D. Richardson ir jos šeima, nuotr. iš www.frontierrots.com

D. Richardson ir jos šeima, nuotr. iš www.frontierrots.com

Šiandien spausdiname JAV trenerės ir veisėjos Dianos Richardson (Diane Richardson) straipsnio vertimą į lietuvių kalbą aktualia tema – kaip užauginti rotveilerio šuniuką – šeimos draugą. Džiaugiamės šiam darbui gavę autorės sutikimą. Tema mums pasirodė įdomi, nes rotveileris – šuo – ne kiekvienam. Jis reikalauja kruopščiai ir nuosekliai besielgiančio šeimininko. Kaip, ko ir kada mokomas šios veislės šuo – sužinosite perskaitę visą straipsnį.

Jūs pasirinkote tikslą išugdyti mažą juodos ir rusvos kailiuko spalvos gumulėlį patikimu šeimos draugu. Skamba įtikinamai! Vis dėlto tai tik mažylis, kurį kažkas turi išugdyti …Tai nėra taip paprasta.

Aš esu Diane Richardson, nuo 1985 m. nuolat turiu ne mažiau kaip vieną Rotveilerį. Taip pat nuo 1989 m. aš mokau šeimas kaip tinkamai dresuoti šunis, o nuo 2005 m. vykdau šunų paklusnumo (Rally Obedience) varžybų mokymus. Iš pradžių aš iki 1989 m. pabaigos dirbau, o vėliau vadovavau šunų veislynams ir globos įstaigoms. Per tą laikotarpį man teko bendrauti ir dirbti su daugybe šeimų, ir jų auginamais šunimis!

Nepaneigiama tiesa – išugdyti šuniuką GERU šeimos šunimi NĖRA taip paprasta, kaip atrodo. Remdamasi SAVO patirtimi fiksuoju 3 pagrindines šeimininkų nepasitenkinimo priežastis: nemaloni, blogų manierų elgsena, polinkis graužimui, namų darkymui ir kandžiojimuisi/grobio saugojimui.

Sėkmingas šuniukų ugdymas panašus į vaikų auklėjimą, Jūs privalote sudaryti aiškų tvarkaraštį, vykdyti protines IR fizines treniruotes (ir žaidimus!), išnaudoti palankias mokymo progas ir tikėjimą palankiais elgsenos pokyčiais bei pastoviai tai skatinti. Nesikišimo, karingo stiliaus arba blogos mamos / atlaidaus tėvo metodika visiškai netinkama šuniukams IR vaikams.

Idealu: Jūs turite įvertinti veislę, kiek šios veislės atstovas atitiks Jūsų šeimos gyvenimo būdui, išanalizuoti galimas sveikatos problemas, sveikatos priežiūros priemones ir tinkamą pašarų parinkimą, kadangi tai išskirtinai priklauso nuo veislės, surasti veterinarą, kuriam realiai PATINKA ši veislė, o taip pat parinkti Jūsų pasitikėjimą pelnantį dresiravimo centrą (ir apžiūrėti tai pavirtinančias sekcijas).

Be to įsigyti Rotveilerių veislės šuniuką reiktų iš patikimo veislyno, kuriame užtikrinamas labai kruopštus tinkamos gyvūnų poros parinkimas būsimam palikuoniui, jų sveikatos įvertinimas, kilmė ir temperamentas, o taip pat šuniukų ugdymas ir socializacija bei pagalba po pardavimo.

Aukščiau nurodytų punktų įvykdymas padidina Jūsų galimybes sėkmingai išugdyti šuniukus patikimais šeimos draugais.

Prieš parsinešant šunelį į namus, būtina tinkamai įvertinti plotus, kur gyvens šunelis. Tai reiškia, kad grindų paviršius turi būtų saugus (nepavojinga šliaužti visomis keturiomis ir kartu suteikiant šuniukui galimybes kuo daugiau susipažinti su kambariu!). Kiek tik įmanoma būtina apsaugoti, kad šuo nepasiektų elektros kabelių, pakelti aukštyn arba iškelti už kambario ribų lūžtančius ir kramtomus daiktus, būtina įsigyti aptvarą (arba aptvarus) ir atitinkamus priedus, jį paruošti (atminkite, kad laikant šuniuką aptvare ten neturi būti jokių antkaklių, kad nedusintų. gali būti suterštas paklotas, todėl jis turi būti lengvai valomas ir nepavojingas šuniukui jį kramtant). Šeimoje nuspręsti, kurios patalpos bus šuniukui visiškai neprieinamos. Ar šuo neturėtų pasiekti baldų ? Kurie plotai atiteks aptvarui? Taip pat įvertinkite kitų pavojų galimybes. Aiškiai susitarkite šeimoje kokia elgsena galima ir kokia negalima šuniukui IR vaikams.

Apie Rotveilerius ir vaikus – antroje straipsnio dalyje kitą savaitę.

Autorė: Diane Richardson, www.frontierrots.com

Komentarai

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.