Skaitytojas klausia:

Turiu vokiečių aviganio ir bokserio mišrūnę, jai pustrečių metų. Įsigijom ją maždaug 1,5 mėnesio iš Aleksoto turgaus, ji buvo labai baikšti, kai parvežėm , pirmą dieną po stalo pragulėjo, naktį pradėjo loti, kokius pusę metų bijojo antkaklio, nes kai paimdavom, ji priglusdavo prie žemės (galbūt ankstesni šeimininkai ją mušdami baudė, bet atrodė lyg normalūs žmonės), galų gale ir dabar šiek tiek bijo antkaklio, iš kart galvą nuleidžia. Praktiškai ji visko bijo, pamato kitą šunį, pasišiaušia, pradeda loti, kai būna palaida, pamato tolumoje žmogų, pasišiaušia ir link jo bėgdama loja, ir po to grįžta pas mane. Labai bijo kai erkes traukiu su pincetu, bijo net kai tepu vaistus nuo erkių. Bijo mašina važiuoti, bijo gatve eiti, bijo toliau mišku eiti. Kai koks kaimynas nori ją paglostyti, ji priglunda prie žemės, lyg nuolaidžiauja. Bijo mašina važiuoti, kai tenka pas veterinarą skiepų daryti. Žodžiu, baimė didelė, iš baimės turbūt ir agresyvoka šiek tiek. Nors šiaip miške labai aktyvi ir judri. Turi kelis šunis, su kuriais gerai sutaria, tačiau vėl, jei ateina nepažįstamas šuo – arba jį aploja skardžiai, arba priglunda prie žemės nuolankiai.

Bandžiau namie ją dresuoti, bijo dresavimo, iš kart po kėdėm slepiasi, bandžiau duoti kąsnelius, šaukti pas save, bet rezultatai prasti. Lauke dresavimas galbūt vyksta geriau, tačiau ir tai nelabai, lauke nelabai ir klauso.

Gal galit duoti praktinių patarimų, kaip ją mokyti, padrąsinti?

“Reksas” atsako:

Pirmiausia, šiam baimės ar agresijos atvejui, kaip ir kiekvienam kitam, būtina sužinoti baimės priežastį. Technika be priežasties žinojimo ir suvokimo yra niekas. Pvz., yra 100 būdų, kaip išmokyti šunį atsisėsti, tačiau gal tik vienas iš jų bus tinkamas Jums.

Šuo prieglaudoje be priežasties neatsiduria. Paprastai žmonės, norėdami atiduoti šunį, randa, kur atiduoti ir be prieglaudos, o jei jau šuo atsiduria prieglaudoje, dažniausiai būną „užgyvenęs“ skaudžią istoriją. Ir jei šioje situacijoje gyvena metų metus, patiria daug kančių.

Pakalbėkime apie baimę ir stresą. Panašu, jog Jūsų šuo patiria chroninį stresą. Greičiausiai, šuns nervų sistema silpna. Tokiems šunims pirmiausia rekomenduojamas masažas, su jais būtinas ramus, atpalaiduojantis elgesys, relaksaciniai pratimai, kartais panaudojami ir medikamentai. Gali būti ir susirgimas, pasikonsultuočiau su veterinarais. Norvegė kinologijos srities mokslininkė Turid Rugaas liepia nepamiršti, jog padidintas šuns jautrumas – tai smegenų funkcijos sutrikimas. Ir į jį reikia žvelgti rimtai.

Šunį drąsinčiau dirbdamas su klikeriu ir skatindamas maistu ar žaislu. Pagrindiniai baimę silpninantys faktoriai – Jūsų darbo nuoseklumas, kantrybė ir šuns motyvacija.

Pradžiai apsišviesti apie klikerį:

1. https://www.reksas.lt/canis-klikerio-pamokos-1-kaip-surasti-tinkama-paskatinima

2. https://www.reksas.lt/%e2%80%9ecanis%e2%80%9c-klikerio-pamokos-2-klikerio-%e2%80%9epakrovimas%e2%80%9c

Jei ateityje norėsite rimtesnių skaitinių, paskaitykite šią knygą:

http://www.amazon.com/Click-Calm-Healing-Aggressive-Clicker/dp/1890948209

Ko turi mokytis Jūsų šuo ? Jūsų šuniui daugumos komandų visiškai nereikia, jam reikalingas individualus darbas pagal specialią jam sukurtą programą, skatinantis entuziazmą, norą pažinti, domėtis, mąstyti ir pramušti visus streso blokus (apie ką yra kalba dirbant klikeriu), o ne paklusnumo skatinimas. Nors viso to pasekoje pagerėja ir šuns paklusnumas. Paprastai padirbėjus klikeriu rezultatas būna pasiekiamas, tačiau dirbti teks tikrai nemažai. Jei nenorite nuleisti rankų, linkime sėkmės !