Jūsų šuo – abejingas taisyklėms, o drausmė – didžiausias jo priešas?
Ką gi… paklusnumą reikia užsitarnauti! Pasitikrinkite, ar nedarote 7 dažniausių šunų augintojų klaidų, trukdančių suvaldyti šunelį:
- NEPASTOVUMAS: siekiant formuoti teigiamus šuns įpročius, svarbu įsipareigoti sugalvotam planui ir veikti nuosekliai. Jei norite, kad šuo negulėtų ant sofos, neleiskite jam ant jos lipti. Jei nenorite, kad šuo šokinėtų ant Jūsų svečių, užkirskite tam kelią. Neklaidinkite šuns ir taisykles nuolatos taikykite praktikoje.
- LEPINIMAS: jei Jūsų šuo ir taip gauna viską, ko tik užsimano, nesitikėkite, kad pavyks jį paskatinti treniruotis. Norint teigiamai motyvuoti šunį, svarbu valdyti jo resursus (skanėstus, maistą, žaislus) ir viską, kas jį domina. Šuo turi suprasti, kad gero turi nusipelnyti.
- NETINKAMA VIETA: blogiausia vieta pradėti mokyti šunį yra ta, kurioje pilna dirgiklių. Kad šuo klausytų triukšmingoje erdvėje, namuose jis turėtų paklusti ir vykdyti komandas 95% atvejų. Jei šuo namuose ignoruoja „sedėt“ ar „gulėt“ komandas, tikimybė, kad jis paklus kai aplink vyksta kažkas įdomaus – sumažėja iki 3%. Dresuojant šunį, svarbu palaipsniui įvedinėti dirgiklius: pradėkite ramioje, šuniui pažįstamoje aplinkoje; kai šuo puikiai atliks jam duotas komandas, išeikite į kiemą, vėliau – į parkus, miestus, ir dirbkite ten. Verta pabrėžti, jog savo augintiniui turite būti įdomesnis nei bet koks aplinkos dirgiklis. Tai priklauso nuo to, ar nedarote sekančios klaidos.
- NETINKAMI PASKATINIMAI: daržovės, trapučiai, sausainiai ar paprasčiausias šunų ėdalas motyvuoja tik išalkusį šunį. Įprasto šuns toks maistas nesužavės, – juk šie skanėstai pernelyg ilgai kramtosi. Jūsų paskatinimas turi šunį vilioti labiau, nei bet kas kitas.
- AGRESYVUMAS: susierzinimas, šaukimas, fizinės bausmės – neigiamai veikia Jūsų augintinį. Agresyvus elgesys gali visiškai demotyvuoti šunį, ir jis nebegalės įvykdyti net paprasčiausių užduočių. Reguliariai engiami šunys tampa apatiški, užsidarę savyje, nebendraujantys, liūdni. Pasitaiko, jog provokuojamas šuo galiausiai užpuola ir patį šeimininką. Atkreipkite dėmesį: jei dresūros metu pyktį išreikšite žodžiu ar veiksmu, šuo nebegalės paklusniai dirbti. Jei praradote savitvardą, pasidarykite sau ir savo augintiniui pertraukėlę, dresūrą tęskite kai nurimsite, arba kitą dieną. Svarbiausia, neužbaikite užsiėmimo barimu ar šuns nubaudimu. Duokite augintiniui lengvesnę ar žinomą komandą, kad treniruotė baigtųsi sėkmingai ir pozityviai.
- LŪKESČIAI BE PASTANGŲ: šuo negimė žinodamas visų taisyklių ar šeimininko lūkesčių. Jei norite svajonių šuns – turite investuoti daug pastangų. Šunis reikia aprūpinti atsižvelgiant į jų poreikius, duoti jiems protinės stimuliacijos bei pramogų. Pažinkite šuns psichologiją – tai palengvins jo auklėjimą:
- Šunų jaunikliai kandžioja vienas kitą, kad išsiaiškintų, kuris iš jų stipriausias.
- Šunys drasko įvairius daiktus, nes tai juos pralinksmina.
- Šunys tuštinasi namuose, jei nesupranta, kodėl to negalima daryti.
- LAIKO STOKA: geri šeimininkai šuns auginimui skiria daug laiko. Jei per mažai būsite kartu su augintiniu, nesukursite gero tarpusavio ryšio. Dėl šios priežasties šuo nenorės su Jumis dirbti, jam nerūpės nei Jūsų norai, nei jausmai. Šuo turi jaustis svarbesniu už socialinius tinklus ar TV laidą. Jei šuo Jums nėra prioritetas, susimąstykite, ar Jums tikrai jo reikia?