Pamokos tikslas: „pakrauti“ klikerį

suo-ir-klikerisKlikeris yra vadinamas sąlyginiu skatintoju. Tai reiškia, jog jis informuoja šunį, kad tuoj atsiras tikrasis paskatinimas (pvz., žaislas ar maistas).

Klikerio privalumas – galime nustatyti tikslų šuns veiksmo atlikimo momentą ir jį skatinti. Jei mes paspaudžiame klikerį, kai šuo parodo norimą elgesį, šis elgesys tampa paskatintu (ir nutinka vis dažniau) net jei prieš tai mes už šį elgesį davėme skanėstų ar žaidėme su žaislu. Klikeris – tai tiltas tarp šuns elgesio ir šuniui suteikiamo paskatinimo.

Klikerio „pakrovimas“ labai paprastas

1. Suraskite vietą be trukdžių, geriau namuose. Paspauskite klikerį vieną kartą, tada ištraukite iš kišenės skanėstą ir duokite jį šuniui. Šuo neturi daryti nieko ypatingo – tiesiog spauskite klikerį ir duokite šuniui maistą. Pirmame etape šuniui reikalinga susipažinti su sąsają tarp klikerio paspaudimo garso ir maisto. Kai šuo praryja kąsnį, paspauskite klikerį dar kartą ir vėl duokite kąsnį. Išnaudokite 5-6 kąsnius ir paspaudimus, tada padarykite pertrauką.

Jei turite klikerio garsui jautrų šunį, laikykite klikerį kišenėje pirmuosius 10 – 12 kartų, kad sušvelnintumėte jo garsą. Kai šuo pradeda pakankamai ramiai reaguoti į garsą, galite trumpam pabandyti paspaudyti klikerį ištraukę iš kišenės.

2. Po dviejų minučių pertraukos pradėkite kitą užsiėmimą. Dabar judėkite spaudinėdami klikerį ir duokite kąsniukus šuniui. Šuo turi išmokti, kad skanėstus bei klikerio paspaudimą užsidirba ir judėdamas. Padirbkite 5 – 10 paspaudimų ir padarykite pertraukėlę. Kaip Jūsų šuo gali elgtis ? Jis gali žiūrėti į Jus, supratęs, jog klikerio paspaudimas vis dėl to yra „geras dalykas“. Jis gali nusisukti, tačiau suskambėjus klikerio paspaudimui greičiausiai atsisuks. Tai reiškia, jog šuo suprato klikerio paspaudimo vertę.

3. Trečią užsiėmimą galite atlikti eidami pasivaikščioti vakare. Vaikščiodami rankoje laikykite klikerį. Kai tik šuo padaro veiksmą, kuris Jums patinka (pažiūri į Jus, vaikšto laisvu pavadžiu, praleidžia pėsčiuosius, dviratį ar kitą šunį), spauskite klikerį ir duokite skanėstą. Jei šuo nereaguoja į maistą (kas gali nutikti pirmųjų keleto užsiėmimų lauke metu, atsiradus daug trukdžių), tiesiog duokite šuniui maistą.

Jei Jūsų šuo labiau mėgsta dirbti už žaidimus nei už maistą, paskatinimui naudokite žaidimus. Galite sukelti netikėtumo faktorių duodami žaislą tarp maisto kąsnių. Klikerio paspaudimas turi reikšti, jog KAŽKAS GERO NUTIKS, tačiau kiekvienas paskatinimas turi būti maloniu siurprizu.

Kai šuo jau puikiai dirba su klikeriu ir namie, ir lauke, Jums reikalingi sudėtingesni užsiėmimai.

Įsitikinkite, jog:

– laikote rankas plačiau, kai spaudžiate klikerį;
– kąsnio iš skanėstų krepšelio siekiate tik po klikerio paspaudimo. Jei sieksite kąsnio prieš paspausdami klikerį, šuo reaguos į Jūsų rankų judesį, o ne į klikerį.
– VISADA skatinkite PO KIEKVIENO PASPAUDIMO. IR JOKIŲ IŠIMČIŲ.

Namų darbai

„Pakraukite“ klikerį. Paprastai pakanka 10 – 30 klikerio paspaudimų, kad šuo suprastų, ką jis reiškia. Situacijose su trukdžiais tai gali užtrukti šiek tiek ilgiau, tačiau anksčiau ar vėliau pasieksite savo.

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.