo kitų gyvūnų, kadangi mūsų kieme nuolat slampinėja visokie neaiškūs šunys, katės…
  2. Ar nebus šuniukui trauma, kai po mėnesio jį jau pratinsime būti namuose vieną ?

 • Reksas

  Judita, kuo anksčiau šuniuką pripratinsite būti viena, tuo bus mažiau rūpesčių. Neveskite jo ten, kur galimai vaikšto daug valkataujančių šunų ar kačių. Jei turite daugiau klausimų, kreipkitės kontaktuose nurodytu telefonu.

 • John

  Sakykite, o jei šuniukas, kuriam trys mėnesiai šlapinasi ant lovos kai aš nematau, gal jis tai iš išgasčio taip elgiasi, nes sudrausminu jį kai valgo nuo žemės ką nors? Ir lauke padaro tik kakutį, bet šlapintis nesišlapina, kaip jį pripratinti daryti lauke?

 • Reksas

  Veskite šuniuką dažniau į lauką ir skatinkite už teisingą elgesį. Turėkite kantrybės, augintinis labai jaunas.

 • Žaneta

  Sveiki :) laikome anglu baseta, jam dabar 1,5 metu, kastruotas. Kai jam buvo puse metu mums teko pakeisti gyvenamąją vieta. Anuose namuose jau lyg ir buvome susitare kad gamtinius reikalus atliksime lauke. Dabar kadangi yra galimybe, jis didžiąja dienos dalį praleidžia kieme ( kai nešalta ), žaidžia su panašaus amžiaus vilksune. Vakare ji parsivedame namo. Apie 10-11 ji isvedam su pavadeliu už kiemo ribu. Dažniausiai jis tik pasysioja, retai kada suraito kruvele. Taciau naktį, apie 3-4h jis namie dažniausiai padaro balute, o kartais ir kruvele. Bandėme bausti, baremes, bet tai nepadėjo. O galų gale juk ne visada ir prabundam naktį, kad pagauti ji nusikaltimo vietoje ( bet dažniausiai prabundam, nes kai jis vaiksto, labai garsiai barskina su nagais i grindis). Dabar jau nebebaudziam, tiesiog nebezinom ka daryt. Kai tik persikraustem namie pridarydavo labai retai, gal i kokias dvi savaites karta. Paskui tokiom bangom, tai yra dovanu tai nera. O pastaruoju metu kiekviena naktį po bala. Ir skirtingose vietose. Patarkit ka daryt, nes grindys kyla ir kantrybe senka :(

 • Reksas

  Zaneta, prasome skambinti kontaktuose nurodytu telefonu.

 • Petras

  Turiu suni prancuzu buldoga 1metu,diena neturim problemu reikalus atlikineja lauke,bet ryta visa laika ramdame dovaneliu nors is vakaro apie 23val.buna pabuvojus laukia ka daryti,kaip pripratinti suni nakti neatlikimeti jokiu reilaliuku?

 • Ema

  Taip pat turim jorkšyrą kuris jau beveik 1 metų. Tą patį darydavo. Tačiau atprato, ir pradėjom vedžioti jį į kitą pusę, ir ten atlikinėdavo. Tad manau gal kaip nors ir jūsų turėtų atprasti:)

 • jorkale

  ir as taip vargstu…

 • jorkale

  mazas dar pripras lauke nedrebeti, tik laikuj begant lauke lakstys, zaiss, o namuose atlikines gamtinius reikalus :D

 • Laima Mikstiene

  Sveiki gal kas gali patarti,auginam sibiro haskyte 4 menesiu,parsivezem 2men.,niekaip i lauka nenori ismokt eit,jau du menesius kaip kas pusvalandi vedu ir vistiek pridaro namie,kantrybe jau nebelaiko,puikiai supranta kai pridaro ausis tik nulenke ir bega sleptis,toks jausmas jog musama :( butu,pririsau kambaryje vienoje vietoje tai dabar isizeidusi net neziuri,gal kas patarima koki turit…

