20141015-IMG_0643Dresūros treneriai dažnai išgirsta klausimą: kaip išmokyti šunį netempti pavadžio. Tai yra viena iš komandų, kurių mes mokome šunis. Svarbiausias dalykas yra surasti būdą padaryti šią veiklą įdomia. Vaikščiojimas laisvu pavadžiu šunims nėra įgimtas. Mes žmonės judame per lėtai! Ir kitas dalykas: kam lėtai eiti šaligatviu, kai aplinkui yra tokių smagių dalykų kaip kvapai, vaizdai ir garsai? Mūsų užduotis padėti šuniui suprasti, kad eiti šalia žmogaus yra smagu.

Prieš išeinant pasivaikščioti

  1. Nuspręskite, ko jūs norite. Tai svarbu mokant bet kokio elgesio. Jūs esate vedlys ir turite nuspręsti, ką reiškia ėjimas greta. Ar tai reiškia, kad jūsų šuns dėmesys turi būti nukreiptas į jus visą laiką? Ar tai ėjimas greta, bet šuo gali žvalgytis aplink? Ar yra leidžiamas nedidelis pavadžio įtempimas? (Jei naudojate Flexy pavadį, įtampa bus visada.) Viskas priklauso tik nuo jūsų, bet turite būti tikri. Jei nesilaikysite pasirinkto kelio, jūsų šuo juo labiau blaškysis.
  2. Kontakto užtikrinimas. Tai reiškia, jūs turite užtikrinti šuns dėmesį. Jei nesugebate atkreipti šuns dėmesio namuose be dirgiklių, jums tai tikrai nepavyks lauke. Praktikuokitės ir skatinkite šuns atėjimą bei akių kontaktą namuose ir kitose vietose.
  3. Tinkama “įranga”. Naudokite paprastą antkaklį ir vidutinio ilgio pavadį. Jeigu jūsų šuo traukia pavadį, naudokite per priekį segamas petnešas. Nors labai norisi naudoti priemonę, kuri žada greitą poveikį, jos dažniausiai veikia bausmių pagrindu. Tačiau bausmė turės priešingą poveikį: šuo neišmoks džiaugtis ėjimu šalia jūsų. Vietoj to jis išmoks, kad ėjimas šalia jūsų reiškia skausmą ir diskomfortą.
  4. Turėkite kuo motyvuoti. Turėkite jūsų šuns mėgiamus skanėstus. Prisiminkite, turite būti įdomesni už aplinką. Gerai dirbti su komanda greta prieš maitinimą, kad šuo būtų alkanas. Jūs netgi galite paimti šuns maistą į lauką ir naudoti kaip skanėstus! Jeigu šuo nelabai vertina sausą ėdalą, naudokite vertingesnius skanėstus. Pavyzdžiui, kai kuriems labai patinka dešrelės. Bet turite surasti, kas tinka būtent jūsų šuniui.

Judėjimas

  1. Skatinkite dažnai. Iš pradžių darykite tai bent jau kas kelis žingsnius. Kai šuo galės ilgiau eiti šalia jūsų, ilginkite tarpą tarp skatinimų. Viena iš dažnų klaidų, daromų šeimininkų yra nepakankamas skatinimas.
  2. Atlaisvinkite tą pavadį. Neretai yra gerai uždėti pavadžio kilpą ant rankos ir įdėti ranką į kišenę. Tai suteikia šuniui viso pavadžio ilgio laisvę ir pasirinkimą, ar likti šalia. Jis gali pradėti bėgti į priekį, o tai leidžia jums paskatinti TINKAMĄ elgesį. Jeigu jūs verčiate šunį judėti greta, jūs nemokote jo eiti laisvu pavadžiu. Jūs skatinate jį daryti ką jis nori. Tai neišmokins jo likti šalia jūsų, o privers dar labiau tempti.
  3. Būkite pasiruošę skatinti šuns dėmesingumą jūsų atžvilgiu. Tai reiškia akių kontaktą arba bet kokį šuns bendravimą su jumis. Tai skatins šunį stebėti jus ir eiti šalia.
  4. Varijuokite skanėstų kiekius. Kartais duokite tik vieną skanėstą, o kartais – kelis. Kartas nuo karto sustokite ir sušerkite visą saują skanėstų bei pasakykite šuniui, koks jis nuostabus. Tai išlaikys aukštą jūsų šuns susidomėjimo lygį. Jis niekada nežinos, ką jis gaus.
  5. Tegul judėjimas šalia jūsų bus nenuspėjamas. Sulėtinkite tempą, pagreitinkite jį. Keiskite kryptį. Kiekvieną kartą, kai šuo nusprendžia likti šalia jūsų, paskatinkite jį.
  6. Stebėkite aplinką. Matykite trikdžius ir paskatinkite šunį, kai jis pamato juos, bet nusprendžia likti šalia jūsų.
  7. Sustokite ir padirbėkite su kitomis komandomis. Periodiškai sustokite ir atlikite kitas komandas, pavyzdžiui, „sėdėt“ ar „gulėt“. Tai palaikys šuns susidomėjimą tuo, kas bus toliau.
  8. Jeigu jūsų šuo tempia jus prie dirgiklio, apsisukite ir eikite priešinga kryptimi. Paskatinkite šunį kai jis prisiartins prie jūsų.

Patarimai: 

  • Neskubėkite ir mokinkite šunį trumpais intervalais. Aukščiau išvardinti patarimai reikalauja didelio susikoncentravimo – ypač aplinkoje su daug dirgiklių – o tai gali varginti. Kai šuo tobulės judėdamas greta, galėsite ilginti užsiėmimų trukmę.
  • Supraskite, kad jūsų šuo nesupranta. Prisiminkite, kad vaikščiojimas laisvu pavadžiu nėra šunų įgimta savybė. Gali praeiti nemažai laiko, kol susiformuos stiprus įprotis. Šunys nuolat parodo mums, kas jiems yra svarbu ir vertinga. Jeigu jūsų šuo nuolat traukia pavadį, tai reiškia, kad ėjimas šalia jūsų nėra jam tiek vertingas arba prasmingas, kaip dirgiklis, kurį jis pamatė.
  • Būkite kantrūs ir mėgaukitės užsiėmimu. Jūs pastebėsite, kad jis padės ne tik išmokyti šunį eiti greta, bet ir sustiprins judviejų ryšį.
  • O svarbiausia, smagiai leiskite laiką su jūsų augintiniu!

Parengta pagal straipsnį: https://positively.com/contributors/making-manners-fun-series-loose-leash-edition/