dobermanasInternete gana dažnokai pastebime klausimą: ką daryti, kad mano šuo saugotų mane ir mano kiemą? Netikėtai sužinojome, jog šį klausimą Gyvūnų globos tarnybos „Pifas“ savanorės išgirsta beveik kasdien ir jis, pasirodo, yra labai aktualus daugeliui žmonių. Žmonės nusivilia, jog jų šuo nesaugo namų ir netgi dėl šio „trūkumo“ nori atiduoti šunis į prieglaudas.

Šuns – sargo poreikis nestebina, kai šiandien žiniasklaida skleidžia daug informacijos apie nesaugią žmogaus aplinką. O ir šuniui saugojimas nėra naujiena, nes pirmasis darbas, kurį jis įgijo, tapęs žmogaus draugu, buvo teritorijos, žmonių apsauga. Tuo metu žmonės visą dieną bendraudavo su šunimis, medžiodavo kartu, vaikščiodavo drauge – šunys turėjo darbą: fizinį ir protinį krūvį. Jiems net nereikėdavo pavadėlių, antsnukių, gauja šunų ėjo paskui gaujos vadą ir nepaleisdavo iš akiračio. Net dabar šunys taip vaikšto su žmonėmis, daug laiko užsiimančiais su jais. Taip gyvūnas parodo pagarbą šeimininkui.

Pas daugumą žmonių likęs šuns, kaip itin intelektualaus tarnybinio šuns sargo, įvaizdis. Prisiminkime serialą „Keturi tankistai ir šuo“. Šuo – Šarikas, apsaugo tankistus nuo pikto vokiečio, yra rimtas fronto pagalbininkas. Stebėdami jį suprantame, jog tais laikais šunims skiriamos užduotys buvo kitokios nei šiandien.

Nors žmonės tai sunkiai suvokia ir pripažįsta, realybė yra tokia, jog kai įsigyjate šunį, jis savaime nepradeda nieko daryti. Šuo nėra gimęs Šariku, komisaru Reksu ar kalbančiais šunimis iš filmo „Vyrai juodais drabužiais“. Šuo neateis ir nepaklaus: ar man pulti ant šito žmogaus, ar pulti ant vaikų, ar namiškiams atiduoti maistą, ar atsisėsti. Šuo tiesiog VEIKIA. Kad šuo pradėtų klausyti šeimininko komandos ir saugotų teritoriją, reikia dirbti: aiškiai disciplinuoti namie, sportuoti, mokyti komandų.

Ką turite sužinoti prieš ruošdami šunį apsaugai?
1. Informaciją apie šunų dresūros mokyklą, kurioje apsaugai ruošite šunį.
Dresūros mokyklų instruktoriai domisi naujausia medžiaga, kaip paruoštų šunį apsaugai ir gali profesionaliai Jums padėti. Savarankiškai ruošdami šunį greičiausiai sužalosite jo psichiką ir jis gali iš viso nieko nesaugoti.
2. Išmokti tinkamai auklėti šunį.
Jei šuo saugo kiemą, nereiškia, jog taip pat nuo šeimininkų turi saugoti savo maistą. Teisingas auklėjimas būtinas šuns charakteriui formuoti.
3. Ar turėsite laiko kasdien su šunimi pasivaikščioti ir žaisti?
Tai būtina ir kambariniam, ir sarginiam šuniui.
4. Šuo, paruoštas apsaugai, saugos Jus nuo visų: kaimynų, giminių, praeivių, vaikų.
Nebus taip, kad nuo vienų saugos, o nuo kitų ne. Šuo taps ginklu, o už ginklo kontrolę būsite atsakingas Jūs.
5. Kad kontroliuotumėte šią agresiją, turite turėti lyderio charakterio savybių.
Apsaugai paruoštas šuo taps jautresniu aplinkai, greičiau reaguos į staigius judesius, todėl iš Jūsų dažniau bus reikalaujama staigios reakcijos ir nepriekaištingo šuns valdymo.

Atvejai, kai apsaugai ruošti šunį nerekomenduojama
Jei neturite aptvertos kiemo teritorijos, gyvenate bute, daug laiko su šunimi praleidžiate viešose vietose, nerekomenduojame ruošti šuns apsaugai. Šunį apsaugai ruošti galima, jei norite apsaugoti sodybą, vienkiemį ar kitokią aptvertą, izoliuotą teritoriją. Vaikščiodami viešose vietose, masiniuose renginiuose su apsaugai ruoštu šunimi galite sukelti pavojų.

Apsauginio šuns šeimininkui keliami reikalavimai
Šeimininkui, įsigijusiam apsauginį šunį, iki šiol nereglamentuoti jokie formalūs reikalavimai. Nors šuo šiuo atveju atlieka ginklo funkciją, deja, kiekvienas šeimininkas gali juo disponuoti kaip nori. Šuo – ginklas yra pavojingas, kai atsiranda viešoje vietoje neatsakingai besielgiančio šeimininko rankose. Tada bet koks staigesnis judesys gali baigtis žmogaus kūno sužalojimu arba liūdnesne tragedija.

Kiekvienas apsaugai paruoštas šuo, mūsų nuomone, galėtų būti įvedamas į tam tikrą registrą, o jo šeimininkas privalėtų pateikti paraišką ruošimui apsaugai (joje nurodyti, kodėl jam reikia šuns sargo) ir praeiti psichikos testą. Nes kam privačiam asmeniui gyvas ginklas?

Jei ruošiatės laikyti apsauginį šunį, būtina susitvarkyti ir ūkį: apsitverti saugomą teritoriją, užtikrinti vartų, šuns voljero sandarumą, kad netyčia neįvyktų nelaimė.

Išvados

Pirmojoje straipsnio dalyje susipažinome su šeimininkui keliamais reikalavimais, ruošiant šunį apsaugai. Praktiškai, žmonės, ateinantys į dresūros mokyklą ruošti šunį apsaugai, naujus šuns įgūdžius vertina labai rimtai ir daug su šunimi dirba, nepalieka likimo valiai. Problemų daugiau sukelia šeimininkai, tikintys, jog jų šuo, kartais net neatitikdamas fizinių apsauginio šuns kriterijų, savaime saugos. Šuo gali pradėti saugoti, tačiau nekontroliuojant šio saugojimo gali įvykti daug nelaimių, todėl prieš galvodami apie šunį, ruošiamą apsaugai (apie ką rašysime antroje straipsnio dalyje), būtinai pagalvokite, ar galėsite atsakingai juo rūpintis, auklėti ir mokyti.

Apie šunų veisles, tinkamas teritorijos apsaugai bei reikalavimus apsauginiams šunims skaitykite antroje straipsnio dalyje.