shit-tzuMaltos bišonai, Shit Tzu ir Jorkšyro terjerai kasdien tampa vis populiaresni. Jie pakeri savo žaismingumu, ūgiu bei kailio grožiu. Tačiau gražus kailis nėra prigimtinis dalykas, todėl prieš pirkdami šuniuką, pagalvokite, ar rasite laiko kasdienei išvaizdos priežiūrai ir puoselėjimui.

Primename, kad maži šuneliai gali gyventi ilgai, maždaug iki 15 metų, todėl dar kartą pagalvokite, ar per ištisus metus sugebėsite suteikti jam grožio ir priežiūros procedūras.


Nuo pirmųjų dienų pratinkite šunelį prie kasdienių priežiūros procedūrų.Tokiu būdu irgi stiprinamas ryšys su augintiniu ir jo pasitikėjimas šeimininku. Kad šunelis jaustųsi ramiau, stipriai nestresuotų prieš procedūras su juo šiek tiek pažaiskite, pabėgiokite ar pasivaikščiokite.

Šioms veislėms, be nagų karpymo, ausų, dantų valymo, ypatingą dėmesį reikia skirti maudymui, šukavimui, kirpimui ir akyčių valymui.

Maudymas

Kai šuneliai šiek tiek ūgteli, juos patartina maudyti ne dažniau kaip kas 3 dienas. Geriausia tai daryti tada, kai šeimininkas pastebi, jog jau reikia. Dabar yra daug priemonių, kurios leidžia maudyti augintinius dažniau. Prieš maudymą patartina kailiuką iššukuoti, tačiau kailis neturėtų būti sausas, reikia sudrėkinti jį kondicionieriumi, balzamu ar losjono skiediniu, kad jis būtų apsaugotas nuo lūžinėjimo. Vanduo turi būti nekarštas, minkštas. Maudyti reikia tik profesionaliomis, šunims skirtomis priemonėmis.

Iššukuokite šuns kailį. Galit ausis užkišti vata. Įkelkite šuniuką į vonią, prieš tai patiesę guminį patiesalą, kuris augintiniui neleis slidinėti, bei nebus braižoma jūsų vonia. Švariu, nekarštu vandieniu apiplaukite šuns snukutį. Tada apipilkite vandeniu kūną. Visą šunį, išskyrus jo galvą, ištrinkite šunims skirtu šampūnu. Trinkite prieš plauką, kad suputotų. Kruopščiai nuprauskite šunį, nepalikdami jo kailyje šampūno .Galiausiai nusausinkite šiurkščiu rankšluosčiu, galite kailį išdžiovinti šiltu plaukų džiovintuvu.

Akių valymas 

Šių veislių šunims akys dažnai drėksta, atsiranda ašarų nubėgimo takeliai, todėl jų valymui naudokite tam skirtą skystį. Suvilgykite vatos tamponėlį skysčiu ir kasdien pavalykite. Pirmiausiai pasodinkite. Viena ranka laikykite šuns galvą, kitoje vatos tamponėlį, suvilgitą specialiu skysčiu akių valymui. Atsargiai apvalykite odą aplink akis, nubraukite traiškanas.

Ausų valymas

Ausų valikliu sudrėkinkite vatos tamponą, išvalykite vidų. Stenkitės nelįsti į ausį per giliai. Prieš procedūrą galite abi ausis iš išorės kelias minutes pamasažuoti, taip suminkštinsite ausies viduje esančius nešvarumus ir sierą. Būtinai pagirkite šuniuką.

Šukavimas

Blizgantis, sveikas kailiukas reikalauja kasdieninės priežiūros.  Priemones įsigykite gyvūnų priežiūros parduotuvėje. Ten pasakys kokio tipo šukų, šepečio ar kitų priemonių reikia Jūsų veislės šuneliui.

Šukuokite labai švelniai, atsargiai, kad neįdrėkstumėte odos. Pratinkite šunelį prie šios procedūros nuo mažens, nes kai jis paaugs, procedūra truks ilgesnį laiką. Niekuomet nešukuokite sauso kailiuko. Atidumo reikalauja besiveliančios vietos (po ausimis, pažąstys, kojų vidinės pusės). Kad kailiukas mažiau kristų į šuns akis ir jas dirgintų, patartina jį viršugalvyje surišti. Kol šuniukas jaunas, leiskite jam šukavimo metu pailsėti, būtinai duokite skanėsta, pagirkite.

Kirpimas

Kirpimas priklauso nuo to, ar vesite šunelį į parodas, ar ne, kadangi parodiniai šuneliai šukuojami ir kerpami pagal standartus, o neparodinius galite apkirpti kaip jums patogiau ar gražiau. Dėl kirpimo pasitarkite su profesionaliais šunų kirpejais, kurie sušukuos, apkirps šunelį pagal jūsų pageidavimus, bei patars dominančiais klausimais.

