Cane corsoJau daug rašėme apie šuns disciplinavimą ir auklėjimą bei priežastis, dėl ko tai būtina daryti. Tačiau dažnai šeimininkai neįvertina problemos, kai namuose priglaudžia suaugusį šunį iš prieglaudos. Šunys prieglaudose neretai jau turi blogą praeitį, nepasitiki savimi, aplinkiniais žmonėmis, todėl naujas šeimininkas turi elgtis ryžtingai nuo pat pirmųjų žingsnių šalia. Priešingu atveju naujasis gyventojas pradės rodyti pasipriešinimą, nepripažinti namie tvarkos, bijoti, kartais net gi elgtis agresyviai. Apie tai ne viename svetainės komentare rašo www.reksas.lt interneto lankytojai.

Jums – keletas patarimų, kuriuos būtina įvykdyti, jei ketinate dalintis savo namais su šuneliu iš prieglaudos:

  • Kuo anksčiau sukurkite ryšį su šunimi. Tai pradedame daryti tik išvedę šunį iš prieglaudos. Pirmiausia pripratinate šunį prie savęs 30 – 60 min. vaikščiodami disciplinuotai (šuo visada juda greta, nesiveržia į priekį). Šuns judėjimą kontroliuojate pavadžiu, teisingą judėjimą šalia skatinkite maisto kąsniukais. Tik po to sėdate į mašiną ir važiuojame namo. Tuo pačiu tai yra testas, parodantis, ar šuo Jums ne per stiprus fiziškai. Šuniui nauji namai yra naujas stresas, o jo išvengti privalote sukurdami šuniui pasitikėjimą Jumis. Stipriausiai pasitikėjimas sukuriamas disciplinuoto pasivaikščiojimo metu.
  • Su namais supažindinkite pamažu. Naujas Jūsų namo, buto augintinis privalo būti įleistas į visus kambarius palaipsniui, o ne iš karto. Tai Jūsų kaip gaujos lyderio reikalavimas ir jo privalo laikytis šuniukas, nesvarbu ar jis jaunas, ar suaugęs ir turėjęs liūdną praeitį. Porą dienų leidžiate būti viename kambaryje, po to jau įleidžiate į kitą ir taip šuniui parodote savo kaip dominuojančio lyderio poziciją. Lyderystė gyvūnu pasaulyje reiškia ne tik silpnesniojo gyvūno mažesnę galią, bet ir lyderio sugebėjimą rūpintis vienu ar keliais pasekėjais.
  • Pamirškite šuns praeitį. Daugumos šeimininkų, paėmusių šunį iš prieglaudos, klaida – gailestis ir dėl to sukurta istoriją, neva, šuo “nenori” elgtis taip, kaip reikalaujama. Nepamirškite, „šuo gyvena dabartyje” – tai viena pagrindinių amerikiečių šunų psichologo Cezario Milano frazė. Šuo neprisimena ir nepyksta už tai, ką jam kažkas padarė praeityje, jis išmoksta reaguoti į veiksmus ir reaguoja tolygiai į Jūsų energiją: į džiaugsmą – žaidimu, džiaugsmu, į agresiją – baime ar agresija. Tad jei parvežę namo rodote ryškią, ramią, tvirtą ir užtikrintą lyderystę, šuo už ją Jums atsidėkos meile.
  • Neleiskite užsifiksuoti elgesiui. Bet koks šuns užsispyręs sustojimas prie vieno ar kelių objektų silpnina Jūsų kontrolę. Todėl pasivaikščiojimo metu šeimininkas privalo išvesti iš staiga atsiradusios fiksavimo būsenos išbalansuodamas šunį. Atkreipdami dėmesį naudokite maistą, esant reikalui – lengvus patempimus pavadžiu ir šuns kūno lietimą. Dažnai globotiniai turi įvairiausių baimių. Išeitis iš baimės – kuo dažnesnis patekimas į baimę sukeliančias situacijas ir neleidimas įsitempti šių situacijų metu.
  • Lankykitės socializacijos užsiėmimuose. Šuniui būtina kiek įmanoma ankstyvesnė socializacija. Jei šuo jos nepatyręs, gali kilti problemų bendravime su kitais šunimis, nes šuo neišmoksta, kaip gražiai su jais elgtis.
  • Gerbkite šunį ir konsultuokitės su specialistais. Naujas šuo Jūsų name taps draugu, jei sistemingai dirbsite vykdydami aukščiau nurodytus punktus. Šuo yra socialus gyvūnas, todėl jis turi specifinių poreikių, kuriuos vykdyti turi žmonės. Prieš imdami šunį iš prieglaudos domėkitės literatūrą apie elgesį su šunimis arba kvieskite profesionalius specialistus konsultacijai į namus.

Paruošta pagal Cesar Millan „Cesar’s Way: The Natural, Everyday Guide to Understanding and Correcting Common Dog Problems”