Kad klikerį paspaustumėte tinkamu momentu, turite būti geru stebėtoju ir greitai reaguoti. Be abejo, turite žinoti, kokio elgesio tikėtis ir laukti. Kuo daugiau praktikuosite, tuo geresnių rezultatų pasieksite.

Tad prieš užsiimdami klikeriu su šunimi, būtinai turite atlikti keletą pratimų, lavinančių Jūsų klikerio mechaninius įgūdžius. Jie itin svarbūs, kai manote, jog tikrai greitai dirbate klikeriu. Atminkite, treniruojant šunį svarbiausi ne šuns, o Jūsų įgūdžiai. Kuo Jūsų darbo įgūdžiai geresni, tuo šuo greičiau išmoks bet kokį pratimą.

Laiko skaičiavimas ir pojūtis

Teniso kamuoliuko pratimas

tennisball250– Meskite teniso kamuoliuką į orą. Paspauskite klikerį, kai tik kamuoliukas paliečia žemę. Kartokite kol kamuoliukas nepradėjo riedėti žeme. Pasistenkite kiekvieną kartą keisti kamuoliuko metimo aukštį.

– Stipriai meskite kamuoliuką į žemę. Paspauskite klikerį, kai kamuoliukas pakyla į aukščiausią tašką ore ( iki kritimo žemyn ).

Atlikite šį pratimą kaire ir dešine rankomis.

Futbolo pratimas

Atsisėskite ant suoliuko futbolo varžybose (ar kitose Jūsų mėgiamose varžybose), paimkite klikerį į ranką. Paspauskite kiekvieną kartą, kai žaidėjas galva paliečia kamuolį, kiekvieną kartą, kai žaidėjas nr. 8 yra arti kamuolio ar nutinka bet kas kitkas, ką tik nuspręstumėte. Nepamirškite treniruotis abiem rankomis.

Moterims (ar vyrams, kuriems futbolas nepatinka): atsisėskite žiūrėti „Greisės anatomiją“ ir paspauskite kiekvieną kartą, kai kas nors ištaria žodį „seksas“.

Kol treniruojatės šunį išveskite į kitą kambarį, kad nesugadintumėte klikerio paspaudimo asociacijos.

Skatinimo dažnio pratimai

Kad padidintumėte paskatinimų atsiradimo dažnį, Jums reikia padirbėti su keletu dalykų. Pirmiausia, Jums reikia sukurti tokius skatinimo kriterijus, kad šuo lengvai parodytų elgseną. Antra, paskatinimai turi atsirasti greitai.

Džesės Džeims apšilimas

Labai svarbu šunį skatinti laiku. Treniruotės efektyvumas priklauso  nuo kąsnio ištraukimo iš kišenės trukmės. Jums būtina išmokti pakankamai greitai ištraukti maistą iš kišenės ir duoti šuniui. Pradėkite mokytis be šuns:

Atsistokite su klikeriu rankoje, rankos ištiestos į šonus. Paspauskite klikerį, kai tik pakelsite abi rankas į šonus. Kai tik paspaudžiate klikerį, ištraukite iš kišenės skanėstą ir įdėkite į stiklinę ant stalo. Tada vėl pakelkite rankas į šonus, spauskite klikerį tik pakėlę ir t.t.

Labai svarbu pradėti šį pratimą neskubant, kad gerai suvoktumėte klikerio mechaniką. Tada pamažu galite didinti tempą. Kai pradedate dirbti pakankamai greitai, galite užduoti sau užduotį: kiek maisto (pvz., sauso maisto) gabaliukų įmetėte į stiklinę per 15 ar 30 sekundžių. Nepamirškite, jog rankas reikia ištiesti į šonus iki pat galo. Neskubekite rankomis ieškoti kąsnio IKI KLIKERIO PASPAUDIMO, taip šuo pradės reaguoti į rankų judesį, o ne į klikerį.

Kai Jums patinka darbo greitis, pakeiskite rankas (ir įdėkite skanėstus į kitą kišenę). Praktikuokite kasdien, kol įgusite dirbti vienodai greitai abiem rankomis. Štai dabar esate pasirengęs treniruoti savo šunį.

 Suskaičiuokite klikerio paspaudimo kiekį per 30 sekundžių.

stoppeklokkePaprašykite draugo ar šeimos narių paimti laikmatį ir skaičiuoti Jūsų klikerio paspaudimus. Jūsų tikslas – per 30 sek. padaryti kuo daugiau klikerio paspaudimų + maisto padėjimų ant stalo.  Skaičiuodami neviršykite 30 sek. ribos. Suskaičiavę duokite klikerį ir maistą draugui, paimkite laikmatį ir analogiškai skaičiuokite draugo klikerio paspaudimus. Atlikite pratimą po 3 – 4 kartus. Ar pastebėjte, kaip greitai kišenėje mažėja skanėstų ir auga darbo klikeriu įgūdžiai ?

Šį pratimą galima atlikti ir be draugo pagalbos. Nustatykite laikmatį su aliarmu, įsidėkite į kišenę 20 skanėstų. Praktikuokitės 30 sekundžių spausdami klikerį ir dėdami skanėstus ant stalo. Jei nepasibaigus 30 sek. laikui kišenėje nebeturėsite skanėstų, Jūsų įgūdžiai puikūs (arba Jūs sukčiaujate :) ) !

Namų darbai:

Atlikite straipsnyje surašytus pratimus keletą kartų per dieną.

Net jei atlikti šiuos pratimus buvo sudėtinga, pažadu, jog kitą kartą treniruodami šunį klikeriu pastebėsite didžiulį pokytį. Jūsų šuo bus nustebęs, kaip greitai iš kišenės traukiate skanėstus !

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.

Komentarai

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.