sunu-mokymasŠtai ir paskutinė Norvegijos dresūros mokyklos trenerių pamoka. Tikimės, jog visos pamokos Jums buvo naudingos. Malonu, jog domėjotės ir susipažinote su elgesio fiksavimu, formavimo arba šeipingo technika, taip pat su mokymu taikymo arba targetingo būdu. Visos šios pagrindinės technikos susijungia į vieną – teigiamos motyvacijos klikeriu – techniką, filosofiją, kuri, tikimės, jog persiduos ne tik į gyvūno elgseną, bet ir į Jūsų aplinką. Jei kilo klausimų mokantis ar kažkokių problemų mielai padėsime į juos atsakyti treniruotėse. O šiandien treneris Morten Egtvedt Jums siunčia 21 patarimą, kaip pagerinti savo klikerio techniką.

21 patarimas efektyviam darbui klikeriu:

1. Efektyvioms treniruotėms reikalingi efektyvūs paskatinimai.

Kol šuniukas dar jaunas atraskite kiek įmanoma daugiau jį skatinančių žaislų, maisto ar veiksmų. Nesugadinkite šuns apetito ir išmokykite šunį žaisti su kuo daugiau skirtingų objektų. Į grobį ir maistą stipriai reaguojantys šunys klikeriu treniruojami lengviausiai.

Taip pat yra naudinga sukurti paskatinimų pakaitalų arsenalą, kuriais pakeistumėte įprastus paskatinimus (pvz., plekšnojimas rankomis per šuns kailį gali tapti efektyviu paskatinimu, jei su juo asocijuosite maitinimą ar žaidimą). Tai svarbu: išmokykite šunį dirbti už daiktus, kurių jis nori konkrečioje aplinkoje. Tad sistemingai kurdami daugybę paskatinimų ir jų pakaitalų neturėtumėte užstrigti ir nusibosti vien su „klik“ ir kąsniu.

2. Šunį gerai socializuokite, išmokykite, kaip reikia elgtis tarp kitų šunų. Jei šuo visą dėmesį sutelkęs į aplinką ar stengiasi ją kontroliuoti, klikerio treniruotės tada tampa bergždžiomis.

3. Jei norite išspręsti treniruotėse iškilusias problemas, turėtumėte pasitikrinti: 1) paskatinimo laiką, 2) kriterijus, 3) paskatinimų dažnį ir 4) paskatinimų kokybę prieš ieškant sudėtingesnių sprendimų.

4. Siekite kuo “švaresnių” treniruočių. Venkite prastų treniravimo manierų (viliojimo maistu, barimo, pakartojamų komandų, rankų laikymo kišenėje prieš klikerio paspaudimą, susilenkti dirbant su šunimi, matomo skanėstų krepšelio, skatinančios rankos, pakeltos priešais pilvą/krūtinę, mažo paskatinimų dažnumo, neplanuotų kriterijų ir t.t.). Praktikuokite savo mechaninius klikerio įgūdžius. Įsirašinėkite savo klikerio užsiėmimus, stebėkite, lankykite klikerio užsiėmimus pas trenerį ar, jei galite, apsilankykite vištų klikerio stovykloje!

5. Pradėkite anksti sukurdami daug siūlomų įgūdžių. Nereikalaukite tikslumo, to išmokysite vėliau. Geriau išmokykite daugelio elgsenų, kad Jūsų šuo taptų “kūrybingu”. Tada galite išmokyti “sklandaus” elgesio.

6. “Sklandaus” elgesio išmokymas yra esminis mokant klikerio principu. Klikeriu išmokytos elgsenos, neatliekamos “sklandžiai”, yra bevertės realiose sąlygose ar varžybose. Pradėkite mokyti vietoje be trukdžių. Išmokykite šunį “sklandžiai” elgtis vietose be trukdžių ir tik tada mokykite lauke.

7. Pradiniuose mokymosi etapuose skatinkite dažnai. Idealu, kad šuo gautų paskatinimą kas 3 – 5 sekundes (priklausomai nuo elgsenos, kurią mokote). Laukti ilgai gyvūno elgsenos stovint šalia šuns su klikeriu, kol pasielgs teisingai – negera praktika.

8. Jei šuo teisingai pakartoja veiksmą 80% tikslumu (8 kartus iš 10), galite pasunkinti uždavinį. Jei šuo atlieka veiksmą pakartoja mažiau nei 80% tikslumu, laikinai sumažinkite kriterijus. Tai duos greitesnį progresą ir labiau patikimą elgseną. Bet nepamirškite, 80% taisyklė yra tik rekomendacija, o ne gamtos dėsnis !

9. Naudokite aukštesnės vertės paskatinimus mokydami naujas elgsenas, sudėtingas elgsenas, energingas elgsenas ar kai aplinkui yra daug trukdžių.

10. Svarbiausias dalykas – tiksliai paspausti klikerį, tačiau nepamirškite, jog šuo mokosi ir po paspaudimo. Skatindami kai kurias elgsenas greitesnių rezultatų galite pasiekti keisdami paskatinimo davimo būdą (ne tik spausdami klikerį). Tai yra taip vadinamas “strateginis paskatinimo atsiradimas” arba “atlygio padėjimas”. Ir tai itin svarbu treniravimosi pradžioje. Nepripraskite prie vieno paskatinimo davimo būdo visam gyvenimui. Kai elgsena jau išmokta, vertėtų ją užtvirtinti paduodant iš įvairiausių vietų, mėtant ant žemės iš distancijos, kad šuo parodytų elgseną nepriklausomai iš kur atsiranda skanėstas ar žaislas.

