Pamokos tikslas: surasti paskatinimą, už kurį dirbs Jūsų šuo.
Skanėstai
Visi šunys ėda (jei neėstų, numirtų). Skanėstai yra universali paskatinimo priemonė, juos galima naudoti daugumai šunų, nors vieni šunys iš prigimties gali mažiau domėtis maistu nei kiti. Skanėstais skatinamas šuo greitai išmoksta atlikti komandą, kas yra svarbu ankstyvajame mokymo etape.
Štai keli patarimai skatinant skanėstais:
– mokydami naudokite žymiai skanesnius (vertingesnius) skanėstus už maistą, kurį šuo gauna pietums;
– skanėstas turi būti ne per mažas, kad šuo nepajaustų malonumo ėsdamas ir ne per didelis, kad neužspringtų;
– skanėstai turi būti minkštos ir sultingos konsistencijos, kad nesunkiai nuslystų stemple. Jei šuo ilgai kramtys Jūsų duotą skanėstą, sugaišite daug laiko;
– kuo daugiau aplinkui trukdžių – tuo skanesnių, aukštesnės vertės skanėstų šuo turi gauti. Kambary Jums gali pakakti ir duonos gabaliuko, o lauke pamatęs kitus šunis Jūsų augintinis greičiausiai į duoną nė nepažiūrės;
– turėkite 4 – 5 rūšių skanėstų. Taip šuniui maistas nepabos, bus netikėtas;
– jei treniruodami naudojate daug skanėstų, sumažinkite šuns pietų racioną, kad nenutuktų;
– nėra nieko blogo, jei mokote šunį duodami ėsti įprastą maisto porciją maitinimo metu (ryte ar vakare);
– negadinkite šuns apetito: nepalikite pilno maisto dubens, jei šuo nesuėdė. Jei šuo nenori ėsti, nepridėkite nieko papildomo. Retkarčiais šunys gali neėsti ištisą dieną, nesiūlykite jiems maisto per prievartą. Suaugusio šuns organizmas yra prisitaikęs atlaikyti neėdus iki savaitės laiko.
Nepamirškite, jog skanėstus šuo gali gauti įvairiais būdais: iš Jūsų rankų, ieškodamas žolėje ar iš maitinimo dubenėlio.
Žaidimai
Daugybė šunų mėgsta tampyti virvę, persekioti žaislą ar vytis lekiantį teniso kamuoliuką. Jei turite tokį šunį, Jums kiek įmanoma daugiau reikėtų naudoti žaidimus kaip paskatinimą. Žaidimas gali labai maloniai nustebinti šunį ir stipriai motyvuoti, netikėtai panaudotas vietoje pagyrimo skanėstu.
Jei šuo nemėgsta žaisti, nepasiduokite, o išmokykite jį žaisti. Pradėti mokyti vertėtų atskirai nuo kitų šunų, žmonių, pažįstamoje aplinkoje. Šuniui patinkantis žaidimas palaipsniui tampa skatinančiu.
Geriausių rezultatų pasieksite, jei žaisti mokinsite mažą šuniuką. Suaugęs šuo mokydamasis gali užtrukti ilgiau.
Jei turite šunį, kuriam patinka skanėstai, skanėstų duokite tik po žaidimo. Pažaiskite su kamuoliuku ar virte ir tik, kai šuo pažaidęs atiduoda žaislą, duokite jam kąsnį.
Galima išmokyti šunį žaisti su savo pavadžiu, ne tik su įprastu šuns žaislu. Taip paskatinimo priemonė visada liks Jūsų rankose.
Dauguma žmonių bijo, jog žaidžiantis šuo pradės stresuoti, atsiras įtampa. Ši baimė perdėta. Tiesiog įsitikinkite, jog Jūsų žaidimas turi aiškias taisykles: nustatytą pradžią, pabaigą, šuo nekanda ir nešokinėja ant Jūsų. Taip pat išmokinkite šunį noriai ateiti ir atnešti žaislą (pabaigoje paskatindami maistu).
Kitos paskatinimo priemonės
Prisiminkite, jog yra ir kitų paskatinimo priemonių. Praktiškai viską, ko šuo nori, galite naudoti kaip paskatinimą. Jei šuo nori bėgti apsiuostyti pas kitą šunį, prieš paleisdami turėtumėte išreikalauti jo atsisėdimo ir pažiūrėti Jums į akis. Manau, jog sugalvosite daugiau pavyzdžių.
Namų darbai
Suraskite bent 4 mėgiamiausius paskatinimus šuniui ir atlikite bandymą: surūšiuokite juos pagal tai, kaip patiko šuniui (nuo labiausiai iki mažiausiai patikusio).
Pabandykite bent trejetą šuns žaislų ir nustatykite, ar šuo su jais mėgsta žaisti.
Išvardinkite tris aplinkos paskatinimus, kuriuos šuo mėgsta, bet kurie nėra materialūs: vaikščiojimas, šokinėjimas, bėgimas ar pan.
Tiek pamokų šiandienai.
Apie pamokų autorius:
Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.
Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.
Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.
Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.
Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.