Manoma, kad šuns uoslė – iki tūkstančių kartų stipresnė nei žmogaus, todėl jau nuo seno šuo yra svarbus pagalbininkas išaiškinant nusikaltimus, atrandant žmones, daiktus ar kitus ieškomus dalykus. Tačiau pagal mantrailing‘o (liet. žmogaus paieška) principus mokosi ne tik policijos šunys –„Rekso“ mokykla Vilniuje šunų augintojams ir jų keturkojams siūlo išbandyti šią unikalią veiklą.

Sekama kvapu

„Pasaulyje išskiriamos dvi artimos šunų dresūros disciplinos: tracking‘as (sekimas pėdomis) ir mantrailing‘as (sekimas individualiu kvapu). Sekimo pėdomis atveju, šuo uodžia neatkeldamas nosies nuo žemės – tam, kad nebūtų praleista pėdos žymė. Mantrailing‘o metu, šuo atseka žmogaus kvapą, kurį užuodžia tam tikroje vietoje dėl aplinkoje natūraliai nukritusių jo odos dalelių“, – paaiškina šiais metais prie „Rekso“ prisijungusi trenerė Rasa Suzanovičienė, kuri mokykloje jau antrą kartą ves mantrailing‘o užsiėmimus.

Ji taip pat papildo, jog sekimo individualiu kvapu metodas buvo atrastas amerikiečio Kevino Johno Koscher‘io, kaip alternatyva sekimui pėdomis, kadangi pėdų žymės ne visuomet paliekamos nusikaltimo vietoje.

Žaidimas su prizais

Kaip teigia Rasa, mantrailing‘as šuniui yra tarsi žaidimas, kurio metu jis gali efektyviai išnaudoti savo prigimtį, mėgaudamasis ieškojimo procesu, atradimo džiaugsmu ir šeimininko ar aplinkinių dėmesiu.

„Ši veikla labai stiprina šeimininko ir šuns ryšį, kadangi žmogus mokosi pažinti šuns kūno kalbą – gebėdami suprasti augintinį, galime lengviau patenkinti ir kasdienius jo poreikius. Tai kartu ir puiki fizinė bei protinė mankšta gryname ore, atitrūkimas nuo kasdienybės – tiek šuniui, tiek jo šeimininkui“, – apie mantrailing‘o naudą pasakoja jau dešimties metų šunų dresūros patirtį turinti trenerė.

„Rekso“ mantrailing‘o treniruotės vyksta ne stadionuose ar uždarose patalpose, o miestuose, žmonių ir gyvūnų ištryptose teritorijose, esant vėjui ir kitoms nepalankioms meteorologinėms sąlygoms. Be to, šuo pasišalinusio žmogaus ieško įvairiose situacijose: ilginant ar trumpinant distancijas, įvedant papildomus trikdžius. Visa tai apsunkina paieškos procesą, tačiau išmokęs dirbti tokioje aplinkoje, šuo, atlikdamas paiešką gamtoje, jaučiasi dar užtikrinčiau.

Įgūdžiai, padedantys išvengti ir nelaimių

Mantrailing‘as iš šuns pareikalauja dėmesio koncentracijos bei paklusnumo, todėl šis užsiėmimas rekomenduojamas šunims nuo 6 mėnesių amžiaus.

Kita vertus, Rasa pabrėžia, jog treniruotėse svarbiausia, kad šuo klausytų šeimininko, o ir mažesniems šuneliams naudinga lavinti uoslę žaidimo forma.

„Kiekvienas šuo turi įgimtą stiprų uoslės pojūtį, todėl gali būti tinkamas mantrailing‘ui. Žinoma, priklausomai nuo veislės, vieni šunys lengviau, kiti – sunkiau, koncentruoja dėmesį. Tačiau visi šunys, susitelkę į uostymą kažko ieškant, gauna reikalingą fizinį ir protinį krūvį, todėl stipriai pavargsta“, – aiškina Rasa.

Be to, anot trenerės, išmokęs suprasti augintinio kūno judesius, pastebėti jo įtampą, nerimą ar tam tikrą reakciją, žmogus ne tik lengviau susitvarko su kasdieniais rūpesčiais, bet ir išmoksta išvengti nelaimių.

Spalio 22 dieną (sekmadienį), 11 valandą – pirmoji šio sezono „Rekso“ mantrailing‘o treniruotė pradedantiems jauniems šunims. Kviečiame registruotis!

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.