vyriskis-ir-buldogasAr Jūs geras šuns šeimininkas? Užduokite šį klausimą draugams ir paklausykite atsakymų. Užduokite ir kitą klausimą: ar Jūsų šuo protingas? Ir čia pasipila stebuklingos pasakos: „mano labradoras nemėgsta kitų šunų, bet jis protingas ir nuo jų ginasi“, „brolio vokiečių aviganis labiausiai iš šeimos myli tėvą, todėl kitų prie jo net neprileidžia ir tik tėvas gali jam atnešti maistą“, „mano šuo vienas neėda, kad pradėtų ėsti, turi susirinkti visa šeima“ ar panašios. Mielieji, apie ką kalbame: apie šunį, turintį šeimininką, ar apie savarankišką žmogų – gyvūną?

Šuns sužmoginimas – tai dažniausia priežastis, dėl kurios šuns elgesys kinta neigiama linkme. Šunį sužmoginate neišmanydami gyvūno psichologijos, nesidomėdami, kaip auklėti gyvūną, arba dėl dažniausios priežasties – įsitikinimo, jog viską apie tai jau žinote. Dėl šios priežasties, Jūs rašote ir skambinate mums, konsultuojatės įvairiausiais šuns elgesio klausimais. Deja, ne visiems šunims, ilgesnį laiką turintiems problemų, galima padėti. Išeitis yra: Jums – iš anksto mokytis, mums – rašyti straipsnius ir tikėti savo mokymu.

Tad nedelsdami pateikiame keletą dažnai šeimininkų klaidingų interpretacijų apie šunis.

Šuns elgesys laikui bėgant nekinta
Net dresūros užsiėmime, net iš šeimininkų, ilgiau laiko užsiimančių su šunimis, girdime: „mano šuniuko elgesys mane jau siutina, nieko negaliu padaryti“. Negatyvios mintys atneša negatyvų rezultatų. TAIP, Jūs negalite, kol taip mąstote. Bet tiesa yra ta, jog galėtumėte padaryti ir labai daug, jeigu: pravertumėte akis, skaitytumėte literatūrą ir daugiau domėtumėtės. Kažkodėl išmokstate naudotis kasdieniais įrankiais buityje, o ar šuniui, gyvai būtybei, su kuria kasdien bendraujate, to dėmesio nereikia?

Jei šuns elgesio neformuosite Jūs, jį suformuos aplinka. Elgesys tikrai keisis, tik ne pas kiekvieną individą vienodai greitai. Jei šuo turi polinkį loti Jus pasitikdamas, šis polinkis greičiau stiprės šuniui cholerikui, o kad pastebėtumėte flegmatiko elgesio pasikeitimus, galbūt užtruksite keletą savaičių.

Jei jau pažadinau smalsumą ir klausimą – „kaip ten su tuo elgesiu“, apsilankykite klikerio užsiėmimuose ir stebėkite, kaip kinta šuns elgesys. Per 10 min. galite išmokyti šunį liesti Jūsų ranką ar bet kokį daiktą. Ar dar manote, kad kitų dalykų šuo išmoktų sunkiau ? Pripažinkime, kad būna sudėtingų situacijų ir pratimų, pvz., kai kurioms veislėms – aporto atnešimas, užtrunkančių ilgiau, tačiau nesudėtingą veiksmą šuo išmoksta greitai. Ir kasdien kartodami veiksmą užtvirtinam žodine komanda.

Maistą šuniui turi duoti tik vienas šeimos narys
TAIP. Bet tik tuo atveju, kai šeimoje vienas šeimos narys. Jei yra kitaip, turite stengtis, kad šuo, ypač stipresnių veislių, sargaujantis, gautų maisto iš visų šeimos narių. Idealiausia, kad šuo būtų maitinamas iš rankų: kai maitinate, šuo būna alkanas, o kai šuo alkanas, mokosi noriai ir greitai. Tad šuns šėrimą privalote išnaudoti paversdami šuns mokymo laiku.

Šuns negalima leisti glostyti kitiems žmonėms
TAIP. Bet tik tuo atveju, jei šuo atlieka sargo vaidmenį ir esate užtikrintas, kad galite kontroliuoti šią agresiją. Jei jos negalite nutraukti, tai turite nevaldomą situaciją ir ji gali bet kada tapti pavojinga. Šiuo atveju Jūsų ir šuns santykiai nėra idealūs.