 • Gintarė

  Sveiki. Panasu, kad turiu problemą ir dangus šioj vietoj negiedrėja. Turime labradoro kalytę, prieš kelias dienas jai suėjo keturi mėnesiai. Šuo, matosi, protingas – labai imliai mokosi komandų, paklusnus, draugiškas ir t.t. – atrodytų nėra problemų. BET, manau, tokio amžiaus jau turėtų bent jau stengtis nebesituštinti namie, nes į kiemą keliauja net keturis kartus – vesti dar važiuoju ir per pietus, tai sąlygos tam sudarėm neblogas. Bet atrodo, užtrunku penkiolika minučių ilgiau – jau staigmena paruošta ir mane pasitinkant su uodega plakama per balą į visas puses. Ryte tas pats: vedama į kiemą pakankamai anksti, keliuosi po 6 valandos, kad tik pabudusį šunį išgabenčiau laukan. Tačiau mane pasitinka toks pat vaizdas – sugerta ir netgi ant palos nevisai pataikyta bala ir išmatų likučiai. TAIP – kas blogiausia, iš nuobodulio kalė pradėjo ėsti savo šudelius ir dėl to nei kiek nesijaučia blogai. Pakeitėm maitinimo režimą – dabar ėsti paskutinį kartą gauna valandą prieš vakarinį ėjimą, kad susivirškintų ir pakakotų lauke, kad nebūtų iš ko daryti naktį, ir kad nebūtų kuo užkandžiauti. Neveikia. Dieną laikau užtvertą medine tvora, kol dar daro ant grindų – gaila naujų namų parketo. Kai būnam namie, bando iškęsti, jau netgi matau ženklus, kada nori į lauką – tada pavyksta išvengti balų, o mums esant namuose nekakojo jau nuo dviejų mėnesių. tai suprantu, kad būdama viena, net nesivargina pakentėti. Sakysit, nuimti palas, gal supras, kad nebėra kur daryti – bet aš bijau, kad tokiu atveju tiesiog darys bet kur ant grindų. Galvojau, gal bandyti palikti neužtvertą, gal nebus taip liūdna ir gal savotiškai “nekerštaus” balom ir surytais kakais – bet jeigu tai nesuveiks ir dar, maža to, pradės baldus graužti? Turėjau tokių patirčių su šunim, kad net tapetus atkrapštę, įsikandę į dantis nuplėšdavo iki pat lubų arba iš nuobodulio iškrapštė/išgraužė savo galvos dydžio skylę sienoje – visa tai, aišku, susitvarkė, kai tie šunys paaugo, bet dabar negaliu tuo rizikuoti. Sako, kad išauga kakų valgymo fazę, bet kaip išauginti iš sisiojimo ant grindų palikus šunį vieną?

  Atsiprašau už ilgą įrašą, bet pamažu apima desperacija:)

 • Reksas

  Gintare, siūlome kreipkites kontaktuose nurodytu telefonu del konsultacijos!

 • Kas yra “Reksas” ?

  "Reksas" - tai ambicinga, veržli jaunų kinologijos specialistų komanda, plačiai besispecializuojanti įvairiose šunininkystės srityse: nuo šuns auklėjimo iki paruošimo parodoms.

  Mūsų specialistų patirtis siekia daugiau nei 15 metų, turime sukaupę didžiulį bagažą žinių ir praktinės patirties, kuriais noriai dalinamės. Mūsų vedami užsiėmimai tampa malonūs šeimininkams ir saugūs jų augintiniams, kadangi Išskirtinai dirbame tik su naujausia - teigiamos motyvacijos technika.

  "Reksas" - už harmoningus žmogaus ir šuns santykius !
 • Apie “Rekso” paslaugas

  Vedame šias treniruotes (grupėje ir individualiai): šunų socializavimas, dresūra, elgesio korekcija, ruošimas parodoms.

  Mūsų kvalifikuoti treneriai konsultuoja šunų auklėjimo, priežiūros, mitybos ir kitais klausimais.

  Rengiame seminarus šunų auklėjimo ir elgesio korekcijos klausimais.

  Susisiekite su mumis:
  Kaune: (8-687) 92 207
  Vilniuje: (8-610) 27 640

newspaper templates - theme rewards