Spausdiname JAV trenerės ir rotveilerių veisėjos Dianos Richardson (Diane Richardson) straipsnio vertimą į lietuvių kalbą aktualia tema – kaip užauginti rotveilerio šuniuką – šeimos draugą. Džiaugiamės šiam darbui gavę autorės sutikimą. Šioje – paskutinėje – straipsnio dalyje sužinosime keletą patarimų, kaip reikėtų ugdyti jauno šuns socialumo įgūdžius ir išmokyti pasitikėti kitais žmonėmis bei šunimis.
Socializacija yra labai svarbus faktorius, jei įsigyjate Rotveilerį, ypač Rotveilerį – kompanijoną. Viena iš mokymo idėjų yra ta, kad Jūsų naujasis šuniukas per pirmąsias 100 dienų turi sutikti 100 žmonių. Tarp šių žmonių turi būti jauni, pagyvenę, stambūs, liekni, barzdoti, praplikę, skrybėlėti, su akiniais nuo Saulės, uniformuoti, skirtingos odos spalvos ir kt. Nors tai atrodo sudėtinga, ypač jei Jūs stengiatės apsaugoti savo šuniuką nuo bakterijų, vis dėlto tai yra patikimiau nei Jūs įsivaizduojate. Kol šuniukas dar mažas Jūs galite jį nešioti tose vietose, kuriose nenorėtumėte leisti jam vaikščioti, pvz. parkuose (šunų parkai nėra geras sprendimas, net ir paaugusiems šuniukams), aplink prekybos centrus, automobilių stovėjimo aikšteles, parduotuvėse, į kurias įleidžiama su šuniukais ir kt.) Jūs taip pat galite pasi-imti šuniuką eidami pas draugus, kaimynus ir giminaičius (tačiau venkite renginių, tokių, kaip beisbolo varžybos, mugės ir kt.). Vykdydami socializaciją neišgąsdinkite, nepervarginkite ir neperkaitinkite savo jauno šuniuko, supažindinkite šuniuką su įvairių profesijų ir įvairiai apsi-rengusiais žmonėmis. Nenutraukite socializacijos net ir šuniukui paaugus, nes priešingu atveju visas Jūsų darbas nueis perniek!
Mokykite savo šuniuką gerų manierų ir paklusnumo. Tam prireiks nuvesti šuniuką į mokyklą. Suprantama ne tuoj pat, kai šuniukas dar visai mažas, bet NEMAŽIAU kaip dviem mokymo ciklams prieš pirmuosius jo amžiaus metus ir vienam arba dviem papildomiems ciklams tarp pirmųjų ir antrųjų metų. Tokia kurso apimtis dresavimo mokykloje yra minimali ir visada geriau ilgesnė. Kaimynai matydami Jūsų triūsą su šuniuku ir kiti žmonės matydami gerų manierų šunį nebus linkę reikšti kokius nors priekaištus, suprantama, tinkamai dresuotas šuo paprastai nesukelia problemų!
Niekada nepalikite šuns lauke, išvykdami iš namų arba nors būdami namuose, kai negalite jo prižiūrėti. Nuobodulys gali sukelti šuniukui norą rausti žemę, ėsti netinkamus daiktus arba loti, tokiu būdu bus padaryta žala mokymo procesui ir santykiams su kaimynais!
Ar Jūsų šuo TURI žaisti su kitais šunimis? Tai nėra gyvybiškai būtina, bet tai padės jam įgauti „gerus šunų kalbos įgūdžius“. Tai nereiškia, kad šuniukas privalo eiti kasdieniam susitikimui su kitais šunimis, žaisti žaidimus su svetimais šunimis arba eiti į šunų parką. Šuniukas NEPRIVALO augti mylėdamas visus kitus šunis, BET jis privalo žinoti kaip naudotis sava kalba ir nebūti pavojingu kitiems šunims, kuriuos sutinkate išėję pasivaikščioti į viešumą. Jei turite draugų, šeimos ar dresūros draugų, turinčių sveikus, be parazitų šunis, pradžiuginkite savo šuniuką leisdami su jais pažaisti. Kol šuniukui niekas negresia ir kol jo negasdina kitas šuo, žaidime tinka viskas- tiek lipimas ant viršaus, tiek ramus bendravimas. JOKIU būdu neleiskite savo šuniuko prie agresyvių arba grubių šunų, tai jo nieko neišmokys, o tik sužalos!
Ar šuniukas privalo būti kartu su kompanija? Jei pas Jus susirinko daugiau svečių tai – gera proga trumpai treniruotei. Vis dėlto reikia būti atsargiems, kadangi gali būti svečių, kuriems nepatiks Jūsų elgesys. Taip pat kai kurie svečiai gali vengti šuniuko, elgtis su juo netinkamai, o tai Jūsų auklėtinį paveiks blogai. Priimant suaugusius svečius, kai Jūs stebite priėmimą, gerai būtų išleisti šuniuką į lauką bent jau daliai laiko, kol žmonės renkasi. Svečiuojantis vaikams geriausia leisti pasisveikinti su šunimi, o paskui perkelti šuniuką į aptvarą kitame kambaryje, kad vaikai galėtų bendrauti ir žaisti netrikdydami šuniuko ir nedemonstruodami jam blogų manierų.
Kaip mokytis suprasti šuniuko kalbą? Ką iš tikrųjų šuniukas Jums sako? Visą laiką tyrinėkite savo šuniuką. Būsite nustebinti kaip greitai suvoksite, ką reiškia jo lengvas stumtelėjimas galva arba inkštimas einant koridoriumi. Geriausia, jei Jūs rastumėte patyrusį šunų dresuotoją, galintį padėti suprasti jautrius ir labiau subtilius ženklus (ar mano šuniukas tampa agresyviu? Jaučiasi nesaugus? Ar labai išgąsdintas?), Jūsų mokymasis taps žymiai spartesnis!
Kadangi tai buvo tik trumpa apžvalga ir JOKIU būdu nepilna, aš tikiuosi, kad tai bent jau suteikė Jums idėjų ir kryptį savo šeimos draugo Rotveilerio ugdymui!
Autorė: Diane Richardson