Labradoras guliParodų įvertinimai surinkti, augintinis pakankamai subrendęs, antra pusė jam jau surasta. Nepatyrę šeimininkai dažnai galvoja, jog užtenka kalytę su patinėliu palinkti dviese ir šuniukai garantuoti. Nors ir pasitaiko tokiu atvejų, tačiau jie labai reti. Todėl šuniukų šeimininkams skiriame keletą patarimų.

Pirmiausia, reikia suprasti, kad kergimas – tai ne šiaip mechaninis procesasskirtas patenkinti Jūsų malonumui. Kergimas turi būti atliekamas gerai suvokiant, juk į pasaulį ateis nauji šunyčiai. Todėl tai darykite pasitarę su veisėjais ir dar geriau – jų padedami. Supraskite, jog naujam šuniukui perduosite visą tėvų genofondą, todėl labai pagalvokite apie tai, ar tikrai Jūsų šuo turi gerą charakterį, o ne tik išvaizdą. Šie faktoriai įtakos tolimesnį šuniuko gyvenimą ir iš jo atsirasiančių gyvūnėlių psichiką.

Jei trūksta šuniuko, jį nesunkiai galima įsigyti prieglaudose, gyvūnų globos organizacijose. Yra keletas tokių organizacijų Lietuvoje, jos surašytos šiame sąraše. Tačiau kai kam  gyvūnų kergimas – didžiulis biznis. Šie žmonės – daugintojai – laiko gyvūnus nežmoniškomis sąlygomis, nehigieniškoje aplinkoje, jų nevedžioja ir t.t. Šuniukai gimsta nesveiki, neatsparūs, dažnai neišgyvena ilgai. Taip kergdami bedokumenčius šunis daugintojai pardavinėja pigiau nei veislynuose.  Tokių šuniukų aptinkama parduotuvėse, turguje ir pagal skelbimus.

Jeigu ketinate susieti gyvenimą su sveikų, veislės standartus atitinkančių šunų veisimu, šie patarimai Jums:

1. Šeimininkai – “naujokai” turėtų žinoti, jog kalytę galima kergti tik rujos metu, kuri vyksta 2 kartus per metus. Geriausiai 9 – 13 dienomis nuo jos pradžios ir patartina tik kartą per metus.

2. Kergimo vieta turėtų būti neutrali, gerai pažįstama patinui.

3. Šunelių geriau nešerti prieš sueitį.

4. Porelė prieš sueitį turėtų apsiuostyti, susipažinti. Jei kuris nors iš parterių agresyvus, dedamas antsnukis.

5. Jei kergimo metu kalė sėdasi, reikia ją prilaikyti po pilvu, bet taip, kad netrukdyti patinui.

6. Svarbu stebėti, ar patinėlis pataiko „į tikslą“, jei ne, jam taip pat reikia padėti.

7. Kai įvyksta susirakinimas, patino užpakalinė koja perkeliama per kalės nugarą, taip, kad abiejų galvos būtų skirtingose pusėse. Tokioje pozoje šunis reikia tvirtai laikyti, nes jie muistysis, jausis nepatogiai.

8. Nepavykus keliems bandymams patiną reikia patraukti nuo kalės, leisti jam kurį laiką pailsėti.

9. Jei viskas pavyko, šunys susirakino, pakartotinis kergimas atliekamas po kelių dienų.

Egidijus Brazys

Egidijus Brazys - "Rekso" mokyklos įkūrėjas, turintis daugiau nei 15 metų kinologinės veiklos patirtį dresūros ir elgesio korekcijos srityse. Egidijus reguliariai veda dresūros mokymus, konsultacijas Kaune ir seminarus visoje Lietuvoje.