11. Mokant naudojuosi tokia strategijų seka: 1) kiek įmanoma mažiau pagalbos, 2) kiek įmanoma mažiau klaidų , 3) kiek įmanoma greitesnis progresas, 4) po visko – kuo mažiau klaidų korekcijos. Pasirinkite treniravimosi techniką, kuria galėsite siekti šios sekos. Pradžioje rekomenduojame pasirinkti šeipingą (elgesio formavimą) / fiksavimą. Kad šeipingas pavyktų lengviau, atkreipkite dėmesį ir pritaikykite aplinką. Jei šeipingo būdu dirbti sudėtinga ir daug klystama, naudokite targetingą (taikinio elgseną). Viliojimas gali būti tik paskutinė priemonė, ir jo turėtų būti kuo greičiau atsisakoma.

12. Atminkite, jog šuns elgesio intensyvumas yra sąlygojamas kartu su elgsena. Todėl gera praktika būtų energingas, intensyvias elgsenas (atbėgimą, šuolius, ir t.t.) treniruoti, kai šunys yra energingi – treniruočių pradžioje. O lėtas, statines elgsenas (šliaužimą, gulėjimą ir t.t.) kuo arčiau treniruočių pabaigos, kai šuo jau atsipalaidavęs ir ramus.

13. Kai tik elgsena tampa „sklandžia“, galime pradėti ją mokyti valdyti komandomis (jei to reikia šiai elgsenai). Nepraraskite šuns siūlomos elgsenos visiškai, jos gali prireikti, jei norėsite sustiprinti komandą ar „nušlifuoti“ pačią elgseną.

14. Pakartotinai treniruokite pagrindinius įgūdžius ir kitas Jums svarbias elgsenas (tai elgsenoms suteiks ypač didelį „sklandumą“). Jums prireikus visada nujausite klaidos ribas.

15. Jei norite greitai progresuoti, treniruokitės dažnai, kiekvieną dieną. Jei manote, jog treniruotis reikia išnaudojant kiekvieną dienos valandą, geriau padarykite kelių dienų pertrauką prieš mokydami kitą elgseną. Atrodo, jog šunys mokosi per pertraukas… Kai šuo pailsėjęs, iš treniruočių išgausite daugiau naudos. Jei norite treniruotis daug ir kasdien, šuo prie to turi priprasti palaipsniui, ir Jums prireiks tam tinkamos šuns veislės.

16. Kad šuo mokytųsi efektyviai klikerio treniruotėse nenaudokite bausmių ir viliojimo. Bausmės ir viliojimas maistu veikia, jei juos naudoji teisingai, tačiau šias technikas panaudojus klikerio treniruotėse, jos mažina treniruočių efektą.

17. Kuo dažniau išmokykite šunį naujų elgsenų. Nėra svarbu, ar mokote triuką, ar paklusnumo komandą – tai geriausias būdas evoliucionuoti kaip treneriui.

18. Klikerio metodika šunų pasaulyje yra pakankamai nauja ir dar sparčiai auga, keičiasi. Tad nuolat atsinaujinkite informaciją. Internete ir knygose rasite nemažai gerų patarimų bei naudingos informacijos. Bendraukite su kitais klikerio treneriais. Jei taip nesielgsite, greitai galite „užstrigti“ viename taške.

19. Klikerio principas dešimtis metų studijuotas moksliškai. Tačiau neišsigąskite mokslinių terminų. Kai tik gerai išmoksite pagrindinius principus, savo šunį išmokysite praktiškai bet ką!

20. Neapsiribokite klikeriu treniruodami tik savo šunis. Mokymosi principus perkelkite į savo asmeninį gyvenimą. Naudokite teigiamą skatinimą bendraudami su vaikais, sutuoktiniais, draugais, kolegomis ir t.t. Tai gali pakeisti Jūsų gyvenimą. Jei mokote žmones, išmokite Tag Teach.

21. Jei atradote naują mokymo metodą, efektyvesnį už klikerio, tuojau pat pradėkite mokyti šiuo metodu ir niekada neatsigręžkite atgal!

Apie pamokų autorius:

Morten Egtvedt ir Cecilie Koeste – vedę klikerio dresūros treneriai iš Norvegijos, priklauso Karen Pryor akademijai (didžiausiai akademijai pasaulyje, skirtai pozityvinei šunų dresūrai klikeriu). Morten ir Cecille yra vedantieji klikerio treneriai Skandinavijoje.

Su retriveriais treneriai dalyvauja obedience ir pėdsekystės varžybose. Norvegijos darbinių šunų čempionatuose su šiais šunimis ne kartą užėmė aukštas vietas.

Morten ir Cecillie 19 metų dirba mokydami šunis ieškoti ir gelbėti žmones. Be to, Cecillie dalyvauja varžybose su klikeriu dresuojamu žirgu.

Morten 13 metų dresuoja šunis kariškiams ir yra sertifikuotas Norvegijos armijos kinologas – instruktorius. Mortenas yra biologas, baigęs psichologiją, Cecillie turi psichologijos mokslo daktaro laipsnį. “Canis” dresūros mokykla turi filialų net 21 Norvegijos, Švedijos ir Danijos mieste.

Dresūros principus, kuriais moko, treneriai pristato knygoje: Clickertraining: The 4 Secrets of Becoming a Supertrainer.

Nuotrauka: www.petropolispark.com