positive-reinforcement-dog-training

Retriveris (šalt. www.dogtrainingclassroom.com)

Norime pasidžiaugti, jog “Rekso” mokykla gavo išskirtinę teisę išversti JAV kinologės Suzanne Clothier autorinius straipsnius. S. Clothier yra plataus profilio specialistė, jos darbų spektras apima nuo šunų (vokiečių aviganių) veisimo iki konsultacijų, ruošimo žmonių gelbėjimui, terapijos ir t.t. Suzanne skaito seminarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Japonijoje, Belgijoje ir Italijoje.

Skatinimo laiko tikslumas

Skatinimo laiko tikslumas yra ko gero aiškiausias aspektas bet kokioje skatinimo sistemoje. Kad jis būtų efektyvus, atlikus teisingą veiksmą šunį paskatinti reikia per 3 sekundes, kitu atveju Jūsų paskatinimą šuo gali suprasti neteisingai ir užfiksuoti visai kitą veiksmą nei jūs norėjote.

Nuo skatinimo laiko tikslumo priklauso Jūsų užsibrėžtų kriterijų įgyvendinimas. Kitaip sakant, kai mokote visai jauną šunytį, duokite jam 15-20 sekundžių informacijai apdoroti ir patenkinti jūsų prašymą. Vyresniam šuniui, ar šunyčiui, kuris turi daugiau patirties duokite 5-10 sekundžių, kurios turi būti sėkmingos.  Šie periodai yra sėkmės kriterijai. Jei šuo masto ilgiau nei anksčiau nuspręstas periodas, sugalvokite kitą veiksmą. Pavyzdžiui, pratęskite laiką, pakeiskite užduotį, padėkite jam naudodami maistą. Aiškiai nusistatykite kriterijus, pagal kuriuos šuo gaus aiškesnius nurodymus, kurie  padės pasiekti tai, ko norite arba bent jau tilpti į laiko rėmus.

Norint, kad šuns įgūdžiai gerėtų, reikia didinti kriterijus. Kai autorės šuo dar buvo jaunas, jis buvo mokomas atsisėsti arba atsigulti, prieš išleidimą į lauką. Pradžioje ji turėjo 30 sekundžiu veiksmui atlikti, tada durys buvo atidaromos. Palaipsniui kriterijai augo. Dabar šuniui 18 mėnesiu, jis turi 3 sekundės veiksmui atlikti. Jei nepavyksta, šeimininkė nieko nebesako, išeina ir kelias sekundės ignoruoja šunį, vėliau pratimą vėl kartoja.

Tikslus šuns skatinimas yra vienas iš svarbiausiu dalyku šuns mokymo procese. Pagalvokite, vairuojate automagistralėje ir yra du keliai, o Jūs nežinote, kurį pasirinksite ir klausiate draugo patarimo. Jei jis laiku pasakys atsakymą, Jūs nuvažiuosite teisingai, jei ne, ko gero darysite didelį lanką, kad grįžtumėte vėl į ta pačią vieta. Kad nekiltų nesusipratimų, stenkitės, kad jūsų šuo būtų giriamas itin tiksliai.

Kitą savaitę – trečioji straipsnio apie skatinimą dalis.

Autorė: Suzanne Clothier