Nagų karpymas

Jei kirpsite nagus patys, isigykite specialias šunų nagams skirtas žirkles. Kirpkite po maudymo, tada nagai minkštesni. Neįkirpkite rausvos gyvuonies (rausva vieta po nagu). Kirpkite įstrižai porą milimetrų. Jei nepasitikite savimi, kreipkitės į veterinarą.

Dantų valymas

Kartą per metus šuns dantis turi apžiūrėti veterinaras. Jums bent kartą per savaitę reikia dantukus išvalyti patiems. Pratinkite prie šios procedūros palaipsniui. Duokite komandą  „dantis” ir kasdien po truputį pačiupinėkite dantukus, dantenas. Nepamirškite pagyrimo, skanuko. Kartokite šį pratimą, apčiupinėkite vis daugiau. Darykite tai neįkyriai, jei šunelis stipriai muistosi, reikia pertraukėlės. Vėliau pratinkite prie minkšto šepetėlio, dar vėliau uždėkite ant jo specialios, šunims skirtos dantų pastos. Pirmiausiai valomi krūminiai dantys, paskui priekiniai.

Viktorija Černova

Trenerė Viktorija specializuojasi jaunų šunų socializavimo ir ringo dresūros srityse, dirba Kaune. Viktorija yra paruošusi daugelį Lietuvos šunų parodų nugalėtojų, turi Šetlando aviganių veislyną "Sielos draugas".

 • Leja

  Aciu uz atsakyma.

 • Leja

  Vel kreipiuosi i jus patarimo. Suniukas labai daznai laizo savo “intymiaja vietele”. Ar cia problema? Ir labai daznai “tvarko” savo minkstus zaisliukus. Svarbiausia, tie jo “meiles protrukiai” dazneja.Is anksto dekoju.

 • aiste

  as turiu shi tzu suniuka. labai mielas.

 • vika

  Dėl laižymo, jei tai tikrai dažna, nuveskite pas veterinarą. Kad neliptų ant žaislų pabandykite duot šuniukui daugiau fizinio krūvio.

 • ausrine

  Mano jorksyrui 2 men ar galima maudyt ,kada bus galima maudyt?

 • vika

  Jei nera butinybes maudyti neskubekite.

 • juste

  o ar bisonus sunku auginti ir ar jiems daug pinigu reik?

 • juste

  o ar bisonus sunku auginti?

 • vika

  Ka jus konkreciau norite suzinoti klausdama ” ar sunku”? Pinigeliu reikes, kaip ir auginant bet kurios veisles suni.

 • sem

  sveiki, mano jorkiukui 7 menesiai, ka daryti jei jam genda priekiniai dantukai, ar tai sutvarkoma? bijau kad neuzsikrestu kiti ar nekiltu kokiu kitu problemu su dantim

 • vika

  Sem,nuveskite suniuka pas veterinara.

 • laura

  kokius žaislus šuniukui geriausia pirkti minkštus ar guminius? jam yra 2 metai 6 mėnesiai.

 • laura

  ?

 • vika

  Kokius tik norite.

 • Alizee

  Sveiki. Neseniai gavau dovanų maltos bisono kalytę. Veisėjas sakė, kad iki pavasario negalima jos vesti į lauką. Išpradžių mokinti ant laikraščio o paskui į kraiką kaip katę. Bet ji net įdėta į dėžutę atlikti reikalų iš jos tiesiog “pabėga” ir padaro ant kilimo. Kaip ją pripratinti prie tos dėžutės? Nes jei ji iki pavasario atlikinės reikaliukus kambaryje, kilimą reikės išmesti…

 • vika

  O jei norėsite pavasari, kad šuo eitu ir darytu tik lauke, bus dar sunkiau. Principas turėtų būti toks pat kaip aprašytame straipsnyje http://www.reksas.lt/suns-pripratinimas-atlikti-gamtinius-reikalus-lauke/ tik vietoj lauko turėtumete nuvesti į kambarį priklotą laikrascių. Bet šiaip siūlyčiau nuo mažumės pratinti viską atlikti lauke.

 • Tera

  alizee yra puiki iseitis pirkti palute ten kaup ant kilimo jauciasi suniukas, pradzioje nupirkite purskaliuko kad suniukas uzuostu kvapa kur daryti savo reikaliuka.

 • Anonimas

  Tik perspeju, gali nutikt taip, kad suniukas besijausdamas kaip ant kilimo prades neskirti, ar kilimas, ar palute:)

 • Anonimas

  gal galyte pasakyti as turiu maltos bisona ir jam bega nubegimai tokie raudoni kaip juos isvalyti????

 • vika

  Kreipkitės į veterinarą ar veisėją.

 • kaip maltos bisoni suniuka pripratinti sisioti ant tam skirto kilimelio ?

