Sėkmingas startas

„Nuo pat mažens mane supo šunys. Kai šalyje dar nebuvo prieglaudų, mūsų šeimoje nuolat glausdavosi 6-8 gatvinukai. Mes juos nuprausdavome, sutvarkydavome ir atiduodavome naujiems šeimininkams. Jau tuomet domėjausi kinologine literatūra ir savamoksliškai dresavau šunis“, – prisimena Sondra, su šunų dresūra susipažinusi dar ankstyvoje paauglystėje. Dabar jau akivaizdu: megėjiškas domėjimąsis peraugo į šį tą daugiau.

Prieš 5 metus iš gatvės priglaudusi šunį, Sondra suprato, kad savamokslių žinių neužteks, todėl kartu su augintiniu ji pradėjo lankyti „Rekso“ dresūros mokyklą. Pasak Sondros, jau pirmųjų treniruočių metu iškildavo įvairiausių klausimų, kurie skatino dar intensyviau mokytis, domėtis bei plėsti dresūros žinias. Taip būsimoji instruktorė netrukus atrado sau artimą specializacijos nišą.

„Mane visą laiką žavėjo triukinė dresūra, t.y., sudėtingi pratimai, atliekami šuns. Turėjau keletą favoritų užsienyje, kurie tapo man pavyzdžiu, todėl pradėjau to mokyti ir savo augintinę Audrą“, – pasakoja moteris. Išmokiusi savo šunį triukinės dresūros technikų, Sondra kartu su „Rekso“ pasirodymų grupe ėmė dalyvauti viešuose renginiuose ir miesto šventėse. Sėkminga komanda neliko nepastebėta, ir Sondra iš mokinės greit tapo mokytoja: „Susilaukdavau klausimų ir iš kitų žmonių, norinčių išmokyti savo šunį vieną ar kitą įdomesnę komandą. Taip atsirado Gudriausiųjų klasė „Rekso“ klube, kur pradėjau mokyti įvairių triukinės dresūros technikų.“

Nuo triukų iki fitneso

Treniruodama šunis triukinės dresūros, Sondra tuo pat metu domėjosi ir šunų fitnesu: „Skaitydavau straipsnius, žiūrėdavau video medžiagą, lankydavausi seminaruose, rinkau informaciją, kad gebėčiau tikslingai dirbti su savo šunimis, o ateityje teikti vertingas paslaugas“. Todėl sužinojusi apie internetinius „International College of Canine Studies“ šunų fitneso rengimo kursus, Sondra nesudvejojo ir neklydo – ši patirtis dar labiau padidino jos kompetenciją dresūros srityje.

Kaip teigia Sondra, tris mėnesius trukusį mokymosį procesą sudarė paskaitos, raštu atliekami testai ir užduotys. Tačiau svarbiausia buvo praktinė dalis: šunų pradinės būklės įvertinimas, treniruočių programų sudarymas bei vykdymas, progreso stebėjimas ir galutinių pokyčių analizė. Visa tai turėjo būti detaliai filmuojama ir siunčiama lektorių komentarams bei vertinimui. „Kursas apėmė bendrą šunų fitnesą, tačiau taip pat buvo padalytas į jauniklių, suaugusiųjų ir senyvo amžiaus šunų grupes. Kiekvienai amžiaus grupei skyrėsi ir fizinė apkrova, ir pratimai. Kadangi dirbau su trimis skirtingo amžiaus šunimis, turėjau galimybę mokytis visų amžiaus grupių šunų fitneso subtilybių“, – džiaugiasi trenerė.

Ir sveikatinimui, ir gydymui

Fitnesas – tai fiziniai pratimai, skirti pagerinti kūno formas bei organizmo sistemas. Kiekviena treniruočių programa turi tam tikrą konkrečią paskirtį. Pavyzdžiui, sumažinti riebalinio audinio kiekį kūne arba užauginti raumenis, pagerinti judėjimą ar lankstumą.