Jei bijote, jog šunį pavogs, geriau užregistruokite jį gyvūnų registre, įveskite į kūną mikroschemą, pagal kurią galėtumėte atskirti šunį ir nepamirškite užrakinti savo kiemo vartelių. Bet pasivaikščiodami už kiemo ribų skatinkite, kad praeiviai jį glostytų.

Jei bijote, jog Jus su šunimi pavogs pasivaikščiojimo metu, samdykitės saugos tarnybą.

Šuo mėgsta ėsti, kai visi šeimos nariai žiūri į jį
Tegul mėgsta, tačiau Jūs neprivalote to daryti.

Šuo išsilaksto kieme ir nereikia pasivaikščiojimo kartu
TAIP. Bet tik tuo atveju, jei į jį įdėtume reaktyvinį variklį. Kadangi šuo yra gyvūnas, iš variklio įdėjimo naudos neturėtume. Šuns lakstymas kieme yra naudingas, tačiau jis neatstoja pasivaikščiojimo su šeimininku. Šuniui reikia žaidimų, dūkimo tiek pat kiek ir pasivaikščiojimo kartu su šeimininku. Kaip ir viskas pasaulyje, pasivaikščiojimas turi būti subalansuotas: didžiąją dalį laiko einate kartu, maršruto pabaigoje šuo apdovanojimas laisvu lakstymu.

Galite organizuoti dviejų tipų pasivaikščiojimus: anksčiau minėto ir tiesiog pasilakstymo, pramoginio pasilakstymo. Tai ypač tinka šunims, mėgstantiems nešioti daiktus, turintiems stiprius grobio instinktus.

Šuo supranta, ką aš pasakau
Jei tai būtų tiesa, Jūs galėtumėte ne tik kalbėti su šunimi, bet ir derėtis dėl gražaus elgesio. Koreguodami šuns elgesį šeimininkai nesidera: skatina ramų ir ignoruoja įkyrų, įtemptą elgesį. Šunys nesupranta žodžių prasmės, jie supranta asociacijas, susietas su Jūsų žodžiais, todėl ištarus vieną žodį šuo vizgina uodegą, ištarus kitą – suglaudžia ausis ir nuleidžia uodegą.

Šunys bendrauja kūno kalba, todėl su kitais šunimis „plūsdamiesi“ ne loja, o šokinėja vienas ant kito, linksmai vartydamiesi, valdingai lipdami ant hierarchijoje žemiau esančių šunų ir nusileisdami aukščiausiems šunims. Kai žmonės tai pastebėjo, sukūrė daugybę dresūros sistemų. Paprasčiausia ir maloniausia jų – pozityvios motyvacijos, kurios principais ir dirba dresūros mokykla „Reksas“. Todėl ir mokydami pirmiausia mokome šunis ne komandų, o žmogaus kūno kalbos.

„Bet palaukite, palaukite, o kodėl tada, kai pasakau – geras – šuo apsidžiaugia?“ Na ir suktus klausimus užduodate… Jei šuo nekurčias, jis girdi Jūsų žodžius ir jaučia Jūsų skleidžiamą energiją. Kai kurie žodžiai būna susieti su teigiamomis emocijomis, pagyrimais, glostymu („geras“, „šaunuolis“, „taip“), kai kurie su barimu, nepasitenkinimu („ne“, „negalima“, „fu“). Pasitelkdami Jūsų kūno kalbą – gestus – ir išskiriamą energiją (teigiamą ar neigiamą) šunys reaguoja. Ir ko gi jiems to nedaryti, jei Jūs taip kalbate kiekvieną dieną?

Nors ir būdamas šeimos nariu, šuo nėra žmogus. Vien meilė jį paikina, vien disciplina riboja jo protinį vystimąsį. Pasitelkdami meilę, discipliną ir kantrybę galite sukurti šuns ištikimybės formulę, tačiau nepamirškite, jog reikės darbo tai formulei išlaikyti.

Nuotraukos šaltinis: http://www.flickr.com/photos/marissapixiedust