 • Informacijos rasite čia : http://www.reksas.lt/suns-pripratinimas-atlikti-gamtinius-reikalus-lauke/ . Arba konsultacijoje ir paskaitų metu.

 • sveiki man labai reikia maltos bisono ir jorksyro terjero gal zinot kokiu geru veilynu?

  Aciu

 • norejau parasiti veislynu ;),D:

 • Rūta, google įveskite “maltos bisonu veislynas” arba “jorksyro terjeru veislynas” ir tikrai surasite :)

 • Labuka,norejau paklausti,mes auginame jorkiuka,jam 5 men,sunkiai atsirenkame maisteli,valge Acana,pradejo kasinetis,pasiule vet Royali Canin starter,vistiek kasomes,kiti sako,kad royalis negeras maistas.Ka galetumete patarti,ka dar galim jam duoti is maisto?Duodame Virbac is tuteles vitaminus,ka netaip darome?Aciu uz atsakyma

 • labai grazus suniukas, kur jus ji pirkot? as irgi tokio noriu… svajoju apie toki suniuka… kiek pinigu praleidziate per menesi uz suneli?

 • Laima

  Sveiki, noreciau paklausti ar jau galima beveik dveju menesiu suniuka maudyti. Jis jau turi viena skiepa ir praejo desimt dienu? Aciu uz atsakyma

 • vika

  Jei butina – maudykite.

 • ieva

  Sveiki, mano suniukas jau 2 menesiu ir jis kuo toliau tuo dazniau “lipa” ant savo zaislu. ka daryti tokiu atveju? aciu.

 • ieva

  Dar norejau paklausti ar geriau kai i namus atvaziuoja suniukui skiepo daryti, ar geriau ji patiems nuvezti ?

 • vika

  Veskite šuniuką į dresūros pamokėles, bei padidinkite fizinį krūvį. Kur skiepas bus daromas – nėra svarbu.

 • Laba diena, ne=inau kaip kiti jorkiukai, bet manoji žiemą labai nenori eiti į lauką. Jai 5 mėn. kai pradėjome pratinti buvo apie 3-4 mėn. Aprengiame ja drabužiukais ir gan šiltais, bet ji vis vien dreba.Kol nebūdavo sniego ji darydavo lauke,o dabar vos išeiname ji tempiasi atgal į laiptinę ir nieko nedaro. Ką daryt?

 • Anonimas

  Netrukus atsils orai ir problemos issispres, o siaip pasistenkite pabut lauke tol, kol pasidarys savo reikalus pagirkite ir neskite namo.

 • Dovile

  Sveiki. Isigijome maltos bisoniuka 2men., dar tik pirmos dienos, ir labai noreciau Jusu patarimu. Ka daryti,kad jis butu ramesnis nakti? nes sianakt pracype ir prakiauksejo visa nakti beveik, nors taip tai neatrodo,kad liudetu labai, linksmas, zaidzia, atrodo sveikas, bet labai reikalauja demesio. Laikome narve, kol mazas. Lauksiu patarimu.

 • vika

  Sveiki, pirmosios naktys namie suniukams dazniausiai buna neramios. Daugiau patarimu jums bus suteikta dresuros mokykloje.

 • ieva

  Gal zinot kur galima pamatyti internete maltos bisonu kirpimo stilius, nes as noriu savo suniuka apkirpti ?? aciu .

 • INA

  sveiki, įsigijome jorkšyro mergytę, jai 2 mėn. Klausimai:
  1. ar galima vesti į lauką jeigu padarytas tik 1 skiepas?
  2. ar normalu, kad ji siaubingai judri ir būna piktoka, kandžioja rankas, puola kojas, tikėjomės ramaus meilaus šuns? ar žaizdami ją įerziname ir ji dėl to tampa pikta ar tik taip dūksta/žaidžia? ar tai išaugama?
  3. Kaip įtikinti ją šukuotis ir kirptis nagučius, labai judri, muistosi, sunku susitvarkyti?

 • REKSAS

  Dar dviejų menesių šuniuko nereikėtų vesti į lauką, nebent labai trumpam, tik tam, kad pamokyti atlikti gamtinius reikalus lauke. Jūs erzindami mokote šunį kandžiotis. O šukuotis reikia pratinti po truputuką.

 • Patartina JORKŠYRIUKUS maudyti nedažniau kaip vieną kartą į mėnesį :)

 • o koky maista paprastai valgo maltos bisoniukai

 • vydovna spaider

  atsiprasau gal galit pasakyti kas kiek laiko reike valyti ausi ir kirpti nagus maltos bisoniukams aciu

 • Reksas

  Su tokiais klausimes kreipkites i tuos zmones, is kuriu pirkote suniuka.

 • ROBEKA STYM

  NUO KELIU MENESIU GALIMA MAUDYTI MALTOS BISO NIUKA
  ACIU

 • As

  Koks vidutiniskai 4men. maltos bisonu kalyciu svoris?