Pasaulyje žinomas DogFit (šunų fitnesas) išsivystė iš tradicinio fitneso: buvo pastebėta, jog tie patys principai, veikiantys žmonėms, – veikia ir šunims. Šunų fitnesas pirmiausia taikytas reabilitacijos tikslais, suvokiant, jog augintiniai, patiriantys fizines traumas ar negalavimus, negali būti „nurašomi“. Vėliau fitnesas pradėtas naudoti kaip sveikatinimo ir geros fizinės būklės palaikymo priemonė sveikiems šunims, siekiant užtikrinti gyvūno gerovę ir visavertį ilgą gyvenimą. Pasak Sondros, šiandien itin populiari bendra šunų fitneso programa, skirta visoms veislėms ir mišrūnams. Taip pat yra programų, pritaikytų konkrečioms amžiaus grupėms – jaunikliams, senjorams. Dirbama ir individualiai, su konkretaus šuns konkrečia problema.

„Kartais pasitaiko genetiniai nukrypimai, pvz. – šuns kreivokos kojos. Todėl tam, kad jis judėtų grakščiau, būtina stiprinti atitinkamus raumenis, kurie kompensuotų anatominius defektus. Kitas dalykas, kai kurių šunų veislių svorio centras nevienodai pasiskirstęs: pvz., buldogams svorio apkrova tenka priekinėje kūno dalyje, todėl jų silpnesnė užpakalinė dalis. Norint užtikrinti jiems komfortabilų gyvenimą, svarbu stiprinti šios dalies raumenis“, – pateikia pavyzdžius dresūros specialistė ir papildo, jog kiekvienam šuniui turi būti sudarytas optimaliausias fizinis krūvis, stiprinamas jo kūnas.

„Pasaulyje šunų fitnesas išsiskaido į dvi tendencijas – natūralistinį ir urbanistinį. Natūralistinis fitnesas apima pratimus, atliekamus gamtoje (ant smėlio, samanų, žolės, sniege, vandenyje, kt.), kur naudojamos parankinės vietos priemonės: kelmai, rastai, akmenys, įkalnės, serpantinai ir t.t. Kiti pratimai pritaikyti urbanizuotam žmogui ir šuniui, gyvenantiems mieste ir turintiems ribotas pasivaikščiojimo galimybes. Juose naudojamos įvairios balanso priemonės: dvigubi kamuoliai („riešutėliai“), balanspadai ar kita įranga“, – paaiškina Sondra.

Stiprinamas kūnas, ugdomas mąstymas

Šunų fitneso rengimo kursai Sondrai paliko itin teigiamą įspūdį. Anot jos, šunys jautėsi gerai, turėjo daug veiklos, treniravosi pagal specialų režimą. „Prieš fitneso treniruotes, šuo yra apžiūrimas, jam sudaroma specifinė pratimų darbotvarkė. Šeimininkas taip pat dirba ne tik užsiėmimų metu, bet ir kiekvieną dieną namuose – jis yra mokomas, kaip savarankiškai treniruoti šunį“, – kursų programą detalizuoja trenerė. Ji teigia pastebėjusi akivaizdžius pokyčius: kursų metu jauniausias šuo sutvirtino užpakalinę kūno dalį ir tai pagerino jo judėjimą, kiti šunys taip pat fiziškai sustiprėjo. Negana to, fitneso treniruotės užtikrino pilnavertišką šunų ir šeimininkų bendravimą, ugdė jų tarpusavio ryšį. Augintiniai gavo pakankamai dėmesio, buvo tikslingai iškraunami, todėl jautėsi laimingi.

„Jei šeimininkas myli savo šunį, ir nori, kad jis kuo ilgiau džiugintų savo buvimu, reikia su augintiniu dirbti ir skirti jam daug dėmesio, – pataria Sondra. – Jaunikliams skirtų fitneso pratimų kompleksas užtikrina teisingą augimą ir vystymąsi, brandiems šunims palaiko gerą raumenų tonusą, grakščią laikyseną, lankstumą, taiso antsvorio problemas, koreguoja anatominius defektus. Vyresnio amžiaus šunims fitnesas stabdo raumenų atrofaciją, sumažina sąnarių skausmus. Šiose treniruotėse naudojami ir triukinės dresūros elementai, t.y., dirbama su šuns smegenimis, todėl sumažėja šunų senatvinės demensijos tikimybė. Daug mąstydamas, šuo ilgiau išlieka funkcionalus, gyvybingas, draugiškas bei norintis bendrautis su šeimininku.“

ŠUNŲ FITNESO PAMOKOS „Rekso“ mokykloje prasidės jau nuo šių metų rudens. Mes padėsime Jūsų šuniui išlikti grakščiu, sveiku ir sportišku visą jo gyvenimą – kviečiame prisijungti!